Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
kuza85
Posts: 17
Joined: 12-10-2013, 19:51

Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by kuza85 »

Pozdrav, imam problem sa aparatom Miller syncrowave 500. Kada ga uključim na mrežu, i podignem prekidač on povuče u trenutku oko 17 A i stabilizuje se na 5.5 sve u praznom hodu (Ne vari) kada isključim prekidač i ako sačekam oko 20 -30 sec isto se dešava. Ali ako iskljucim i ponovo odmah uključim ode u trenutku na 35-40 A pa sledeci put ako opet odmah isključim i uključim ode na 60A i tako redom išao sam do nekih 100 A. Stvarno mi je to nelogično pa ako neko ima ideju šta bi moglo biti, neka me prosvetli :ohno:

Elektro šema:http://s21.postimg.cc/dds3ra7nb/Image01142015.jpg
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by WhiteHead »

Mislim da ti nemaš problem s aparatom, nego on s tobom.
Čemu tako često palenje, gašenje. Iz šeme se vidi da ide sve preko trafoa, ima tu mali milion prelaznih pojava, neko malo "potkovaniji" od mene može ti to, ako te zanima, detaljno objasniti....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
kuza85
Posts: 17
Joined: 12-10-2013, 19:51

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by kuza85 »

Ja vidim sta imam tu i zato mi nije jasno zasto se to desava, taj aparat je spojen na proizvodnu liniju i tako (sa cestim ukljucenjem i iskljucenjem radi od 80-tih godina) A ti druze ako ne znas odgovor na pitanje, ne moras ni da komentarises ko sa kim ima problem!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by LAF »

Cime mjeris polazne struje? Na koji napon je prikljucen aparat? HF sekcija je invertorskog tipa-
kapacitivno opterecenje-velike trnutne polazne struje.- Kako je ista napojena sa glavnog trafoa
mreza to vidi kao kratki spoj trafoa. Samo strujna klijesta sa "inrush" mjerenjem to mogu
registrovati.-
Attachments
specifikacija.pdf.rar
(88.89 KiB) Downloaded 470 times
kuza85
Posts: 17
Joined: 12-10-2013, 19:51

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by kuza85 »

Imam nova Fluke amper klesta serija 370 podrzavaju inrush. Priključen je na 380 V L1 i L2 e sad nisam skontao kako je vezan HV, moram pogledati. Sto se tice specifikacije ona je ispostovana, cak i vise od zadatog. Ali je problem to sto u praznom hodu, kada se ukljucuje iskljucuje on povecava struju. Mislio sam da raskacim HV sekciju od trafoa pa da probam.Nije mi jasno da bilo trafo bilo HV sekcija vuku toliku struju.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by WhiteHead »

kuza85 wrote: A ti druze ako ne znas odgovor na pitanje, ne moras ni da komentarises ko sa kim ima problem!
Jah, u pravu si....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by LAF »

Prelazne pojave su cuda.-
Ako aparat radi ne diraj nista, posebno ako ostali potrosaci na tim fazama "ne osjete ukljucenja na prazno",
Puna snaga se mora osjetiti , ipak je to kolicina KVA koju aparat uzima iz mreze.
Ispravljacki most mu je formiran od tiristora, postoji vjerovatnoca da tim ukljucenjem-iskljucenjem i
ponovnim ukljucenjem da se "zablesavi" komandno kolo otvaranja tiristora.
Ako se kod svakog ukljucenja mirna struja ustabili, a tim "maltretiranjem" poremeti, sam aparat je
predvidjen da se po ukljucenju sva ostala manipulacija odvija preko struje potrosnje na mjestu
vara, odnosno podesavanjem iste.
Ako je neko nadosao na ideju da stedi struju u kratkim intervalima kad aparat ne zavaruje, moze samo
prouzrociti stetu na aparatu. "mrcina" je predvidjena da do struja od 350A radi "od jutra do sutra".-

pOz
flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by flolic »

WhiteHead wrote:
kuza85 wrote: A ti druze ako ne znas odgovor na pitanje, ne moras ni da komentarises ko sa kim ima problem!
Jah, u pravu si....
WhiteHead, vidim da si oduševljen s ovakvom kulturom ophođenja, isto kao i ja :D

