AVR LCD voltmetar+ampermetar

Instrumenti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
alsatpv
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 04-06-2010, 14:43

AVR LCD voltmetar+ampermetar

Post by alsatpv »

Za elektroničare koji su za svoj kutak uradili laboratorijsko napajanje sa strujnom i naponskom regulacijom na LINKU, obradili smo zanimljiv projekat A/V metra sa popularnim mikrokontrolerom Atmega 8 i LCD displejom. Pored mjerenja struje i napona, sa ovim uređajem se kontroliše i dozvoljena disipacija na izlaznom tranzistoru od napajanja, predhodno programiranim aktiviranjem ventilatora u samom kućištu napajanja.

http://kesatnet.me/mne/?p=629
AVR_AV_METAR_FRONT.png
AVR_AV_METAR_FRONT.png (44.24 KiB) Viewed 3092 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: AVR LCD voltmetar+ampermetar

Post by pedja089 »

Bas mi se i ne svidja kako je ovo izvedeno...
Prvo sto mi bode oci tranzistor i rele pale ventilator. A spulna tog releja verovatno trosi vise nego sam ventilator. Bespotrebno... Tranzistor moze da pali direktno ventilator. Mnogo jeftinije nego relej.

Drugo referentni napon, moglo se bolje proci sa eksternim referentnim naponom.

Treca stvar pise da se ventilator ukljucuje u zavisnosti od izlazne snage...
To bas i nece da prodje kako treba. Jer ventilator treba da se ukljucuje u zavisnosti od disipacije na napajanju.
Npr izlazni napon 0,2V struja 10A, to je samo 2W, a ako smo na napajanju imali ulaz od 30V i kusur volti, disipacija na njemu je preko 300W, a ventilatoru nije ni u planu da se pali...
Mozes dodati i jos jedan parametar koji bi bio ulazni napon u ispravljac, (ulazni - izlazni)*izlazna struja, dace vrednost disipacije na ispravljacu. I na osnovu tog podatka moze da se pali i gasi ventilator.
Mada i 1 termistor na analognom ulazu ne bi bio na odmet.
viktor_medvedovic
Napredujem
Napredujem
Posts: 131
Joined: 16-07-2013, 23:52
Location: Novska(Hrvatska)

Re: AVR LCD voltmetar+ampermetar

Post by viktor_medvedovic »

Nerazumijem se uopće u mikrokontrolere,nit znam programirat niti išta,ali slažem se s pedjom jer taj ventilator sigurno nije jači od 3W,umjesto releja bi iskoristio BD139 tranzistor,koji je višestruko jeftiniji od releja.Druga stvar je kad bi taj ispravljač bio par kW snage,pa ima ventilator 50W pa je ipak tu bolji relej,ali ovako nema smisla :)

A i opet po meni je komponente najbolje hladiti o ovisnosti o temperaturi zagrijanosti,jer ipak najbolje je kad komponenta ima nekakavu svoju radnu temperaturu na kojoj radi :)
Post Reply