Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by arcom »

Rekao sam da cu staviti informacije o mom kontroleru rasvjete stepenista na forum pa kako rekoh, tako i uradih. U principu se svi detalji mogu naci na mom blogu, ali je za sada sve na engleskom pa cu onda ovdje stavljati na domacem :D

Kratki uvod:
Prije par godina sam starcima napravio kontroler za rasvjetu stepenista koji je uredno obavljao svoj posao i to vrlo kvalitetno. Nije bilo nikakvih kvarova pa cak ni kada sam preopteretio izlazne mosfete :P sve dok nije dosla ONA...voda! Svi znamo da voda i elektronika nisu neki par pa je tako i moj kontroler dosao do kraja svog zivota. Najgore je prosao socket za mikrokontroler na kojemu su zbog oksidacije popucali pinovi. Mogao sam to popraviti, ali sam odlucio napraviti novi i bolji, a ovaj stari cu uokviriti za buduce narastaje.

Specifikacije:
Ovo je kratak pregled idejnih specifikacija. Stvarno stanje ce se vjerojatno mijenjati tijekom razvoja projekta, ali za sada stvari stoje ovako:
- 24 pwm kanala
- do 1A po kanalu uz strujnu, naponsku i temperaturnu zastitu
- 4 digitalna ulaza za senzore (detekcija zivina i ljudi)
- 2 analogna ulaza za senzore od cega je jedan predviden za svjetlosni senzor, a drugome jos moram pronaci funkciju :D
- CAN sucelje za buducnost (prosirenje funkcionalnosti i povezivanje na instalaciju pametne kuce)
- USB sucelje za konfiguraciju (alternativno ce biti konfiguracija putem DIP prekidaca i potenciometara)
- par statusnih LEDica jer ih svi volimo, pogotovo kada blinkaju
- 8 animacija (svaka prati smjer hoda)

Dizajn:
Ideja je bila da dizajn samog kontrolera bude modularan koliko je moguce pa sam tako napravio podjelu na 3 osnovne plocice - PWM driver, kontroler i konfiguracijski PCB. Ovo omogucava relativno jeftinu izmjenu dijela sklopa bez da diram ostatak, npr. ako jednog dana odlucim koristiti neke druge PWM drivere samo trebam promjeniti jednu plocicu i malo izmjeniti softver glavnog mikrokontrolera. Isto tako za konfiguraciju kontrolera - mogu imati 2 razlicite plocice - jedna za konfiguraciju putem DIP prekidaca i potenciometara i druga samo sa USB-UART konverterom za konfiguraciju putem PC-a.

Za PWM drivere sam odlucio iskorisiti PIC mikrokontrolere, tocnije 16F722A. Bilo mi je bitno da ima interni oscilator, hardverski I2C port za komunikaciju i dovoljno pinova za moje hirove. Na kraju je izbor pao na gore navedeni PIC jer je jeftin i, bitnije, nema puno musica u silikonu kao neki drugi. Alternativa mi je bila PCA9634 od NXP-a, ali ih nisam mogao nabaviti u normalnim kolicinama za testiranje, a bome nisam imao ni strpljenja cekati mjesec dana da stignu.

Glavni mikrokontroler je 44-pinski PIC18F45K80. Njegovog manjeg brata sam vec koristio u nekoliko navrata i pokazao se vrlo upotrebljiv nakon sta sam pronasao nacine kako zaobici neke od bugova (najgori je cinjenica da je 12-bitni A/D konverter potpuno beskoristan jer zbog greske u PIC-u zadnja 2 bita treba zanemariti pa se dobije 10-bitni A/D konverter). Ono sto je bitno je integrirani CAN modul pa ne trebam koristiti vanjski CAN IC - manje kosta, imam vise slobodnih pinova i radi kao zmaj!

Ostatak cipova je kako slijedi: LM2674 za step-down switcher (moram razmisljati "zeleno", a LM78M05 mi se nije pokazao pouzdan kod vecih ulaznih napona), ACS712/ACS711 za mjerenje struje (primarno za automatsku detekciju spojenih izlaza), BTS724/BTS716 kao izlazni mosfeti (robusni, jednostavni za koristenje, EMC kompatibilnost, integrirane zastite), MCP2551/MCP2561 za CAN sucelje, MCP2200 za USB sucelje, MCP604 za analogne ulaze i CD4093 za digitalne (schmitt-trigger). Nista posebno rijetko, ali nemoguce za pronaci u nasim trgovinama pa moram sve narucivati izvana sto me izluduje jer nema goreg nego cekati 1-2 cipa po par tjedana :evil:

Napredak:
PWM Driver PCB - 100% (stigao!)
Controller PCB - 100% (u dolasku)
Interface PCB - 20% (u procesu dizajna)

Softver za PWM drivere je vise-manje gotov, moram ga samo prilagoditi 16F722A PIC-evima jer sam razvoj radio na PIC16F876A. Softver glavnog kontrolera je dobrim dijelom gotov, jos samo moram dovrsiti PC aplikaciju jer trenutno sva podesavanja radim pjeske, direktnim zapisima u RAM i EEPROM :) Animacije rade, senzori se detektiraju, detekcija mraka isto radi...nedostaje jos par sitnica, ali nista strasno.