U trenutku uključenja aparat povuče inicijalnu struju magnetizacije transformatora + što gotovo sigurno istodobno provede više tiristora u ispravljaču i napravi kratki spoj sekundara, dok se kontrolna elektronika ne inicijalizira. A brzim paljenjem i gašenjem još više dr*aš tu elektroniku. Eto to ti je to, iako nisi zaslužio.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by WhiteHead »

Ma ja, i ja se zaj****am sa proizvodnim linijama nema kakvih nema, evo već 30-ak godina, al' još nisam imao priliku da vidim da se neka takva mrcina pali i gasi svakih nekoliko sekundi...možda, ako poživim još 30, možda budem vidio smisao....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by Kukinjos »

flolic wrote:WhiteHead, vidim da si oduševljen s ovakvom kulturom ophođenja, isto kao i ja
Pridružujem se oduševljenju :roll:

Za takve se stvari rade tzv. soft starteri, ili sa NTC otporima, što je za ovaj slučaj neuporabljivo, te elektronički s tiristorima ili trijacima, koji bi ovdje radili kako treba, ali su, naravno, i puno skuplji.
Inrush Current ili struja magnetizacije ovisi o trenutku kad je zadnji put bio ISKLJUČEN transformator, te o poluperiodi i trenutnoj vrijednosti napona mreže. Ako je prekidač bio isključen u trenutku maksimalne struje kroz trafo, onda je jezgra ostala magnetizirana, pa kod slijedećeg paljenja prekidača postoji mogućnost naći se u situaciji nastavka magnetizacije jezgre u istom smijeru. Tada, zbog zasićenja jezgre, dolazi do pada induktiviteta iste, pa je u igri samo omski otpor namotaja, koji je kod velikih transformatora izuzetno mali, što dovodi do ogromnih struja.
I ovo je već komplicirano, a već znam slijedeće pitanje :"Kako je to onda do sada radilo?", a odgovor bi bio: Jednako, samo što nisi imao Fluke-a za to izmjerit, onda su bili noviji osigurači koji nisu iskakali, noviji elektroliti, koji su držali i filtrirali bolje napon, bla bla ....
WhiteHead wrote:još nisam imao priliku da vidim da se neka takva mrcina pali i gasi svakih nekoliko sekundi
Ajde Bili što se buniš, čovjek uči dok je živ :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by LAF »

@Kukinjos pozdrav. Glede tvog potpisa i naseg @WhiteHead-a sjetih se monologa Cezara iz jednog Asterixa,
Alain Delain u ulozi, a monolog glasi "Cezar ne sjedi, njemu kosa dobija srebrni sjaj" :lol:

A sto se tice ove sprave za zavarivanje, toliko magnetnih kola (i tiristori se pobudjuju preko
trafuljaka) da ovakvo maltretiranje moze izazvati samo havariju. Normalna struja magnecenja
takvog jezgra je oko 50 A.-

pOz
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by WhiteHead »

Kada sam rekao ovo:
ima tu mali milion prelaznih pojava, neko malo "potkovaniji" od mene može ti to, ako te zanima, detaljno objasniti....
mislio sam na nešto ovako...
Kukinjos wrote: Inrush Current ili struja magnetizacije ovisi o trenutku kad je zadnji put bio ISKLJUČEN transformator, te o poluperiodi i trenutnoj vrijednosti napona mreže. Ako je prekidač bio isključen u trenutku maksimalne struje kroz trafo, onda je jezgra ostala mseagnetizirana, pa kod slijedećeg paljenja prekidača postoji mogućnost naći se u situaciji nastavka magnetizacije jezgre u istom smijeru. Tada, zbog zasićenja jezgre, dolazi do pada induktiviteta iste, pa je u igri samo omski otpor namotaja, koji je kod velikih transformatora izuzetno mali, što dovodi do ogromnih struja.
A u ovo sam bio 100% siguran:
slijedeće pitanje :"Kako je to onda do sada radilo?", a odgovor bi bio: Jednako, samo što nisi imao Fluke-a za to izmjerit
Enivej, fala za utjehu u vezi kose....čini mi se da sam se rodio 'vaki
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
kuza85
Posts: 17
Joined: 12-10-2013, 19:51

Re: Argonski aparat Miller struja preko 100 A iz mreze

Post by kuza85 »

Hvala svima na odgovorima, i na prozivanju, iskreno ne znam čime sam zaslužio ali ajde.
Post Reply