30 sekundi za led

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mayra6385
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 25-04-2013, 06:07
Location: Varaždin , Croatia

30 sekundi za led

Post by mayra6385 »

Pozz svima...zanima me jel ima možda neko nekakvu shemu ili nekakvu ideju kako napraviti elektroniku da kad držiš gumb oko 30 sekundi da se upali npr crvena ledica i kad opet držiš oko 30 sekundi taj isti gumb ili drugi da se crvena ugasi i upali zelena? Hvala...
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: 30 sekundi za led

Post by Maki »

Shemu nemam, ali imam ideju. No, svakako najjednostavnije rješenje je mikrokontroler. Neki mali npr. PIC12F629 i sl.
Moguće je nešto slično realizirati sa monostabilom i bistabilom te pokoj logički sklop.
Monostabil se aktivira, "broji" 30 sec te ukoliko je tipkalo pritisnuto, prebaci stanje na bistabil, ukoliko nije prebaci log nulu.
User avatar
mayra6385
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 25-04-2013, 06:07
Location: Varaždin , Croatia

Re: 30 sekundi za led

Post by mayra6385 »

Radim "b.o.m.b.u" za jedan airsoft scenario...tako da mi treba da recimo ekipa koja ima tu "b.o.m.b.u" da kad ju ide "postaviti" da mora držati jedan gumb 30 sek, upali se jedna ledica i onda da se ta "b.o.m.b.a" aktivira i počinje odbrojavanje npr 15 min...ako poslije 15 min druga ekipa ne deaktivira "b.o.m.b.u" ona daje zvučni signal i upali se druga ledica. A "b.o.m.b.a" bi se deaktivirala isto da moraš držati gumb 30 sek i upali se treća ledica... Našao sam jednu shemu koja kad daš napon upali se jedna ledica i svijetli oko 10 min (to je promjenjivo kako i ja trebam) i nakon tih 10 min upali se druga ledica i daje zvučni signal na buzzer! E sad, trebao bih neku shemu za "aktiviranje" i "deaktiviranje"... Sa mikrokontrolerima nisam radio tako da sam tu :oops:
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: 30 sekundi za led

Post by Maki »

Evo blok shema.
Nedostatak je da ovakvim spajanje, ako otpustiš tipkalo te ga ponovno pritisneš i drziš pritisnuto nakon npr. 25 sec, on nastavlja, odnosno nakon 5 sec će upalit led.
To je samo blok shema, trebalo bi odabrati komponente i vrijednosti za monostabil.
Oprosti za ovako lošu skicu :oops:

Možda netko ima bolju ideju :idea:
Attachments
Blok shema.rar
(17.44 KiB) Downloaded 223 times
User avatar
mayra6385
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 25-04-2013, 06:07
Location: Varaždin , Croatia

Re: 30 sekundi za led

Post by mayra6385 »

odlično...barem imam od nečeg početi! hvala lijepo...ako neko ima iskustva sa mikrokontrolerima da programira, bio bih mu zahvalan...uz neku novčanu naknadu naravno! :D
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: 30 sekundi za led

Post by Maki »

Evo još jedne blok sheme :)
Crtao sam je rukom, lakše mi je i brže :wink:
Ova bi trebala rješit sve tvoj probleme :)
Ako držiš tipkalo npr. 30 sec pali prvu led, ako pustiš prije nego li prođe 30 sec, ponovno moraš od početka. Kad se upali prva led, ponovnim držanjem tipkala cca. 30 sec pali se druga led, gasi prva.
Naravno, mora se još malo doradit..
Što nije jasno pitaj.
Dakako, shema nije ispitana, trebalo bi ju stavit na eksperimentalnu pločicu pa vidjet jel radi kako je zamišljeno.
Attachments
Shema sklopa.rar
Shema
(436.04 KiB) Downloaded 227 times
User avatar
mayra6385
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 25-04-2013, 06:07
Location: Varaždin , Croatia

Re: 30 sekundi za led

Post by mayra6385 »

Hvala ti puno na trudu ali ne razumijem se toliko u elektroniku da bi se igrao sa blok shemama. Pokušat ću naći nekoga da mi proba to riješit sa mikrokontrolerom. Mislim da je to jednostavnije.
Post Reply