E...sad bi bilo dosta laprdanja s moje strane, a s obzirom da me stara upravo ganja da odemo kupit farbu za stan, onda cu staviti par slika plocica koje su nedavno stigle. Sheme i ostatak dokumentacije stize cim ih malo dovedem u red jer su trenutno razbacane posvuda.

Image Image
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by arcom »

I da, naravno da se gospon Murphy morao uplest i u ovaj projekt pa je tako ispalo da sam, budala, gledao krivi datasheet od konektora i da udaljenost od ruba konektora do pinova nije 10mm nego 11mm. Nije puno, 1mm, a? Nije. Ali kada plocica treba ici u kuciste za DIN sinu onda je jako puno jer postoji mogucnost da ju necu moci ugurati na mjesto. Grrrrr!!!! :evil:

Image
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by elektor »

Ovo opako izgleda, samo naprijed..
Za nabavku dijelova probaj TME, ako se skupi veća količina tada cijena transporta od 9,7 eura bruto i nije strašna. A roba stiže brže nego da se naruči iz Zagreba.
Bome ovo s konektorom je baš za čupati kosu s glave..haha
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by arcom »

E vidis, TME! Njih se nisam sjetio. Mouser trazi 90 eura za dostavu (hahahaha), Arrow nema komponente koje mi trebaju, Newark mi se cini OK, ali probat cu s TME. Hvala na info!

Za konektore se mozda izvucem, ako uspijem nabaviti 1mm krace :)
Za par dana mi stize paktic od Microchipa pa se nadam da cu do kraja tjedna imati barem drivere spremne.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by elektor »

Meni je nekako uvijek do sada prvi izbor bio Farnell. Zbog Altpra, a i naviknuo sam već na tražilicu i kategorije.
No neke su im stvari definitivno preskupe, tako da ako TME bude imao širok izbor djelova bude ga zamjenio.
Znam da Holex jedan dio robe nabavlja preko njih.
Što se konektora tiče ovi bi ti možda odgovarali..
Razmak 10,5mm
http://www.tme.eu/hr/details/2edgr-5.0- ... -14-00ah/#
Razmak 10..
http://www.tme.eu/hr/details/mstb2.5_4- ... /1754478/#
ovo bi trebao biti datasheet..
https://www.phoenixcontact.com/online/p ... anguage=en
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by arcom »

Jucer stigle plocice kontrolera, a dijelovi iz TME-a cekaju par dana...ohladili se vec :)
Stvarno svaka pohvala i preporuka za TME! U srijedu sam narucio dijelove, a u petak su mi dosli na vrata!

Nego...da...prokleti Murphy, 2. dio:
U kontroler ide PIC18F45K80, a ja sam nekim cudom uspio naruciti 18LF45K80 :evil:
Svi ostali PICevi koje sam narucio u istoj posiljci su OK, sve sam provjeravao nekoliko puta upravo zbog toga da ne narucim slucajno verziju za 3,3V umjesto 5V i eto, gdje cu fulat nego na glavnom mikrokontroleru. Dode mi se da ranim tupim predmetom...

Uglavnom, kao sto rekoh, plocice stigle:
Image

Evo i jedne sa slozenim driverima:
Image

Odoh shopingirat u TME. Jel treba kome PIC18LF45K80? Imam 9 komada viska :?
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by arcom »

Odiseja se nastavlja! :)
Stigli novi PICevi, a ja i dalje ne mogu vjerovat kojom brzinom stizu paketici iz Poljske.

Skoro sve je polemljeno i to "pjeske" jer sam bio lijen izvuc puhalicu iz ormara :oops:
(komponente koje nedostaju su uglavnom prenaponska zastita na ulazima i CAN interface)
Image Image

Sad se bacam na softver. Nadam se da ce sutra konacno osvanut jedan filmic sa radom kontrolera.
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by morski_pas »

što reći lijepo odrađeno :) ,kad ćeš nas pozvat na svečano presjecanje vrpce :wink: ,evo ja ću donjeti škare(možda i šampanjac ) :lol:,morat ćeš me uputit na ove iz poljske ako su tako brzi
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by arcom »

Hvala, hvala :)
Ali nije jos sve gotovo. Jucer sam se igrao sa mjerenjem napona i struje i nisam bas prezadovoljan. Morat cu malo filtrirati mjerenja i dodati neki mehanizam kalibracije.

Bit cete svi pozvani na svecano osvjetljenje kada frend konacno dovrsi stepenice jer bez toga mogu samo na komad daske fiksirati LED trake :)

Za poljake nemam sta drugo rec osim hvala kolegi elektoru koji ih je spomenuo i definitivno preporuka. Ja znam da cu ubuduce od njih narucivat vecinu toga. Postarina je 9,70EUR sto i nije puno ako se uzme 70-80EUR dijelova. Ako nekome bude sta trebalo, mozemo zajedno naruciti pa podijeliti postarinu.

Idem pripremit sheme i okacit ih ovdje...
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Arc Starlight Controller - Kontroler rasvjete stepenista

Post by arcom »

Evo shema, koga interesira: Starlight Controller, Starlight Driver

Sheme su u PDF-u, linkano na moj site tako da ce na linku uvijek biti zadnja verzija.
Poprilicno sam siguran da su sve vrijednosti komponenata OK, ali moguce da se negdje provukla koja greska.

Plocice ce uskoro, kada budem siguran da ne treba nista mijenjati po njima.
Post Reply