Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
shaggy
Posts: 12
Joined: 10-12-2006, 17:35

Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by shaggy »

Pozdrav,

imam zadatak elektrificirati garažu. Napon bi trebao dovesti od razvodne kutije koja se nalazi na (u) kući.
Kako bi htio da garaža bude spojena na glavni el. vod (kako ne bi opterećivao postojeće osigurače za kuću) ne znam kako spojiti kabel od garažne razvodne kutije (u kojoj će biti osigurači za garažu) na glavni vod a da me pritom ne ubije struja. Do sada taj dio nisam nikada radio pa ako netko ima iskustva molim ga za pomoć.
Razmak između kuće i garaže je nekih 20 m mada to nije važno za samo pitanje.

Hvala!
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by kizbaja »

oces u garazi osim osiguraca imati i fidovu?
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by puknuti »

Da te ne ubije struja isključi glavnu sklopku u razvodnom ormaru kuče .
Postoje i pancirni osigurači negdje na tavanu ..obično su plombirani ali uvjek postoji šansa da si plombu otkinuo kad si tjerao golube metlom .
shaggy
Posts: 12
Joined: 10-12-2006, 17:35

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by shaggy »

Neću metati Fidovku, mislim da nema potrebe kad je sami beton okolo. Biti će "klasično" uzemljenje.

E, za glavnu sklopku i pancere ću morati pogledati. Radi se o kući i garaži od prijatelja pa još ne znam ni kako sve izgleda, samo njegove želje....
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by Kukinjos »

Najprijateljskiji savijet, svakako stavi fidovku, ni u ludilu je nemoj izostavit, ako zaista želiš dobro sebi i prijatelju i bilo kome tko će radit u toj garaži. Mogao bi imat nekog na duši cijeli život, a posebice zato što je sve u betonu! Na razvodnu ploču u stanu, odakle puštaš struju, svakako stavi taljivi osigurač prema garaži, a u samoj garaži spoji taj kabel na fisovku, pa tek onda sve ostalo.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by elektor »

Moj bi ti ti dobronamjerni savjet bio da taj posao prepustiš kvalificiranom elektrotehničaru. Znam svatko voli napraviti nešto sam, još pogotovo ako može uštediti koju kunu. Eto ja ću ti navesti razloge zbog kojih smatram da je bolje platiti stručnjaka, pa ti sam prosudi što ćeš napraviti...
1. Ne radiš to sebi već prijatelju, a ja bome ne bih htio imati nekoga na duši ako nešto krene krivo i stvari nisu izvedene po propisu. Da živimo u normalnijim državama tu bi se u slučaju nesreće moglo govoriti i o odgovornosti za nesreću.
2. Nisam baš siguran da imaš dovoljno znanja čim ovakve stvari pitaš na forumu. Nije da ti to ne možeš izvesti. Ali velika je razlika između onoga što radi sada i onoga što radi, raditi će i za 15 godina te je sigurno za korisnika.
3. Da su nam države kakve jesu i sama legalnost tog postupka bi bila upitna, a ako bi došlo do nesretnog slučaja mnoge stvari bi se mogle dovesti u pitanje kao što je naprimjer isplata osiguranja za oštećenu imovinu ako sve nije bilo po propisu.
4. Da bi izvukao "čistu" nulu i fazu trebaš nove vodiče spojiti izravno na razvodnoj ploči koja je najčešće u sklopu sa osiguračima i brojilom (Tj. vodiči idu direktno na brojilo, sa njega se granaju po osiguračima i onda dalje po kući). U tom slučaju je moguće i sama ploča plombirana tako da ju ne se može otvoriti.

Ukoliko se i dalje želiš upustiti u avanturu evo par savjeta...
Prvo naravno nabavi vodič/e odgovarajuće kvadrature, fidovku i odgovarajuće osigurače.
Prije nego bilo što kreneš spajati skini pancirne osigurače ili isključi fid te provjeri da je sve "mrtvo"!!
Otvori ploču i još jednom ispitaj da nigdje nema napona. Sada se možeš spojiti na postojeću instalaciju (naravno nakon brojila :D ).
Na dosadašnju razovodnu ploču dodaj još jedan osigurač i od tuda sad idi prema garaži (kao što te je kukinjos već savjetovao).
U garažu postaviti još jedan manji razvodni ormarić u kojemu će ti biti fidovka i ostali osigurači "za po garaži".
Kad završiš ožičenje provjeri još jednom sve spojeve, te provjeri da nigdje nemaš kratkog spoja.
Sada možeš vratiti pancire te uključiti fidovku za garažu i redom uključivati osigurače garaže.
Ako sve bude ok za kraj još provjeri napone po utičnicama, a ne bi bilo loše provjeriti ni da li fidovka reagira tako da spojiš fazu na uzemljenje. Ako to budeš radio budi oprezan da ne bi nastradao.
Eto ukoliko sam nešto izostavio ili pogrešno napisao molim da me se ispravi. Pisano je na brzinu pa su greške moguće.
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by Klokan »

Ako se svi savjeti elektora poslusaju i ako se to bude radilo sa dovoljnom opreznoscu mogucnost pogreske ili nedao bog nesretnog slucaja je minimalna. :)
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by vklepac »

[quote="shaggy"]Neću metati Fidovku, mislim da nema potrebe kad je sami beton okolo. Biti će "klasično" uzemljenje.

pa ne radi se fidovka zbog materijala kojim je prostorija napravljena pobogu.stavljaj fidovku obavezno ako vec povlacis glavni vod u garazu...pazi na kvadraturu kabla koji ces vuc iz kuce u garazu da nebude preslaba
i pravilno rasporedi opterecenje po fazama...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by nano »

Zam da je vec stara tema,ali eto...
Pravilo je da se kada se prelazi sa provodnika veceg presjeka na provodnik manjeg presjeka obavezno stavlja osigurac.Osigurac (svaki) stiti KABAL od preopterecenja i onda pregrijavanja i mogucnosti zapaljenja i on se odabire prema presjeku provodnika koji stiti.
Znaci u ovom slucaju kabal za garazu spojiti na postojecu razvodnu kutiju sa osiguracima preko odgovarajuceg osiguraca i fid sklopke (max 16A osigurac za kabel 2,5mm2).U garazi se moze poslije ,a i ne mora ,staviti kutija sa osiguracima i razdvojiti uticnice od rasvjete ,ako se koristi ista deblljina kabla,a ako se
koristi tanji kabel za rasvjetu onda je potrebno staviti osigurac max 10A za 1,5mm2 kabel.
Fidovku stavi obavezno radi sigurnosti i do garaze vuci trozilni kabel za monofaznu mrezu ,nemoj koristiti nikakva "prirucna "uzemljenja.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by vklepac »

ukoliko se radi o bakrenom vodu od 2,5 kvadrata na njega mozes spojiti do 26A,dok kod aluminija ide max 20A
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by vklepac »

nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Spajanje dvije razvodne kutije (kuća - garaža)

Post by nano »

Hvala na ispravci,mad po ovim kablovima koje danas prave i koji su sve tanji i tanji ja bih se drzao onog pravila za aluminij.
Izgleda da 2,5 mm2 prije 15 godina nije isto sto i 2,5 mm2 danas :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply