Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
mikintosh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 15-06-2012, 18:46

Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Post by mikintosh »

Evo ljudi kakvu imam ideju, pa da li neko mozda nema takav projekat negde: Uredjaj bi trebao da cirkulacionu pumpu za kruženje tople vode da je gasi kada su na primer svi ventili u kuci zatvoreni, tj kad nema kretanja vode, a pumpa uzalud radi, a trebao bi ponovo da je upali kada primeti ponovo da je otvoren nekiventil. Evo gde sam nasao nesto slicno, tj to je to, samo kosta dosta, pa sam hteo da vidimo, da li mozemo tako nesto da napravimo u kucnoj izvedbi. Evo linka do tog uredjaja http://www.tagor-conrad.rs/artikel.php?ks=610393
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Post by kizbaja »

to sa tog linka mozes jednostavno napravit sa par komparatora i dve sonde, al to reagira na temperaturu a ne na protok.
za protok postoji Flow switch s kojim mozes ugasit pumpu kad se zetvore ventili, tj. kad nema protoka, al je moras rucno upalit kad otvoris ventil ili ako postoji velika razlika tlakova onda bi on bio idealan (al sumnjam da postoji, jer taj sistem onda nije ispravan)
bilo bi najbolje stavit neku tlacnu sklopku sa malom diferencijom tako da kad se zatvore ventili pumpa nadruka tlak i tlacna je ugasi, otvoris ventil, tlak padne i pumpa radi
presostat od neke klima komore bi bio dobar jer mu se moze stelat diferenca do 0,1 bar rezolucije
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
mikintosh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 15-06-2012, 18:46

Re: Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Post by mikintosh »

Hvala na odgovoru, ovo mi deluje zanimljivo pogotovo sa tim presostatom ili flow prekidacem. A sat mislite, da li bi bilo izvodljivo da se uradi, da kad su svi termostati na radijatorima ugaseni, da neki uredjaji salju signal na bazu, koja ce ako ni jedan ne radi ugasiti pumpu, i kad se prvi upali, upaliti je?
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Post by kizbaja »

moze i tako ako su elektricni termostati
sve izlaze sa termostata vezes zajedno (i da se svi napajaju sa iste faze) i posaljes na zavojnicu sklopnika pumpe ili direkt na pumpu (zavisi kolko je jaka), kad radi bilo koji radi pumpa (naravno ako su termostati elektricni kao kod fenkojlera)
reci kakve radijatore imas i kakvi su termostati
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
mikintosh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 15-06-2012, 18:46

Re: Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Post by mikintosh »

jos uvek razmisljam kako rda resim, pa nisam jos nista nabavio, a termostati ce biti elektronski naravno, sad ja mislio neki bezicni princip da uradim
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Post by pedja089 »

Zavisi kakva je pec, i to mnogo...
Kod mene su bili iskljucili struju taman kad smo nalozili pec od centralnog, pa je onda samo malo eksplodirala pec... :roll:
Kad smo koristili plinsku, stavio sam termostat odmah iza kotla i na 30 stepeni, i cim bi krenuo kotao da se greje, pumpa se pali...
A kotao se palio i gasio sobnim termostatom...
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Kontrola pumpe za grejanje...zanimljiv projekat

Post by puknuti »

!. nikad ne smiješ zatvoriti sve ventile ili ugraditi na sve radijatore termo"glave"
2. u prostoriji gdje je sobni termostat mora uvjek biti otvoreni radijator i preko njega možeš upravljati radom pumpe ..pod uvjetom da imaš neki automatizirani kotao a ne kruta goriva .
# sobni termostat se postavlja u prostoriju gdje naviše boravite baš iz razloga jer je tamo (uobičajno) najviša temperatura ..
Dobrim balansiranjem sistema se mogu riješiti problemi koje ti imaš
3. spremnik topline vjerojatno nemaš jer da postoji ne bi imao ovih problema .
Možda da opiš svoj sistem lakše bi riješili problem .
Post Reply