ULN2003A pregorio

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
SR 88
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 74
Joined: 18-10-2009, 11:21

ULN2003A pregorio

Post by SR 88 »

Pozdrav dečki/cure :D

Imam mali problem. Danas malo poslije podne spržio sam ULN2003A.
Spojio sam ga prema sljedecoj shemi, ali bez motora na 17V/1A.

Image


Nije prošlo ni 5sek otkako sam pinove na paralelnom portu postavio na ON, a vec mi je cijelu sobu zasmrdio.

Dali je to zbog toga sto ULN2003A podrzava max 500mA na izlazima, a ja sam ga spojio na 1A?

U tih 5sek uspio sam spojiti voltmetar na pinove 16 i 9 kako bih provjerio dali dobivam struju od 17V tu. Trebao bih dobiti, zar ne? Ili sam ja nesto krivo spojio sa voltmetrom pa je zato pregorio?

Ovo mi je tek drugi projekt tako da budite blagi :)
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: ULN2003A pregorio

Post by nixx994 »

pa naravno da je pregoreo zbog duplo vece struje od one za koju je predvidjen
probaj da kupis nov uln,a sa njime i neke mosfete,npr buz11.onu jesu malo skuplji ali ti mogu posluziti i za jace motore.
Ne mogu da ti postavim shemu,jer sam preko mobilnog,ali na googlet ces sigurno naci kako da povezes mosfete na uln
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: ULN2003A pregorio

Post by mega162 »

Dali je to zbog toga sto ULN2003A podrzava max 500mA na izlazima, a ja sam ga spojio na 1A?
Uređaj si uzima struje kolko mu je potrebno, dakle možeš ti njega samog (bez motora) i na 3A spojit i ak je sve oke, povući će samo toliko struje kolko mu je potrebno da ispravno radi.

Vjerojatno je ono što je bilo priključeno na njega povuklo više struje nego kaj on podržava. ali ako nije niš bilo spojeno na njega, onda nema veze s kolko struje ga napajaš.
U tih 5sek uspio sam spojiti voltmetar na pinove 16 i 9 kako bih provjerio dali dobivam struju od 17V tu.
Napon je u voltima, a struja u amperima, dakle, napon od 17V ;)
SR 88
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 74
Joined: 18-10-2009, 11:21

Re: ULN2003A pregorio

Post by SR 88 »

Da, napon! Brzopletost :?

Ali zbog cega mi je onda pregorio?
I kad sam spojio volmetar prikazivalo mi je napon u minusu, a siguran sam da sam dobro spojio pipalice od voltmetra. Koliko bi on uopce volta trebao pokazivati na izlazima?
Post Reply