Ventilator kao izvor enregije

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
GeneralZed
Posts: 5
Joined: 12-02-2013, 19:14

Ventilator kao izvor enregije

Post by GeneralZed »

Dakle,svi želimo nekakvu energiju,po mogućnosti besplatnu.Od svih mogućih shema nisam pronašao nijednu koja bi dala rezultat koji je i očekivan od njega.Čitajući o svim mogućim vjetrenjačama i sličnim vjetronapajanjima,došao sam do ideje da bi svatko mogao imati svoj samostalni izvor napajanja i to besplatni.Jer toliko se govori o besplatnoj energiji da bi ju svi zgrabili,ali mnogima ne uspijeva.Vodeći se tom idejom i tražeći ikakve projekte od kojekakvih vjetrenjaća do raznih bedini motora koji bi trebali bit izvor energije,ništa konkretno.Stoga postavljam pitanje na ovom forumu da li se može od bedini motora napraviti vjetronapajanje?Ili možda od nekakvih ventilatora da se uporednim spajanjem napravi izvor energije?Mislim dal je bitno s koliko se volta puni akomulator,ako je to konstatno?Ako postoji shema po kojoj se može napravit bedini motor kao vjetronapajanje ili pomoću nekog ventilatora,definitivno sam zainteresiran za to.Ako netko zna kako to izvesti i ima shemu za to,bio bih jako zahvalan,ako bi ju podijelio na ovom forumu(ja imam ideje gdje se ti motorići ili ventilatori mogu postaviti i konstantno biti u pokretu tj. proizvoditi energiju).Eto,nadam se da sam bio dovoljno opširan u izlaganju i jasan....
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by Feko »

Eh sad, ti bi da ti mi kažemo pa da se ti proslaviš što si napravio besplatni izvor energije.
Potrudi se malo, pravi, testiraj, postavi slike i rezultate...onda možda i dobiješ komentare i prijedloge :wink:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by pedja089 »

Evo mi se igramo sa vetrenjacicom od 8KW, pravimo regulator napona, jer je rotor sa stalnim magnetima.
Odlican izvor besplatne energije...
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by morski_pas »

trenutno koristim ovo kao besplatni punjač mobitela :lol:

Image

ov će biti sljedeći projekt 8)

Image
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by LIAM »

Morski inovativan kao i uvjek
Pazi na društvo za zaštiu životinja a u sljedeči projekt bi se mogao i ja uključit više onako iz zdravlja znaš da mi treba.........
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by Feko »

ja vec godinu dana cekam tokara da mi iztokari i izgloda neke stvari...pa za jedno 10 godina možda bude prvi test :ohno:
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by niho »

Ne znam da li bi ti ovaj tokar šta mogao pomoći :)
Jeftin tokar. Slobodno koristi al da Jefta ne primijeti :)
Jeftin tokar. Slobodno koristi al da Jefta ne primijeti :)
dabar.jpg (5.61 KiB) Viewed 18294 times
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by Emigrant »

potražite stara izdanja TN ( tehničkih novina ) druga polovina 80- tih bila je serija članaka o aerocentralama . davali su i nacrte za samogradnju .
GeneralZed
Posts: 5
Joined: 12-02-2013, 19:14

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by GeneralZed »

Ovo sve zvuči,nekako,kao da se nepovjerenje kotrlja niz planinu :D
Ovako nešto sam slično vidio i to me povelo http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... PDeK6rprA4 na razmišljanje.Mogu i otkriti karte,ako je to uvijet.Nije stvar u tome da nisam istraživao,niti da nisam isprobavao,ali kao se vidi na ovom videu ventilator se vrti konstatno.E pa ja znam mjesto gdje će se vrtiti također konstantno.Moja je ideja postaviti nekoliko ventilatora u ozračnike od krova,a poznato je da se gore stvaraju brzine prozračivanja do 180 km/h(konstano).E sad,kako napraviti ventilator koji će svu tu vrtnju pretvoriti u stuju koju ću akomulirati u akomulator?Ako sam razbio nepovjerenje :D sljedeći post bi trebao bit rješenje svega....
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by Feko »

User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by elektor »

Uf, feko, imam ja još bolji video. Poznat mi je glas od nekud, hm. Pitam se pitam...
http://www.youtube.com/watch?v=SQIgPVU87MY
@GeneralZed, puno se može napraviti sa energijom vjetra i raznim vjertogeneratorima, ali to su ipak malo veći kompleksniji i skuplji sustavi.
Ukoliko si stvarno zagrijan za stvaranje energije iz vjetra zaboravi taj video i pronjuškaj po internetu i forumima. Ima ljudi što su sami radili vjetrogeneratore od elektromotora.
GeneralZed
Posts: 5
Joined: 12-02-2013, 19:14

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by GeneralZed »

Slažem se da ima puno projekata o vjetroelektranama i sličnom(http://www.youtube.com/watch?v=aHPGwjlP6QE vidio sam i ovaj video),al mene isključivo zanima rad sa manjim ventilatorima koje mogu postavit u ozračnike.Stvar je u tome što tamo ima vjetra konstantno,u pojedinim momentima i do 180km/h,samo je pitanje kako napravit od ventilatora bedinijev ili neki asinkroni motor koji će konstantno praviti struju.Možda neće pravit neku veliku voltažu,niti ampere,al je pitanje u svemu tome da li može(ako je potrebno i 30tak ventova istovremeno da rade povezani)praviti dovoljno energije koji će se pohranjivati u akomulator? I naravno ima li već netko tko je to pokušao i ostavio neki nacrt...
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by Khaderah »

GeneralZed
Posts: 5
Joined: 12-02-2013, 19:14

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by GeneralZed »

elektor wrote:Uf, feko, imam ja još bolji video. Poznat mi je glas od nekud, hm. Pitam se pitam...
http://www.youtube.com/watch?v=SQIgPVU87MY
@GeneralZed, puno se može napraviti sa energijom vjetra i raznim vjertogeneratorima, ali to su ipak malo veći kompleksniji i skuplji sustavi.
Ukoliko si stvarno zagrijan za stvaranje energije iz vjetra zaboravi taj video i pronjuškaj po internetu i forumima. Ima ljudi što su sami radili vjetrogeneratore od elektromotora.
Zato sam i postavio upit ovdje,dal je netko već nešto slično radio ili ima iskustva ili kakve nacrte.Ono što sam tražio nije se uklopilo u moj dio koji sam si zamslio.Uglavnom su to veliki projekti,a meni treb anešto manje...
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by Emigrant »

a što misliš , koliko ceš dobiti na ventilatoru , promjera elise cca 40 cm ? elisa od cca 40 cm nemože pokretati niti dinamu od bicikla .
GeneralZed
Posts: 5
Joined: 12-02-2013, 19:14

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by GeneralZed »

Emigrant wrote:a što misliš , koliko ceš dobiti na ventilatoru , promjera elise cca 40 cm ? elisa od cca 40 cm nemože pokretati niti dinamu od bicikla .
Jedan ventilator,ne,al 20 komada spojenih će valjda nešto dati.Nisam stručna osoba,zato i postavljam puno pitanja.Mislio sam ako je konstatna brzina okretaja,da to nešto znači,da nečime puni akomulator...
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Ventilator kao izvor enregije

Post by Zez »

Stvarno mi nije jasno oko čega se vi mučite. Pa u kod nas Hrvatskoj je to odavno riješeno. Trebate samo biti "ugledni poduzetnik" i besplatne 'letrike kol'ko 'oš.
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply