Rele kolo

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
laserman
Posts: 14
Joined: 16-12-2011, 15:09

Rele kolo

Post by laserman »

Treba mi pomoc, ako neko ima jednostavnu elektroniku za sledeci problem. Sa aktivacijom obicne signalne diode treba da se aktivira rele, znaci kad se dioda upali da rele upali drugo kolo kad se ugasi da s ekolo ugasi. Treba mi pomoc na koji najjednistavniji i najpouzdaniji nacin uzeti signal sa diode koji ce prekidati drugo kolo.
Hvala na pomoci :D
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Rele kolo

Post by 78L05 »

Najjednostavnije je da vežeš tranzistor.
Shema je lagana, imas ju u privitku:
elba.rar
Shema
(860 Bytes) Downloaded 162 times
Nije stiktno da tranzistor bude baš kao ovaj na shemi, može na to mjesto doći i puno drugih, važno je da je NPN. Dioda paralelno releju mora ići, jer će ti u protivnom spaljivati tranzistor.
Spoji kao na slici i neces imati problema.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
laserman
Posts: 14
Joined: 16-12-2011, 15:09

Re: Rele kolo

Post by laserman »

Hvala na odgovoru ali nisam siguran da mi ovo bas skroz pomaze, jer ja imam jedan zatvoren plc i jedino sto imam je ta LEdioda na koju dolazi 1.8V, i treba mi neko totlno nezavisno kolo koje moze da ima samo taj signal sa diode i da ukjlucuje/isklucuje trece kolo preko releja u drugom.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Rele kolo

Post by nano »

pa samo spoji zice sa svoje diode na mjesto gdje je dioda na shemi ,pazeci na polaritet i treba da radi
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply