433 Mhz protokol

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

433 Mhz protokol

Post by frwgrg »

Pozdrav..
Hteo sam nesto da experimentisem sa radio kontrolom, pa posto sam vec imao neki komplet prijemnik-predajnik za zakljucavanje auta, resio sam da to iskoristim.

E, za pocetak da mi neko objasni kako radi ova komunikacija, da li ima vise kanala, ili samo jedan i kroz njega koliko bitova se salje itd.. Bas sam dosta trazio po netu ali nista konkretno nisam saznao.

Ja bih koristio originalni mali daljinski koji na sebi ima 4 dugmeta, a prijemnik sam otvorio i planiram da izvadim samo modul i da ga uparim sa mikrokontrolerom.
radi se o sledecem modulu (prijemniku)
http://www.dodaj.rs/f/3P/Yd/5a4DPFd/dscn2389.jpg
nasao sam neki slican na netu, i izvodi pinova su sledeci (gledano prema slici)

pin1 je antena
pin2 vdd
pin3 i 4 su spojeni - data
pin5 gnd

Na prvi pogled izgleda jednostavno, samo jedan pin iz koga cure svi podaci :)

Na daljincu i na kutiji prijemnika nalazi se isti broj sa 8 cifara, to je verovatno njihova neka zajednicka adresa, plus mora biti jos podataka zato sto ima 4razlicita dugmeta.

Najvaznije mi je kako da procitam podatke sa data pina, i onda cu posle lako na osnovu toga zadati sta pic da radi dalje.

Hvala..
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 433 Mhz protokol

Post by pedja089 »

Citas bit po bit... Koji protokol je koriscen, to ces tesko naci. I mozes ga naci samo ako nadjes datasheet od chipa u daljincu.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: 433 Mhz protokol

Post by nano »

da to ce biti malo tesko ...lakse ti je da upotrijebis ona cetiri releja koji su vec gore...mislim da
sa te cetiri tipke na daljinskom palise ta cetiri releja...ako je tako ,onda koristi kontakte releja i njima
upravljaj nekim mikrokontrolorom, ako ti treba neka kompliciranija radnja...jeste malo neelegantno,ali je
najjednostavnije
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply