Arduino on Breadboard, problem s uploadanjem

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
Jocoo
Napredujem
Napredujem
Posts: 104
Joined: 16-03-2012, 15:07
Location: Split

Arduino on Breadboard, problem s uploadanjem

Post by Jocoo »

Imam veliki problem koji me lagano izluđuje, nikako ne mogu preko programatora ili usb to serail adaptera stupit u kontakt s Atmegom 328p-pu, da stvar bude gora, kada pokušavam istu stvar napravit s bilo kojim Attiny čipom, bez problema mogu uploadat sketch.

Prvo sam mislio da je problem u mikrokontroleru, ali danas mi je doša drugi, i opet ista stvar.

Javlja mi sljedeći error:
avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.


Onda sam mislio da je problem u rezonatoru, pa sam stavio drugi kristal i kondenzatore, čak sam i probao bez rezonatora, tako da sam u board.txt dodao sljedeću ploču:

atmega328bb.name=ATmega328 on a breadboard (8 MHz internal clock)

atmega328bb.upload.protocol=stk500
atmega328bb.upload.maximum_size=30720
atmega328bb.upload.speed=57600

atmega328bb.bootloader.low_fuses=0xE2
atmega328bb.bootloader.high_fuses=0xDA
atmega328bb.bootloader.extended_fuses=0x­05
atmega328bb.bootloader.path=arduino:atme­ga
atmega328bb.bootloader.file=ATmegaBOOT_1­68_atmega328_pro_8MHz.hex
atmega328bb.bootloader.unlock_bits=0x3F
atmega328bb.bootloader.lock_bits=0x0F

atmega328bb.build.mcu=atmega328p
atmega328bb.build.f_cpu=8000000L
atmega328bb.build.core=arduino:arduino
atmega328bb.build.variant=standard

Ali opet ista stvar, također probao sam odabrati druge ploče koje imaju 328 čip i opet ista stvar, stvarno ne znam šta da radim, siguran sam da je riječ o nekoj banalnoj stvari koja me j***, ali ju nikako ne mogu otkrit.

Ono šta mi je najveći problem je što kad programiram neki Attiny čip stvar radi, dakle nije do programatora!

EDIT:
Također pošto oba mikrokontrolera imaju Bootloader u sebi pokušao sam preko ovog usb to serial adaptera i isto mi javlja grešku, avr dude not in sync!
User avatar
StereoBucket
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 21-04-2012, 21:42
Location: Republika Srpska - Banja Luka

Re: Arduino on Breadboard, problem s uploadanjem

Post by StereoBucket »

"Da li je priroda velika mačka?
Ako jeste,ko je vuče za rep?"-Nikola Tesla
Jocoo
Napredujem
Napredujem
Posts: 104
Joined: 16-03-2012, 15:07
Location: Split

Re: Arduino on Breadboard, problem s uploadanjem

Post by Jocoo »

Pitao sam i tamo ali nitko ne zna. Trenutno sam izbrisao sve šta ima Arduino nazivu s komp-a, pa ću sve nanovo instalirat i onda ću vidit šta dalje.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Arduino on Breadboard, problem s uploadanjem

Post by zigzag9 »

Ja sam imao identičan problem, međutim totalno sam zaboravio u čemu je bila caka, ali provjeri za svaki slučaj:
- napajanje MCU-a, i obrati pažnju odakle ti se napaja prilikom programiranja, imaš li sve potrebne napone tokom pokušaja programiranja,
- provjeri fuse-ove
- vidi sa kojim switchevima ti Arduino IDE poziva avrdude.exe, pa probaj sa AVRdude samostalno, navodno -B switch ponekad radi problem

P.S. imam USBasp, USBtinyISP, Arduino, neke 328-ice, pa ako hoćeš, pošalji mi hex da ja probam kod sebe na breadboardu testirati
Jocoo
Napredujem
Napredujem
Posts: 104
Joined: 16-03-2012, 15:07
Location: Split

Re: Arduino on Breadboard, problem s uploadanjem

Post by Jocoo »

Vidit ću sutra ili prekosutra šta dalje, tj. još nisam uspio instalirat arduino nanovo jer sam izgubio živce, danas sam čak provjeravao sa multimetrom da li mi je prototipska ploča u redu. :x

Nisam još pokuša ga programirat tako da koristim vanjsko napajanje, na USBAspu imam ko mjesto di dolazi jumper, i onda tu valjda treba kratkospojit taj jumper kad koristim vanjski izvor.

Ono šta me najviše iritira je stvar da radi sa ATTinyem, to mi nikako nije jasno.

Dakle ne preostaje ništa drugo već korak po korak, znači Atmega pinove 7 i 20 spojim an 5V, dok 22 i 8 spojim na masu. Miso na 18, Mosi 17, sck 19, i rst na 1?

To ću pokušat pa ću vidit šta dalje.

Hvala, na pomoći!
Jocoo
Napredujem
Napredujem
Posts: 104
Joined: 16-03-2012, 15:07
Location: Split

Re: Arduino on Breadboard, problem s uploadanjem

Post by Jocoo »

Problem riješen, uzrok problema, jedan mali ušljivi Kineski keramički kondenzator! :ohno:
Post Reply