Kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
ig983
Posts: 7
Joined: 28-03-2013, 17:41

Kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by ig983 »

Pozdrav!
Primjetio sam da imam puno bolji zvuk na svom sistemu kada između laptopa i usb kabla dodam produžni usb kabel sa repetitorom. Mislim da je to zbog bolje voltaže i amperaže koju daje repetitor.

Htio bi napraviti svoj aktivni usb - našao sam modul koji gradsku struju baca u 5VDC, 1A i to bi spojio na kabel umjesto da struju vuče iz laptopa.

Dok sam spojio 5V i zemlju na trafo, a signalne linije u laptop ne radi, neće prepoznati uređaj.

Može li mi netko reći kako da to spojim?
I jel 1A prejako, navodno usb isporučuje najviše pola ampera, bojim se da ne oštetim DAC.
User avatar
StereoBucket
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 21-04-2012, 21:42
Location: Republika Srpska - Banja Luka

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by StereoBucket »

Mislim da je to zbog toga sto mozda nisi spojio i onih 5 volti iz USBa.
Nisam siguran.
Probaj spojiti i to na onih 5 V iz ispravljaca( + na +)
I stavi ispravljacku diodu na 5V na USB izlazu.
"Da li je priroda velika mačka?
Ako jeste,ko je vuče za rep?"-Nikola Tesla
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by pedja089 »

Iako pojma nemam o cemu je rec, nemoj spajati dodatno napajanje na port nikako...
Eventualno mozes raskaciti +5V, pa tu dovesti, a sve minuse zajedno. Nikako 5V sa maticne i spolja.
Ukoliko u prethodnim pokusajima nisi nesto spalio...
ig983
Posts: 7
Joined: 28-03-2013, 17:41

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by ig983 »

Ni ja nisam za spajanje pluseva, ako može bez toga, radije bi tako.
Pedja089, predlažeš da spojim minus sa trafoa, ground sa porta i ground na DACu?
A 5V direktno na trafo.

Treba li mi još neka komponenta na minusima ili je to to?

Ništa nije spaljeno, svira uredno :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by pedja089 »

Na minusima nista. Ako je to trafo, onda ti treba tu jos svasta nesto. Jako je bitno da li je 5V DC ili AC.
ig983
Posts: 7
Joined: 28-03-2013, 17:41

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by ig983 »

Našao sam gotovo rješenje, naručio bi ovaj od 5V
http://www.psui.com/pdf/cfm05.pdf

spojim AC ulaz na mrežu, a DC izlaz kako si rekao: + na DAC +, a - na DAC ground i hub ground
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by jazz »

Audiofil sam i debelo u DIY močvari. Nije mi jasno u čemu je tvoj problem, a još manje tvoje traženje riješenja. Iz tvog pisanja imam utisak da si jako daleko... tako da bi najbolje bilo da se ostaviš takve vrste posla.

Ako ti se USB DAC nema externo napajanje nego se napaja preko USB-a, a uvjeren si 100% da je laptop užasan 5V izvor, onda raskopaj DAC i vidi šta i kako je to unutra napravljeno, te mogući dodatak eksternog napajanja. Za dobro 5V (ili drugo) napajanje pročešljaj DIY audio forume, jer ovo što si ti našao nema blage veze s audiom.
ig983
Posts: 7
Joined: 28-03-2013, 17:41

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by ig983 »

Koristim DacMagic koji ima svoje eksterno napajanje. Maknuo sam njegov trafo i stavio 50W R-Core. Ni meni nije imalo smisla da repetitor poboljšava zvuk. ALI, kada spojiš 10m lošeg bakra sa repetitorom na 5N OCC srebrni usb i SVIRA ZNATNO BOLJE od nego kada signal teče samo preko srebra, zapitaš se...

Moje jedino objašnjenje je da se neka komponenta (vjerojatno ona zadužena za tajming) napaja preko kabla a ne sa mreže. I ako ima slabu struju (kao sa npr laptopa), ne radi optimalno.

Takve stvari me više uopće ne čude - zadnje znatno poboljšanje u zvuku mi je bilo kada sam umjestio rca kabla napravio xlr na DACu spojen na RCA na pojačalu --- nema smisla --- sve dok ne uzmeš u obzir da na taj način u samom DACu zaobilazim par sklopova. Vjerojatno postoji hardversko objašnjenje i za ovo sa usbom, samo ga ja ne znam.

