Zvucnici zuje na pojacalu !

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by Resistor_01 »

E ovako imam jedan problemcic pojacalo svira normalno i to je ok.Znam da je malo zujanje normalno na zvucnicima pojacala kada je upaljeno i kada nema ulaznog signala .Kod mene je problem malo drugaciji zvucnici malo vise zuje. Zuje toliko jako da woofer izbacuje vazduh iz kutije. To me malo nervira. Prije nisu toliko jako zujili. Mjenjao sam kontrolu 5.1 sistem za pojacalo i stavio sam neku moderniju sa LCD display-em.Tu sada ima problem stavio sam pogresne kondenzatore na pcb a to sam tek sada skontao.Dosli su mi kondenzatori 50V 10uF umjesto 50V 2uF.Postavo sam im oko 15 na pcb,svugdje gdje je pisalo 2uF ja sam stavo 10uF.To je neka moja predpostavka da bi zbog toga moglo da zuji.E sada ne znam kakvu uolgu imaju ti kondenzatori kod tog audio signala ,spojeni su serijski(vode na uC oni koji su prije njega i ovi koju su poslije nega vode na ulaze za pojacalo) U pitanju je kucno pojacalo..Ima li neko iskusniji da mi to malo pojasni i kaze svoje misljenje o ovome,bio bih mu veoma zahvalan!
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by dodo sb »

Pozdrav.Moguče je vrlo lako da je zbog tih kondenzatora , neznam sad napamet jer nisi stavio shemu , a lako je moguče da kabel s kojime spajač te zvučnike na PC nešta zezea (loša masa ,kratki spoj...) probaj drugi kabel uzet pa spoji
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by satsat »

Resistor_01 wrote:Postavo sam im oko 15 na pcb,svugdje gdje je pisalo 2uF ja sam stavo 10uF.
A ti stavi kondiće od 2 uF pa vidi zuji li.
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by Resistor_01 »

@ dodo sb
Provjeravao sam i kabal,cak sam ga i pomjerao malo gore dole jer to zna biti nekada problem.Ali nista to nije pomogo. Nema kratkog spoja na kablu.On je dobar 100%. Tek kada ga istekam iz pojacala prestane zujiti :(

Sto se tice tih kondenzatora,cekam da mi stignu ti od 2.2uf pa ih promjenim javicu se :D
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by dodo sb »

Pozdrav. Pa sad si sam dokazo da nije nešta sa masom uredu , čim sam pročito podatak "kad isključim kabel onda se ništ nečuje" tako da... kondenzatore moraš mjenjat kako god , ali oni nisu glavni uzrok ovome
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by Resistor_01 »

Nisi me bas skontao! Kada sam rekao "kada iskljucim kabal nista ne zuji",tada sam mislio na citav jack sa masom i ostalih 6 zica jer je 5.1 sistem( CENTER,WOOFER,FL,FR,SL,SR).Kada samu masu skinem cuje se slabo zujanje,ono normalno!Jer kada je skinuta uopste ne ide signal u pojacalo(pa nema sta ni zujiti). A kada spojim masu zuji.Tada signal ide u pojacalo. Ovih 6 zica se idu preko tih kondenzatora na uC. I neka moja predpostavka je bila da je to tih kondenzatora!Pojacalo je dobro 100%. E sada ne znam kako ti mislis da nije nesto sa masom u redu sta da pogledam.Testirao sam multimetrom nije u kratkom spoju. Pozzz
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by phs »

Nije bitno koji je sistem, ako isključiš kabal i nemaš zujanja, rješenje je tu.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by Resistor_01 »

Kao sto sam rekao ti kablovi sto idu na pojacalo spojeni su preko tih kondenzatora na microcontroller.Kondenzatore cu promjenuti. Da li neko zna sta bi jos mogo biti,sta da pogledam? Nijedan kabal nije u kratkom spoju testirao sam. :)
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Zvucnici zuje na pojacalu !

Post by dodo sb »

paaa tako onda reci , nisi se dobro izjasnio , pa onda je vrlo lako moguče da su kondenzatori krivi
Post Reply