Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Gromit »

Pozdrav kolega Kukinjos!

Odma na početku: šta se crtića tiće sa starom dobrom TVZ sinkronizacijom (Tom i Jerry, Zec, Silvestar, Pink Panter...) nemam pojma zašto su tako agresivno izbačeni sa TV-a :?: , stvarno MI FALE!!! Ako uspijem negdje nač i skupit "kolekciju" - šaljem ti DVD :D (skupa sa prije obećanim "Beyond The Universe")!

U pravu si za elektrolite, evo baš gledam - jedan je na izlazu iz 7812 (btw, kako onda može bit napon 12-40V? - mora barem 14, 15V bit, najobičniji 7812 je upotrebljen!), a drugi je spojen paralelno izlazu za motor! Kad budem isprobavao, pokušat ću promatrat na skopu PWM signal...

"Usmjereno" - nisam ja nažalost izmislio riječ, nedavno sam taj izraz pročitao na nekoj stranici, i ja mislim da je dosta zgodan (za razliku od zrakomlata :? !), i to je baš "izmišljen" za tu situaciju kad je napon ispravljen ali nije ispeglan (ne kao zamjena za "istosmjerno").

Ok, HVALA, sad mogu mirno eksperimentirat! Sad sam se sjetio (znam da sam dosadan :oops: ), a šta kad bi napon ispravio samo sa jednom diodom, dakle jedan poz-valić, pa ništa, pa valić... možda bi bilo zdravije za motor ako je AC kojeg bi ispravljao bio 24Vac, a motor je 24Vdc...?

Evo već tražim crtiće! (Mislim da će jedna naša TV imat ove jeseni/zime reprizu StarTreka, barem nešta (šta se mene tiće), nadam se sa Picardom :) )!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Kukinjos »

Aha, usmjerena znači pulsirajuća istosmjerna, primio k znanju! Nemoj zezat za StarTrek, nadam se da neće bit na deb... Novi, koja ne da snimat na Max-TV-u. A unaprijed hvala za DVD, nemoj si to uzimat za obvezu, ali ako možda budeš ...... :D
Zar nema ni jedan elko spojen paralelno ulaznim klemama?
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Gromit »

Nadam se da sam dobro shvatio da voliš StarTrek :D ?, nije na Novoj, nego na još (po meni, pardon) debilnijoj RTL, barem po najavama. Nemam pojma jel se RTL1 i 2 daju snimat na Max-u...

Nema ni jedan elektrolit paralelno sa ulazom, tek nakon 7812 jedan 1000uF. To me sad malo mući, nemam specifikacije od svog motora, al mislim da vuće oko 3A pri punom broju okretaja; kako sam se ja naučio iz davnine :roll: da se otprilike može izračunat vrijednost peglajućeg kondenzatora - za svaki amper po 2000uF, ja bi za neko normalno peglanje, bez prevelikog bruma, trebao oko 6000uF. Dakle ovih 1000 nakon 7812 i 1000uF paralelno motoru nije dosta za normalno peglanje, možda više da smanji smetnje onom nepoznatom čipu, ALI ipak bi bilo dosta da "drži" amplitudu/pulseve na oko 35V (ako bi uzeo 24Vac izvor) nešto duže, pa bi RMS na motoru bio nešto veći od 24V, a to baš nekako ne bi htio :cry: , jel dobro mislim?

Nema žurbe sa odgovorom!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Kukinjos »

O da, jako volim StarTrek :D ! RTL se može snimat, nisam siguran za RTL2, a da su debilne obje, jesu.
Ako nema elektrolita na ulazu morat ćeš ih stavit, mislim da je za motor dovoljno i 1000 uF/A, taj ne pita za brum, znači neka standardna vrijednost od 4700uF je više nego dovoljna. Nema straha za 35V impulse, motor nije maza, uostalom on sam je prigušnica, pa struja ne prati napon u stopu, već raste pilasto, tako da nikad neće dostići max. struju motora osim ako ne odvrneš PWM na 100% i true RMS ne pređe 24V. Zato stavi trimer u seriju s max. potenciometra i ograniči ga na 24V.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Gromit »

Drago mi je za ST! Ljudi pojma nemaju koliko je ta serija (tj.autor) "proročka", osobno smatram da će prije nego itko i pomišlja hrpetina stvari iz ST-a postat realnost! I baš me briga ako netko misli da sam glupan šta tako mislim! Nek odu malo na CERN-ove stranice da vide sa čime se bave!
Kad smo kod toga jel mi može neko objasnit ovaj grafikon:
Image :?: :!:

Pa nek sam ja lud, ako je tih par tisuća vrhunskih stručnjaka ludo!