Inače, toplo preporučam da probaš spojiti repetitor - kod mene je poboljšanje u pogledu dinamike (pogotovo jasnoća i čvrstoća basa), mikro detalja, jasnoće i širine pozornice bilo veće nego kada sam se prebacivao sa bakra na srebro.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by jazz »

Imaš temu ovdje...
http://www.diyaudio.com/forums/digital- ... ic-50.html
pa pročešljaj i podjeli svoja iskustva s ekipom tamo, ako već nisi.

Nemam schemu uređaja, pa ne znam o kojem USB receiver chip-u se radi, ili to obavlja glavni TI DSP (koji ima svoj clock, nevezano uz USB), ali debelo sumnjam da repetitor čini čudo od USB signala.

I ne kužim kojeg će ti palca 10m kabla s laptopom, to slušaš na košarkaškom igralištu ili šta?
ig983
Posts: 7
Joined: 28-03-2013, 17:41

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by ig983 »

Taj kabel je bio namijenjen za internet radio dok radim na kompu, nikada za ozbiljna slusanja. Ali sada ga koristim za sve. Privremeno. Dok ne slozim occ srebro s repetitorom :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by pedja089 »

Koja je ovo sprdacina nemam reci... Odavno nisam cuo ovake nebuloze...
Zadnje sto sam cuo je kabal za napajanje pojacala od 2000eura :lol:

Kroz taj tvoj srebrni usb prolazi digitalni signal koji nema veze sa kvalitetom zvuka...
Na usb postoji 0 ili 1, i to je to. Ukoliko to nije tako, pojavljuje se greska, koju komp prijavi. A sa dubinom ovoga i sirinom onoga onoga :lol: :lol: :lol: :lol: Cini mi samo da ti imas dubok dzep i ne znas na cega bi bacio pare.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by elektor »

ig983
Posts: 7
Joined: 28-03-2013, 17:41

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by ig983 »

pedja089, najljepša ti hvala na savjetu (prvi post) :)
Spojio sam minus i usb radi .

A sto se cuje ili ne cuje... Sjetite se ovog posta slijedeci put kada cete prolaziti kraj nekog high end audio ducana.
Pitajte ih da vam puste njihov referentni sustav, promijeniti cete misljenje
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by Feko »

ig983 wrote:Pozdrav!
Primjetio sam da imam puno bolji zvuk na svom sistemu kada između laptopa i usb kabla dodam produžni usb kabel sa repetitorom. Mislim da je to zbog bolje voltaže i amperaže koju daje repetitor.
...
Prije ce biti da ti ne nešto pravilo smetnje tj. nije dovoljno udaljeno od samog laptopa.
Ja sam imao slucaj da kad opteretim procesor cujem na USB audio kartici neko cudno cvrckanje ....riješenje staviti kabel u feritni prsten napraviti EM filter...ako ti je cak hvatao neke radiovalove, zvukove onda je sigurno to u pitanju tj. loš kabel. Filter na kraju USB kabela i stvar je riješena :!:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by pedja089 »

Desava se bas ovo sto je feko rekao. Druga stvar je ground loop(ne znam nasu rec). Na takve stvari treba obratiti paznju, a ne srebro zlato, i ostale debilane.

Stvari koje pricas o prelasku sa jedne vrste provodnika na drugu nemaju veze sa mozgom(sam si dokazao da je tako, kada si skontao da bolje preko repitera, mada i to mi je upitno). USB je digitalni signal. Njemu smetnje(dok su u nekim marginama) ne uticu ni najmanje na prenos i kvalitet prenosa od usb do uredjaja. Uredjaj ako je prepoznao log 1, to je to, nije bitno da li je tu 2,5 ili 3V. To je 1, i tako je procesor obradjuje. Isto vazi za logicku nulu.
A to napajanje sto si ti prikopcao ima mnogo veci sum nego bilo koji usb port... U sustini pogorsao si stvari. Da si nasao usb kabal sa feritom, ili cak naturio jedan ferit na obican usb resio bi se smeca koje feko pominje.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by pedja089 »

ig983
Posts: 7
Joined: 28-03-2013, 17:41

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by ig983 »

Feko, hvala na inputu, smetnji nema.
Složio sam probno napajanje preko usb chargera i dobio sam poboljšanje točno kakvo sam očekivao.
Projekt je gotov. Totalni uspjeh :)
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: POMOĆ! kako spojiti eksterno napajanje na usb kabel?

Post by phs »

pedja089 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=bodniyBVABQ
Ne verujem...
Hahahhahahaha :D :idea:
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
Post Reply