Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by mbruck »

Vidim da se priča o C jeziku, u stvari više vrti oko Bascom programera, koji smo se kao pjan plota vezali za gotove biblioteke.
Hajdemo onda definirati koje su to osnovne, najnužnije, gotove biblioteke, zbog kojih Basic (Bascom) programeri neće da pređu na C. Upravo sam ja taj jedan od njih.
BEZ, da se odmah navodi gdje se neka od tih može naći. Taj dio ćemo poslije.
POZIVAM sve "programere" koji žele prijeći na C da se izjasne što bi htjeli da odmah imaju od biblioteka. ALI samo ono baš BITNO, što upotrebljavaju ili će upotrebljavali u 90% svojih aplikacija.
Evo ja ću započet. Crveno je ono što mi je HOT bitno, plavo veoma bitno.
UART Serijska komunikacija. Sa svim mogućnostima i opcijama koje ima i Bascom
Rutine za LCD ispis.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by zigzag9 »

Padaju mi na pamet trenutno:

I2C
OneWire
ADC
Servo
Stepper
Ethernet
RTC
IR

(i navedene u postu iznad, ali da ne dupliram)
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by mbruck »

ZigZag9, sa dužnim poštovanjem, mislim da si stavio SVE koje su ti pale na pamet.
Ajde sada pošteno (u sebi) napravi filter i stavi stvarno one koje ti baš sad trebaju. Zamisli primjerice da bi morao dati novac za to...
DUPLIRANJE JE OBAVEZNO! Da od svih nas napravimo podskup !
(Vjerujem da ćemo se svi iznenadit na kraju koliko malo toga nam stvarno treba)
Last edited by mbruck on 02-11-2011, 14:44, edited 1 time in total.
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by buco-1 »

mbruck wrote:Hajdemo onda definirati koje su to osnovne, najnužnije, gotove biblioteke, zbog kojih Basic (Bascom) programeri neće da pređu na C.
Nijedna!
Nije mi jasno, iz svega što je napisano o "C"-u a o assembleru, kako ne razumiješ da se programer u tim jezicima ne postaje CP-anjem potprograma, drivera itd... ili uključivanjem libraryja u svoj glavni program. Najprije moraš razumjet kako to radi, osnove "C"jezika, što od HW treba poznavati; ipak se priča vodi oko računala specijalne namjene.
Moraš pokušati promijeniti način razmišljanja. "C"nije "Basic"! To su dva veoma različita svijeta. Moraš biti spreman da učiš od samih osnova, našto velika većina ljudi ovdje nije spremna.
Taj problem moraš razriješiti sam sa sobom i onda se okrenuti učenju. No koliko se da primjetiti to i je nepremostiv problem.
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by mbruck »

Buco, u potpunosti se slažem (osim toga "Nijedna!"). Naravno da je potrebno poznavati osnove C jezika kao mikrokontrolera.
Primjerice, kada bih sada prešao na npr. TI MSP procesor i njihov C, sigurno ne bih od nule pisao sve drajvere. Nego bih potražio gotove, najnužnije biobliteke za početak.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by zigzag9 »

@buco:
Svakako da nije moguće programirati u C-u po principu copy-paste, i includanjem gotovih libova, no uz osnovno poznavanje C-a, znači metodike programiranja i naredbi, vrlo je korisno imati pri ruci nekakve gotove libove, koji, ako već ne rade, bar ljudima primjerom daju smjernice u kojima trebaju ići. Tebi kao programeru koji to radi veoma dugi niz godina, vjerujem da je lako napisati driver za recimo LCD, no ako se malo postaviš u ulogu početnika, vrlo vjerojatno da neće znati ni odakle početi.

@mbruck:
naravno da nisam stavio sve koje su mi pale na pamet, već samo one koje će ljudima u 90% projekata zaista i trebati. Dobro, tu sam dodao Ethernet, koji većinu ne interesira, ali konkretno treba meni za očitanje nekakvih parametara preko neta.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by abc »

mbruck wrote:Buco, u potpunosti se slažem (osim toga "Nijedna!"). Naravno da je potrebno poznavati osnove C jezika kao mikrokontrolera.
Primjerice, kada bih sada prešao na npr. TI MSP procesor i njihov C, sigurno ne bih od nule pisao sve drajvere. Nego bih potražio gotove, najnužnije biobliteke za početak.

Odes na microchip sajt i deo koji se odnosi na C kompajlere skines njihov PDF gdje se obradjuju funkcije za odredjeni kompajler ,i naci ces da ne postoji deo hardvera koji nije obradjen , takodje da ne postoji deo hardvera za koji ne postoji neki oficijelan primjer na njihovom sajtu.

C nije bascom da samo napises neku komandu vec to radi malo drugacije, moras nesto malo procitati i u upustvu za neki mikrokontroler koji hocec koristiti, odnosno dio harvera koji hoces da koristis , malo zaviriti u *.H fajlove koji dolaze u kompajleru da bi mogao nesto napisati.
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by gurko »

Da bi programirao za uC u bilo kojem jeziku ti moras promjeniti nacin razmisljanja u poredjenju kako se programira u "klasicnom" programiranju za PC. I kada programiras u xBasicu, znas da imas nekakve portove i da se dosta toga vrti oko postavljanja 0 i 1 na iste te portove. Znaci vec neko predznanje, drugacije razmisljanje momci koji programiraju u Basicu vec imaju.

