prepravak pištolj lemilice

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Generator
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 80
Joined: 26-01-2011, 13:19
Location: Gdje mi se da
Contact:

prepravak pištolj lemilice

Post by Generator »

ovako ostadoh bez lemilice izgorio mi grijač :evil: e sad dok ne kupim novu mislio sam ako je moguće preraditi jednu pištolj lemilicu (imam ih 4 komada) odnosno ima li načina da se na izvode trafoa spoji kabel dužine cca 50 cm i na krajeve tog kabla vrh od male lemilice dali bi to radilo ili bi izgorio kabel
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by Dzogi »

Jesi li siguran da ti lemilica nema izmjenjivi grijac, jer u tom slucaju ne bi morao kupovati novu?
Vecina boljih imaju izmjenjivi koji jednostavno kupis i zamijenis.
A sto se tice prepravke nisi bas najbolje objasnio sta zelis? Ako zelis kabl sa trafoa voditi direktno na vrh naravno da nece raditi jer ti fali grijac :wink:
Uglavnom, ovako iz glave, cini mi se da je prebacivanje toplote pistoljke na mali vrh prekomlikovano da bi se isplatilo.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by Ford »

Ja sam si naredio vrhove grijača za pištolj lemilicu od deblje bakrene žice i radi u redu.
Attachments
lemilica.jpg
lemilica.jpg (3.82 KiB) Viewed 3977 times
Shenda

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by Shenda »

Generator wrote:ovako ostadoh bez lemilice izgorio mi grijač :evil:
Pištolj lemilica nema grijač!

... a komad bakrene žice koji ti zoveš grijačem, je komad bakrene žice! :lol:

... koji možeš zamijeniti drugim komadom bakrene žice! :wink:
Shenda

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by Shenda »

To nije to, sindja! :roll: :wink:

Al' ako je... onda nek' nađe novi grijač, ili "lemilice s ramena"! :lol:
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by sindja1204 »

Ma to je to, obicna lemelica , samo nije stap , nego je drska u obliku rukohvata za pistolj, naravno bez trafoa koji ide kod pistolj lemelica na koje si ti mislio.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by Ford »

... možda sam pogrešio... mislim ako se radi o pištolj lemilici koja ima trafo, kako on piše: "...odnosno ima li načina da se na izvode trafoa " itd. onda je to lemilica sa transformatorom kakvu ja imam i dao sam mu primjer kako sam ja uradio... zamjenio "grijač" odnosno vrh koji se zagrijava sa komadom deblje bakrene žice i to je to. Ne znam u čemu je problem. :wink:
Ako se radi o drugom tipu lemilice, kao one klasične, sa drškom, koja ima posebno grijač i da je pregorio... naravno, treba ga zamjeniti sa novim iste dimenzije, iste snage.
User avatar
Generator
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 80
Joined: 26-01-2011, 13:19
Location: Gdje mi se da
Contact:

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by Generator »

ideja je bila da na sekundar transformatora pištolj lemilice spojim kabal dužine pola metra i da drugi kraj tog kabla spojim na običnu štapnu lemilicu odnosno na vrh štapne lemilice da ga zagrijava ali sad nije ni važno uzo sam štapnu lemilicu 30w za privremeno. skupljam pare za wellerovu lemnu stanicu.
User avatar
defs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 14-04-2007, 16:21

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by defs »

Ma ne bacaj novce, uzmi kinesku lemnu stanicu iz Chipoteke. Ja ju imam i mogu reci da rastura.
User avatar
Generator
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 80
Joined: 26-01-2011, 13:19
Location: Gdje mi se da
Contact:

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by Generator »

imam par pitanja u vezi grijača da ne otvaram novu temu pitaću ovdje može li se obična štapna lemilica napraviti da radi na 12vDC 3A odnosno može li postići dovoljnu temperaturu za lemljenje, mogu li za grijač koristiti žicu iz fena ili smanjiti dužinu postojeće , kako da izračunam kolka dužina žice treba. :?: :oops:
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: prepravak pištolj lemilice

Post by niho »

Malo osnovne skole R = U/I, pa onda ono tamo stoji specificni otpor cekasa (ro) = ? pa kaze R = ((ro)xl)/S i eto malo transformacija i matematike ( one obicne osnovnoskolse) i za odredjenu debljinu , napon i struju dobijes kolika je duzina zice.
Post Reply