Generator funkcija (DDS)

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
alsatpv
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 04-06-2010, 14:43

Generator funkcija (DDS)

Post by alsatpv »

U okviru ovog projekta obrađen je DDS (Direct Digital Synthesis) laboratorijski generator funkcija sa poznatim mikrokontrolerom ATMEGA 16PU. Orginalan projekat objavljen je na linku. Mi smo redizajnirali štampanu ploču, prebacili je u ''pozitiv'' i malo podebljali vodove tako da je mogu uraditi i elektroničari koji nemaju puno iskustva sa štampom. Na DDS outputu ovaj generator funkcija ima skoro sve vrste impulsnih oblika sa maksimalnom frekvencijom od 65.534 kHz, rezolucije 1 Hz. Ovo će možda biti interesantno ljubiteljima audio tehnike koji ga mogu da koristite kao ton generator za ispitivanje propusne krive kod audio pojačavača kao i za izradu i testiranje skretnica za zvučnike. DS output je nešto siromašniji sa opcijama tako da ima opseg od 1MHz do 8MHz sa rezolucijom 1MHz i samo jedan oblik signala.

http://kesatnet.me/mne/?p=797
avr_function_generator_KA.png
avr_function_generator_KA.png (226.42 KiB) Viewed 12909 times
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by Feko »

Odlicno!
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by Klokan »

PRE PRE PRE, rad odlican a kvaliteta izrade jos bolja.

Kako si zadovoljan sa funkcijom i koliko para te je kostala izrada?

Ovo je definitivno jedan od mojih buducih projekata.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by niho »

Pozdrav. Da li je još neko radio ovaj DDS generator, imam isti problem kaošto sam imao sa frekvencmetrom, samo kockice na displeju. Valjda neću morati i ovaj program prevoditi u BASCOM :oops: :azdaja:
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by yt1nvs »

Ovo i nije tako lose,imas li izvorni kod mene interesuje kako radi i da li bi to moglo sa PICOM da se uradi.
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by Cosa »

Evo, dodao sam u main 200 ms pauze da bi se dalo malo vremena displayu dok se ne inicijalizira, ako je uopće do toga. Pretpostavljam da si hardware provjerio.

Jesi li uključio fuse bitove prema slici (dole u komentarima)?

Probaj ovaj hex pa javi!
http://www.sendspace.com/file/yhy3av

@yt1nvs
Source code ti je zajedno sa hex-om na stranici autora ovoga projekta:
http://www.scienceprog.com/avr-dds-sign ... rator-v20/
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by niho »

Prikljucio sam izlaz na zvucnu karticu i cuje se ton, mogu birati oblik signala i frekvenciju ( vidim ga pomocu zelscope "osciloskopa"kojeg sam takodje instalirao na racunar) ali na displeju imam samo jedan red kockica i to je sve. Fusbitove prepisao pomocu ponyprog-a sa stranice autora.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by niho »

Proradio je problem je bio u fusebit kojeg je postavio autor (slika ponyprog). Korigovao sam fuse bit prema donjoj slici i sada radi dobro. Istina ima tu malo nekih detalja koje jos treba dotjerati ali sad bar imam odakle krenuti :)
Hvala svima na pomoci.
korigovani fusebit-i
korigovani fusebit-i
fusedds.jpg (15.59 KiB) Viewed 12280 times
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by Cosa »

Evo čak piše i u datasheetu :oops: :
Image

Znači, potrebno je samo isključiti Jtag da bi port c na kojem je display funkcionirao kao I/O.

Dobro da si riješio, meni sinoć ni na kraj pameti da pogledam datasheet :D .
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by niho »

Eh kad pocne neka petljancija onda covjeku puno stvari promakne i sto je jos gore preko iste greske moze proci i 100 puta a da je ne primijeti. Dobro su rekli mudri ljudi: pusti da prenoci, mozda se samo otkrije.
Da sada sve radi perfektno, istina imam malo kasnjenje na osciloskopu e sad da li je do generatora (ne bi trebalo algoritam mi izgleda uredan ali ko zna ) ili je do osciloskopa ( posto vrsim simulaciju na "zelscope" preko zvucne kartice)
deformacija signala
deformacija signala
zelscope.jpg (19.35 KiB) Viewed 12222 times
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by Feko »

Nema direktne veze sa ovom temom, no turbo je jeftino a ima koliko vidim Arduino riješenja za ovaj DDS modul...
http://www.ebay.com/itm/AD9850-DDS-Sign ... 5d38d422e9
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Generator funkcija (DDS)

Post by niho »

Ova deformacija je u stvari zbog moje zvucne kartice, na drugim racunarima toga nema ni zelscope ni par drugih spektralnih analizatora ne pokazuje ovakav pomak.Sve radi perfektno. Jedino sto sam zakljucao jednu megu16 pa cu sada, htio-ne htio morati napraviti sebi onaj avr doctor :) (nakupilo se nekoliko 8-mica i par 2313-ica)
A sto se tice tog DDS-a sa e-baja mogu ti reci da je bezveze imali smo u skoli jedan u kabinetu fizike nikad nista pametno nije odradio, crko odmah. Jedino sto je valjalo je kutija, nju sam iskoristio da ugradim ovaj DDS sa atmega16.
Post Reply