Za PWM - kužim, hvala!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by bob4 »

Ovo s ljeve strane nemogu biti gradi; ali boja me podsječa na DOBRU rakiju. :D
Jel taj PWM za lemilicu ?
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Gromit »

Mi tu ozbiljno, a ti se zaje+ :)

Ne nije za lemilicu! Za jedan poseban motor (pumpu), sad da ne objašnjavam, 24Vdc :wink: hehe!
Jako mi je dragocjen, pa da ga ne skurim...
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Kukinjos »

Gromit, evo ti pa uči:

http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0707/0707.0470.pdf

a onda molim te objasni i meni, :lol: :lol: :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Gromit »

Ajde hvalim ti se Bože da ima još "luđaka" ko ja! :D
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Gromit »

Poštovani kolega rigmo,

prvo mi nije bilo jasno zašto netko nakon 6 ili koliko godina se vraća na ovu temu, ali gledam ovaj link i shemu, mislio sam "a, opet neki od step-down buck regulatora" kad ono neki novi koncept kojeg nisam do sada vidio!

Shema krajnje jednostavna, 2N3055 ima u svakoj trafici.
Ja imam negdje 1 primjerak, ali svakako ću isprobat ovu foru, hvala na linku!

Nego, ako smijem malo off-topicirat: gledam svoje postove iz 2012. i naravno nema slika, jer su u međuvremenu ukinuli imageshack, tj. počeli ga naplačivat. Jel' znate možda jesu proradili opet kao prije, čini mi se po njihovim stranicama da ima opcija "registriraj se besplatno", ali mi se čini predobro da bi bila istina (ako imageshack funkcionira kao nekada, naravno)? I što je sa mojim starim uploadima, i na ovom i drugim forumima je sve prazno, kasnije sam prešao na postimage, ako se i može ponovo registrirat besplatno kao prije, ajmo opet sve uploadat s time da stari linkovi po forumima ne vrijede i ne daju se editirat.
Dodatak: pitam, jer ne znam koliko je taj imageshack siguran, da nije neka fake stranica puna virusa, inače bi sam probao jel radi ili ne radi.

Gromit
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Gromit »

Evo sam odgovaram na pitanje oko imageshacka.

Postoji besplatna opcija ali nije mi sve najjasnije. Uspio sam se logirat sa starim user name i passw. i sve ranije slike su tamo ali zaključane (samo okviri, slike se ne vide) i ne vidim kako ih vratit. Ako nisu obrisane (a mislim da ipak jesu) zašto mi ne dozvole da si ih vratim na disk ili čak da ih sa novim računom (besplatnim) ponovo "oživim" tako da se ponovo prikazuju na starim postovima? Ili sam nešta propustio. Ako netko ima iskustva... :?

Enivej, evo zanimljiv link sa alternativama:
https://makeawebsitehub.com/fr*e-photo-hosting/
(među njima je i postimage koji trenutno koristim).

Gromit
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Srecko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 57
Joined: 08-05-2011, 16:38
Location: Slovenija

Re: Ispravljač ~36 na 24V (+pitanje oko PWM regulatora)

Post by Srecko »

Gromit wrote:
Nego, ako smijem malo off-topicirat: gledam svoje postove iz 2012. i naravno nema slika, jer su u međuvremenu ukinuli imageshack, tj. počeli ga naplačivat. Jel' znate možda jesu proradili opet kao prije, čini mi se po njihovim stranicama da ima opcija "registriraj se besplatno", ali mi se čini predobro da bi bila istina (ako imageshack funkcionira kao nekada, naravno)? I što je sa mojim starim uploadima, i na ovom i drugim forumima je sve prazno, kasnije sam prešao na postimage, ako se i može ponovo registrirat besplatno kao prije, ajmo opet sve uploadat s time da stari linkovi po forumima ne vrijede i ne daju se editirat.
Dodatak: pitam, jer ne znam koliko je taj imageshack siguran, da nije neka fake stranica puna virusa, inače bi sam probao jel radi ili ne radi.

Gromit
Pa zbog ovoga je dobro, da bi se slike kačile na forum i toga ne bi bilo.
I ja sam pre neki dan nešto tražio po forumu i slika koje so bile kačene na razne besplatne stranice su nestal, jer se na tim stranicama posle nekog vremena avtomatski brišeju. :D


Lp Srečko
Samouk
Post Reply