ASM Pomoc

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
[SINNER]
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 18-09-2005, 21:44
Location: Bihac-Sarajevo

ASM Pomoc

Post by [SINNER] »

Da slucajno ko nema kakvu knjigu (u elektronskoj formi) ili tutorial iz PIC Assembler-a (MPASM) ili link gdje to mogu skinuti.
Firkragg

Post by Firkragg »

I meni bi to trebalo (za 8051)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: ASM Pomoc

Post by trax »

Firkragg

Post by Firkragg »

A zasto neradi ono od assembly pa na dalje :shock:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Pojma nemam, na pocetku pise fr*e BOOK a nema cijele knjige :-)

Tipicno...
buco

Post by buco »

Jesi li probao jednostavno upisat PIC asm u google ? Koliko se sijecam bila je jedna vrlo dobra stranica na netu vezana na PIC assembler , iako principielno , posto je to zapravo jedna vrsta text prevodioca , mozes krenut , ionako ce ti to ubuduce zapravo i najvise trebat , od naredbi koje su ces nac u formi dokumenta . Definiranje inicijalizacijske rutine je stvar definicije upravljckih i kontrolnih registara za ciljani MCU [ odredjuje pocetne uvijete rada i definira nacin rada oscilatora , dali koristis sekundarne funkcije isl..] tako da ces zapravo bit vezan najvise za internu strukturu samog MCUa da bi program pisan u asm bio upotrebljiv.I tu ti principielno nije potreban neki "specificni" dodatak, jer raznorazne pridodane naredbe klase .macro ili .def ili .equal .. sluze samo da predefiniras status registara ili imenujes funkciju sto kod generiranja isvrsnog koda uopce nije vazno jedino je stvar "preglednosti" a ne efikasnosti kao primarnog cilja programiranja u asembleru , valjda ? iako naravno ima i ljudi kojima je primarni cilj preglednost [ sve lijepo dokumentirano]. Idealan spoj je kombinacija preglednosti i efikasnosti . Ja sam jako sklon efikasnosti na ustrb preglednosti .Za rad u asembleru u principu ako poznajes internu strukturu MCUa kojeg si odabrao , imas skup naredbi i posjedujes bilo ciji asmler za doticni MCU nema razloga da ne pocnes radit , uz vrlo malo informacija o "opcim" naredbama asemblera za bilo koji MCU , processor.... Na kraju karajeva mislim da imas u helpu MPASMa nesto u vezi toga.
Pozdrav
Firkragg

Post by Firkragg »

Bas na assembly su morali prekinut :( :( :(
User avatar
[SINNER]
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 82
Joined: 18-09-2005, 21:44
Location: Bihac-Sarajevo

Post by [SINNER] »

@buco probao sam ja googlati ali nista konkretno nisam nasao dok mi Trax nije dao ovaj link. A sto se tice mog prelaska na assembler bio je iz razloga sto neki nazvacu ih visi programski jezici zauzimaju vise memorije nego je to potrebno. Tako da sam se odlucio na assembler i jos je bio razlog taj sto sam imao zelju da znam sve sto se odvija u samom programu za vrijeme rada.
Pozdrav.
buco

Post by buco »

Pa zapravo nije problem u visim prg jezicima vec u crosscompileru !!! i on je taj krivac za cesto generiranje vrlo "loseg" isvrsnog koda , puno vece zauzece memorije i s tim vezano [ vrlo cesto] kod slozenijih aplikacija s potrebom za vecom brzinom rada MCUa , kod operacija u realnom vremenu to postaje zaista veliki problem .Public crosscompileri su napravljeni da zadovolje samo jednu funkciju a to je da generiraju izvrsni kod bez obzira na njegovu kvalitetu sto nije ni cudo kad su besplatni ili za neke simbolicne cifre. Srecom sto sam se bavio izradom emulatora za digitalnu televiziju gdje su sve operacije u realnom vremenu osim pohrane radnih kljuceva u mem i iscitavanje iste radi editiranja, pa sam morao radit u asembleru htio/nehtio s ondasnjim karticama.
Drago mi je da se zanimas za programiranje u asembleru.
Pozdrav
Post Reply