frekvencmetar

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
dedakarlo
Posts: 7
Joined: 27-10-2014, 22:57

frekvencmetar

Post by dedakarlo »

Elektricar sam,ali sam za ovo stvarno duduk.Instrument koji nameravam da kupim ima podrucje pokazivanja frekvencije 200KHz.To mi je prevelik opseg,jer zelim da merim frekvenciju 50HZ.Posto mi nije poznat princip rada frekvencmetra,molim da mi neko objasni kako da smanjim opseg na 20KHz.Drugo pitanje,koliki maksimalni napon smem meriti prilikom merenja frekvencije?
User avatar
cih
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 31-12-2008, 00:30

Re: frekvencmetar

Post by cih »

A jel mozes da napises oznaku tog instrumenta. Ili da ga slikas.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: frekvencmetar

Post by LAF »

@dedakarlo, za mjerenje frekvencije gradske mreze ili agregata od 50Hz najtacniji i najjednostavniji su
rezonantni mehanicki frekvencmetri sa vibrirajucim limicima.
Ako taj instrument nema mogućnosti mjerenja periode, pokazivanje svih digitalnih instrumenata je
+- zadnja cifra tako da pokazivanje i kad je frekvencija tacna pokazivanje moze biti 49 50 ili 51 Hz.-
Kod elektronickih digitalnih instrumenata vremenska baza odredjuje vrijeme brojanja impulsa,
obicno je 1 sec i zbog same metode mjerenja rezultati mogu biti kako sam gore naveo.-
Kod instrumenata koji mogu mjeriti periodu, ulazna frekvencija otvara vrata za brojanje, a broje se
precizni impulsi vremenske kvarcom kontrolisane baze, tako da se trazena frekvencija moze precizno
ocitati cak na vise decimala.-
Kod koristenja vremenske baze 10MHz 50 Hz se moze ocitati na 5 decimala, sto je mora se priznati
zavidna tacnost.
Postuj oznaku toga sto namjeravas ili imas mogucnost kupiti ili link do oznake.-

pOz
dedakarlo
Posts: 7
Joined: 27-10-2014, 22:57

Re: frekvencmetar

Post by dedakarlo »

cix, oznaka instrumenta je DT9208A. Neznam koliko je to vazno,jer zelim znati kako da smanjim podrucje instrumenta da bih ocitao frekvenciju barem sa dve decimale,odnosno kad je frekvencija .50 Hz,da procitam 50 a ne 5
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: frekvencmetar

Post by bob4 »

Koliko vidim iz upute (http://sayanvd.narod.ru/files/Digital_m ... ng_Rus.pdf) imaš područje od 2kHz; a isto se vidi i iz slike: http://yourduino.com/sunshop2/index.php ... tail&p=361
dedakarlo
Posts: 7
Joined: 27-10-2014, 22:57

Re: frekvencmetar

Post by dedakarlo »

Ovaj moj nema podrucje 2 KHz, jednosmerna struja je 20A i raspored mernih podrucja je drugaciji.Npr,frekvencija je tamo gde je na ovoj slici hfe.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: frekvencmetar

Post by nano »

Ako imas taj instrument i pokazuje ti 5 kad ga prikljucis na mrezu 230v ,umjesto 50 ,onda ti tu ne mozes nista napraviti.
Instrument je prejeftin za bilo kakav ozbiljan rad.Za mjerenje frekvencije sinusnog napona ,ipak treba potrositi malo vise.
Ovo je moje misljenje ,ispravite me ako grijesim,u principu ti je to -kupio sam "ficu" zasto mi ne ide brze od 120 km/h i kako da ga natjeram da ide brze?
Ako si majstor i elektricar koji od toga zivi,nabavi skuplji i bolji instrument i neces se pokajati.Na alatu nije dobro stedjeti,ustedis malo para,ali odose zivci :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
dedakarlo
Posts: 7
Joined: 27-10-2014, 22:57

Re: frekvencmetar

Post by dedakarlo »

Hm,da.Ja pitam zna li neko kako se moze promeniti merni opseg,adobijem odgovor da kupim drugi instrument. :?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: frekvencmetar

Post by LAF »

Ako uspijes iscupati semu za taj tvoj primjerak, mozda i dobijes uputu kako to razrjesiti.
Predpostavljam da ima ulazni preddjlitelj koji bi trebalo zaobici.Mozes li slikati unutrasnjost ali tako da se vide dobro komponente, mozda "ubodemo" i bez seme.-

pOz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: frekvencmetar

Post by nano »

Ej deda,nemoj odmah da se ljutis....i meni je zao sto su ovdje uglavnom malo bolji majstori koji ne kupuju ta sranja od instrumenata i ne mozes sada ocekivati da ce neko da trosi svoje vrijeme da prepravlja instrumente od 5 eura ,samo da bi ti mogao da izmjeris 50HZ.
Kako ne shvatate da su instrumenti fino ugodjene sprave koje moraju da odgovaraju specifikacijam,a taj tvoj sigurno nije takav.I onda ,ako ti neko i predlozi rjesenje i ti prepravis instrument i izmjeris 45 HZ,a u stvari imas 53 HZ,pa ces reci sto me nasankase oni s foruma.
Pa ne kosta Fluke djaba onoliko para,a i svi drugi respektabliniji instrumenti.


Ali evo vidim Laf je tu da ti rjesi stvar. :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: frekvencmetar

Post by LAF »

Ovi jeftini instrumenti bazirani oko 7106 i displeja 3 i 1/2 cifre mogu prikazati 1999 Hz sto je 1999 mV.
U sebi sadrze A/D konvertor. Frekvenciju-impulse nekim jednostavnim D/A konvertorom pretvaraju u napon
i prikazuju na displeju. Poslije uoblicivaca impulsa najvjerovatnije postoji neki djelitelj sa 100 tipa 4518.
NJega bi trebalo preskociti i pokazivanje bi bilo u Hz. Zato i ztrazih sliku ploce ili bar spisak IC kola
koji su na ploci vidljivi.-

pOz
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: frekvencmetar

Post by LAF »

Za one koje interesuje jednostavan frekvencmetar sa analognim prikazom, evo odlomak iz knjige
"Priručnik za radioamatere i tehničare" nedavno preminulog dr Bože Metzgera, izdanje 1984 god.
Na istom principu pretvaranja impulsa-frekvencije u analognu velicinu-napon zasnovano je i
mjerenje frekvencije u ovim jeftinim univerzalnim instrumentima.-

pOz
Attachments
Jednostavni frekvencmetar.pdf.zip
(221.15 KiB) Downloaded 291 times
dedakarlo
Posts: 7
Joined: 27-10-2014, 22:57

Re: frekvencmetar

Post by dedakarlo »

Hvala lafe na semici!Moze mi lako zatrebati.Instrument sam tek nameravao kupiti,pa ga prepraviti.Pomislio sam da mogu nesto sentirati ili premostiti.Kako sam rekao,nije mi poznat princip rada freq.metra.Odusevio sam se semicom,imam neki stari unimer... POZZ
Post Reply