Ono sto ja smatram jeste da koristenjem standardnih libova to predznanje mogu prenijeti na C relativno lako. Naravno da se mora poznavati sintaksa C-a kao jezika. Zavirivanje u libove pojedinih funkcija dolazi tek kasnije. Ako i kada se za to ukaze potreba. Siguran sam da niko od C programera ne zaviruje u ove libove ako nemora.

Sto se tice nabrojanih libova, otidjite na mikroe.com i potrazite (kao sto vec neko rece) manual za micro C Pro i nacicete brdo libova i primjera za njih! Msm za sve spomenute Basic libove ima ekvivalentne u micro C Pro ...

I za kraj, polahko ovo sve prelazi u neku vrstu bezpotrebnog filozofiranja: sta ti treba, sta ti ne treba, kako cu preci, kako cu poceti itd. Skini razvojno okruzenje, zazmiri i skoci u more C-a. :ohno: Tako ces najlakse nauciti da plivas u C-u! :P :wink:
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by abc »

Ja bih rekao da je mikroC basic kompajler sa C sintaksom odnosno da vise slici basicu nego C-u ;)
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by mbruck »

DAJTE LJUDI....
Od jednostavnog pitanja sa početka posta, opet ispade papazjanija. KONKRETNO, ako može. Teorijska propovjedanja o učenju C-a (ovdje najprije mislim na Bucu) vodite negdje drugdje. Odavno prožvakano i nepotrebno. Buco, nismo ni mi od juče! Ti, brate, ko da trebamo doktorsku disertaciju da polažemo...
Ako imate šta napisati što se tiče posta izvolite... Kao što je fino uradio ZigZag9. Čovjek reko treba mi to i to, i gotovo... Ako ne, nemojte ni pametovat bespotrebno!
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by InTheStillOfTheNight »

Pitam se može li itko na internetu naći UART biblioteku za porodicu AVR?
Ja bih prvenstveno volio pogledati u nju, pa evo kada se skupljaju biblioteke svakako bih volio vidjeti jedan open source UART-a. (Nisam baš siguran postoji li uopće???)

Možda je na pravom primjeru jednostavnije ukazati na problem C jezika u odnosu na BASCOM.

Edit:
Biblioteke same po sebi se ne skupljaju odjednom i ne važu koja je bitnija.
Ako trebaš LCD moraš imati lib LCD-a, ako trebaš UART moraš imati lib UART-a.
Ne vidim niti jednu koju bi morao imati, a da je ne trebaš.
Ne vidim niti jednu koju trebaš, a da je ne moraš imati.
Dakle, po meni su sve iste vrijednosti.
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by InTheStillOfTheNight »

@m da ne bi bilo "problem" što nisam definirao neku važniju od svih njih napisati ću i jedan osobni primjer.

Nemam biblioteke LCD-a za AVR jer mi nikada nije trebala.
Kada koristim LCD uvijek mi treba neka komplicirana aplikacija i AVR tada ne želim koristiti. Netko će možda reći da je i ovo glupo jer mogu uzeti recimo MEGA128 ili XMEGA seriju, no ne želim. AVR je takav kakav je i koliko god da on imao više memorije to je i dalje AVR, a periferija je samo opširnija sa pokojom dodanom stavkom. Prije 5 godina sam programirao 8051 u keilu i za to lib imam, ali mi više ne treba, pa kao da ga niti nemam.

Moglo bi se tu pronaći 10000 projekata kada stvarno treba LCD na AVR-u, no mene su u praksi svi zaobišli već 5 godina i sretan sam zbog toga...

Druga strana tih libova je jer ako pobjegnem od AVR-a upravo sam zbrisao i AVR Studiu, koji je dobar alat, ali neusporedivo lošiji od onoga što nudi KEIL i ARM. Isto tako je i ARM računalo neusporedivo bolje od AVR-a, a ako već mogu birati radije ću tipkati u Keilu za ARM...

To je samo čisti primjer kako ti nikad ne treba niti jedna biblioteka dok ti jednostavno ne zatreba zbog uređaja koji radiš.
InTheStillOfTheNight
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by buco-1 »

mbruck wrote:Čovjek reko treba mi to i to, i gotovo...
Upravo je to ono što ti ne treba. Bar ne još, ako sam dobro razumio tvoja pitanja o temi "C"-a. :wink:
mbruck wrote:Ti, brate, ko da trebamo doktorsku disertaciju da polažemo...
Pa sad, ima i toga. :D
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by mbruck »

...Upravo je to ono što ti ne treba...
Ubiču se majke mi....
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Koje biblioteke nam trebaju da bi prešli na C jezik ?

Post by InTheStillOfTheNight »

m, nema te na forumu... jesi se stvarno ubio, ili si tu jos među nama? :D
InTheStillOfTheNight
Post Reply