Kupovina osciloskopa

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
crash override
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 62
Joined: 16-10-2009, 19:33
Location: Republika Srpska

Kupovina osciloskopa

Post by crash override »

Pozdrav,imam u planu kupovinu osciloskopa,e sad,nisam bas jak sa znanjem vezano za njih,trenutno imaju dva za koja bi mozda mogao izdvojiti sredstva,a to su HP-ov 1740A koji kosta 250KM ili Tektronix 434 koji kosta 350KM,pa me zanima da li je ovaj Tektronix-ov toliko bolji da se isplati dati 100KM vise? Osciloskop prvenstveno planiram koristiti za "kucne" projekte sa mikrokontrolerima i mozda za neke sitne popravke. Hvala
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Kupovina osciloskopa

Post by arcom »

Pitanje je da li se isplati dati tu lovu na polovnu stvar koja ce mozda riknuti kroz par dana/tjedana/mjeseci. A mozda ce raditi godinama bez problema. Nikad se ne zna :)

Za kucne projekte bi ja radije uzeo HP-a, a razliku od 100KM potrosio na razno-razne komponente za projekte ili ostavio sa strane, za eventualni popravak osciloskopa. U svakom slucaju, ispitaj osciloskop prije kupnje; nemoj uzimat "na slijepo".
User avatar
crash override
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 62
Joined: 16-10-2009, 19:33
Location: Republika Srpska

Re: Kupovina osciloskopa

Post by crash override »

I meni je prvo na pameti kako radi i koliko ce raditi,ovaj HP-ov sam u mogucnosti da testiram,ali malo je problem sto nikad nisam "testirao" osciloskop,samo sam par puta na njemu radio,i to kratko. Citao sam po netu kako testirati osciloskop,ali nije od neke velike pomoci a i trebaju neki uredjaji koje ja naravno nemam. Imate li mozda neki savjet na sta posebno da pripazim?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kupovina osciloskopa

Post by pedja089 »

A da skupis jos malo para pa kupis novog rigola i imas 3 godine garancije...
I jos kupis jeftiniji model, pa ga krekujes
http://riglol.3owl.com/
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Kupovina osciloskopa

Post by arcom »

U principu, za osnovni test ne treba nista posebno osim samog osciloskopa i jedne sonde. Na svakom osciloskopu postoji izlazni signal za kompenzaciju sondi i taj se moze iskorisiti za generalnu probu osciloskopa. Sonda se samo zakaci na "CAL" izlaz (donji lijevi kut) i onda se poigras sa "VOLTS/DIV" i "TIME/DIV" selektorima. Na Agilentovima stranicama ima manual u kojem je sve objasnjeno.

Postavis VOLTS/DIV na 0,1V, TIME/DIV na 0,2sec i trebao bi imati pravokutni signal na ekranu. Isprobaj oba kanala i ako rade dobro, onda vjerojatno i ostatak radi kako treba.
User avatar
crash override
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 62
Joined: 16-10-2009, 19:33
Location: Republika Srpska

Re: Kupovina osciloskopa

Post by crash override »

pedja089 wrote:A da skupis jos malo para pa kupis novog rigola i imas 3 godine garancije...
I jos kupis jeftiniji model, pa ga krekujes
http://riglol.3owl.com/
A rado bih ja digitalca ali ne znam da cu imati toliko para. Koliko je to malo sto mi treba za novog rigola? Koji rigolo mi preporucujes od ovih i da li bi ga mogao naci u okolini Banja Luke? Moji su mi kriticni sto se tice tako tih stvari za elektroniku,kazu da je to sve bacanje para,a nisu to male pare da ih "izdvojim" iz svoje kase,a da moji ne znaju pa cu nesto morati smisliti.
@arcom Citao sam manual,ovaj od 25MB,ali kratko,prelistacu ga sutra-prekosutra jos pa cu skontati sta cu,skupljati jos para ili kopovati ovog HP-a. Hvala
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kupovina osciloskopa

Post by pedja089 »

Pogledaj ovde cene
http://www.3me.rs/PDFs/cenovnici/Rigol% ... 0za%202013
Mislim da moze da se nadje za oko 350-400eura 50MHz, 2 kanala nov. Potrazi rigola u BIH.
EDIT:
Meni sad do mozga dodje da si napisao KM...
Al svakako mislim da je bolje kupiti novo.
flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Kupovina osciloskopa

Post by flolic »

Za "kućne projekte s mikrokontrolerima" bi ti u svakom slučaju savjetovao DSO (digitalni) osciloskop.
Ovaj HP možda i vrijedi 250KM (iako ih ja nikad ne bi dao za toliko star instrument, a pogotovo nakon što sam se navikao na blagodati digitalnog), a Tektronix sigurno ne vrijedi toliko.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Kupovina osciloskopa

Post by Feko »

Ja kupio ovog:
http://www.ebay.com/itm/PC-USB-40M-2CH- ... 20dbe6eacc
Došlo direkt, ni PDV nisam morao platiti :)
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Kupovina osciloskopa

Post by grunf »

@Feko

pa kakav je??? jesi li zadovoljan???kakav je softver koji dodje uz njega???
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Kupovina osciloskopa

Post by Feko »

Djeluje OK. Prošli tjedan je stigao, probao sam ga samo s njegovim DDSom i mojim pravljenim fun.generatorom.
Software mi djeluje OK, lagano upravljanje i zumiranje mišem..ne znam kakav soft kvalitetniji uređaji imaju, ovaj mi je prvi što ide na comp :roll: Evo uputa:
http://instrustar.com/upload/user%20gui ... 0Guide.pdf
Dvoumio sam se između takvog Hanteka ali ipak je malo skuplji.
Uglavnom, nakon prodaje jednog analognog Hamega i digitalnog HP osciloskopa iz '90tih godina, zaključio sam da mi previše mjesta zauzimaju na stolu, za tih 5-6 puta u godini što mi zatreba lako ga izvadim iz ladice.
Dilema je bila uzeti neki noviji kompletni osciloskop ili ovaj USB, ali obzirom da imam mali 10" laptop i laptopa je sve više jeftinih ovo mi je djelovala bolja opcija a i galvanski je odvojen od uređaja kojeg ispitujem.
Evo korisnog videa kojeg bi svi trebali pogledati prije nego krenu koristiti osciloskop :ohno:
http://www.youtube.com/watch?v=xaELqAo4kkQ
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Kupovina osciloskopa

Post by trax »

grunfe, ako narucis ovaj osciloskop javi kakav je pa da ga i ja narucim :)
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Kupovina osciloskopa

Post by grunf »

ma imam ja onaj NI MyDaq ali dobar je samo do 100kHz preko nista, pa rekoh nije ovo ni skupo imaju duplo jeftiniji doduse bez dds, aliii razmislit cu, mozda ga i uzmem :-)))) pozz
User avatar
crash override
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 62
Joined: 16-10-2009, 19:33
Location: Republika Srpska

Re: Kupovina osciloskopa

Post by crash override »

Nista,sacekacu da skupim jos novca pa cu se dogovoriti sa nekim iz vana da uzme tamo i da mi dobaci ovamo kad bude dolazio,da me ne zezaju ovi na carini. Ima li jos ko iskustva sa tim USB? Sta vam znaci DDS?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kupovina osciloskopa

Post by pedja089 »

Post Reply