Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by dela88 »

imam ovu sklopku
http://desimir.wen.ru/22/sklopka/s2.jpg
http://desimir.wen.ru/22/sklopka/s1.jpg
http://desimir.wen.ru/22/sklopka/s3.jpg
http://desimir.wen.ru/22/sklopka/s4.jpg
pa me zanima da li je dobra za zastitu trofaznog kompresora, dakle ako na jednu fazu nema struju da li ce ova sklopka izbaciti? i kako se ovo poveze nigde nisam naso upustvo zna li neko od vas mozda? unapred hvala :)
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by bob4 »

evo ti katalog. http://www.benedict.at/upload/6617170-C ... -D677e.pdf

Pročitaj tip i sve znaš ( ? A10 )
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by dela88 »

ali opet mi nije jasno gore na 2.L1 3.L2 4.L3 tu je ulaz faze? na 5.13 je N a ispod 2.T1 4.T2 6.T3 izlaz faze?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by Kukinjos »

Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by vklepac »

ovo tvoje je sklopnik povezan sa termickom zastitom,ukoliko zelis jos zastitu od nestanka jedne faze stavi tropolni automatski osigurac,kad baci jedna faza izbaci i ostale jer je tako vezan osigurac
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by vklepac »

ulazi u sklopnik su 2,3,4 odnosno l1,l2,l3 izlaz prema motoru je iz termike t1,t2,t3 odnosno 2,4,6.
5 iliti 13 je pomocni kontakt koji kad sklopnik radi zatvara se sa kontaktom ispod 14 isto tako rade i ovi pomocni ispred 3 na 4. nije to nula!!,ona dva kontakta gore jedan do drugog je špula sklopnika gdje dovedes napon kako bi sklopnik mogao uklopit. jel ovo uopce orginal sklopka od tog kompresora???? jer ti moras obratiti pozornost i na tlacnu sklopku.
znaci onda bi to trebalo izgledati ovako fazu dovedes na sklopku gdje je 0 iz kontakta autom. ides na tlacnu sklopku a iz tlacne sklopke na špulu sklopnika. Što znaci da kad upalis na automatski dokle god zrak nije nabijen sklopnik ce biti ukljucen i kompresor ce radit nakon sto se zrak nabije tlacna sklopka iskljucuje i prekida špulu sklopnika,a samim time i iskljucuje sklopnik,nakon sto tlak padne tlacna ukljucuje dog ga ponovo ne nabijei tako u krug dok god ne stavis sklopku na 0... e sad ovaj hand nemam pojma cemu sluzi kao ni tipka R tako da to nemoj ni spajat jer nema svrhe.nulu dovedes direktno na drugi kraj špulu sklopnika.
dovodni kabel na L1,L2,L3,a iz T1,T2,T3 izlaz prema motoru. Ukoliko sklopka nije orginal obrati pozornost na snagu sklopnika,kao i na termiku dal nije prejaka ili preslaba u odnosu na motor. Eto toliko nadam se da ces nesto od ovog skuzit :roll:
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by Cosa »

R služi za uključivanje bimetalne zaštite kad ista izbaci.

Hand je ručno upravljanje.
Kako nije slikao unutrašnjost toga poklopca pretpostavljam da kad okrene sklopku na "autom" ona stisne jedan od ta dva NO kontakta, dok položaj "hand" stišće drugi kontakt.
Mislim da ti kontakti nisu povezani na sklopnik, kao što je to pomoćni kontakt 13-14.

Još da napomenem, špula je 400V.
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by vklepac »

da,nisam gledo sve slike,sad vidim da na naljepnici pise 400V špula,al dobro nacin spajanja isti samo mu netreba nula... ali mislim da je ova sklopka od pumpe centralnog il tako nesto,one imaju mogucnost da stalno vrte hand i autom. da ih ukljucuje termostat...za kompresor mu nije potreban hand jer ga obavezno mora iskljucivati tlacna...
Mirsad220
Posts: 1
Joined: 15-01-2018, 14:36

Trofazni kompresor Energoinvest trudbenik povremeno pregara

Post by Mirsad220 »

Imam problem sa kompresorom motor je 7,5 kw osiguraci 25A topljivi umetak i u toku rada povremeno pregori jedna faza ako neko zna sta bi moglo biti ja sam sve pregledo i ne mogu otkriti kvar
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by Amir_H »

Ako ti povremeno pregori osigurač jedne faze moguće da ima problema sa motorom. Trebaš "megerisati" elektromotor tj provjeriti da ne dolazi do spoja prema masi. Dalje treba izmjeriti otpore faznih namota što se ne može uraditi običnim instrumentom. Je li motor nekada premotavan (viklovan) ? Moguće da je neki "stručan" vikler spojio pogrešno namotaje ...

A moguće i da imaš nesimetriju mrežnog napona - provjeri fazne napone mreže - možda ti naponi u svim fazama nisu isti. Dešava se da ponekada kada je mreža preopterećena napon na dvije faze padne na samo 180 V, a faza koja nije opterećena ostane na 230 V pa ona povlači jaču struju ...
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Zastitna sklopka za trofazni kompresor pomoc

Post by WhiteHead »

A provjeri i da li je glava rasterećena u trenutku starta.
Ako je glava pod pritiskom to je za motor blokada njegove osovine.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply