Kada se upali PC pokvari se slika na TV-u

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mateo777
Posts: 1
Joined: 09-11-2013, 16:19

Kada se upali PC pokvari se slika na TV-u

Post by mateo777 »

Pozdrav!

Imam sljedeći problem...kada upalim računalo pokvari mi se slika na TV-u, tj. bude šum na kanalima kablovske TV. Računalo je udaljeno metar od TV-a, a s njim je također povezan putem HDMI kabla. Probao sam bez HDMI kabla, ništa nije pomoglo. Pomislio sam da nije preopterećenje struje pa sam putem produžnog kabla spojio TV u utičnicu u hodniku, međutim nije ni do toga. Također sam promijenio TV kabel, opet džaba.
Do čega može da bude?
Unaprijed zahvaljujem!
Mateo
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kada se upali PC pokvari se slika na TV-u

Post by nano »

Gdje ti prolazi koax od kablovske.
Odmakni ga sto vise od kompa.Provjeri spojeve na antenskom utikacu u tv i u zidnu uticnicu ako je imas.
Odmakni komp od tv-a pa probaj.Moguce je da iz kompjutera stvara smetnje neka frekvencija koja je blizu frekv. tv signala.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: Kada se upali PC pokvari se slika na TV-u

Post by hari poter »

Pomeri UTP kablove (ako ih ima) dalje od TV koaksijalca.
Overklokuj kompjuter (podigni magistralu1-2%) i posmatraj da li na istim kanalima imas smetnje.
Ako je isti kanal, onda je generator smetnji mozda napajanje.
Bolja napajanja na mreznoj strani imaju PFC (power factor correction) koji prekidanjem struje kroz zavojnicu podizu mrezni napon. Smetnje koje stvara PFC se uobicajeno neutralisu filtrom, LC komponentama uz sam dzek za 220V. Ipak, u pitanju je cetvrtka, pa se po furijeovoj analizi moze lako dobaciti do MF stepena televizora, ili cak frekvencija kanala.
A mozda nesto u racunaru (napajanju) blago varnici?
Savetujem da pozajmis napajanje od nekoga, i probas da li ima smetnji i sa drugim.
Pozdrav.
Post Reply