Flash kabel

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Flash kabel

Post by Jeshua555 »

Početnik sam i neznam puno o elektronici pa sam odlučio ovdje pitati nešto u vezi kabela, za povezivanje dvije pločice. Za što je namijenjem flash kabel (onaj sa konektorom na oba kraja)? Ja namjeravam koristiti taj kabel za napajanje ledica (oko 150 komada). Napajanje je na jednoj pločici, a na drugoj pločici su ledice.
Ako moja ideja nije dobra, preporučite mi neki kabel za moj slučaj.
Kako se zovu oni konektori koji iz pločice vire okomito, kao igle? I gdje i za što se koriste takovi konektori i kabeli?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Flash kabel

Post by nano »

ako si mislio na ...mislim da se pise flach kabel ,od njemackog flach=pljosnat, onda ga mozes koristiti
za spajanje svega sto zelis,ako pojedini provodnik u kablu moze izdrzati struju koja ce proticati kroz njega
znaci moras znati koliko struje trose tvoje ledice i kolika je povrsina presjaka tvog kabla...ako se radi o
visezilnom ,a tebi trebaju samo dvije zice,onda mozes spojiti vise zica zajedno za + i vise zica za -.

za konektrore ne znam tacno na sta mislis,ali ako je to ovo
http://uk.farnell.com/3m/159106-5012/he ... dp/1892433
onda vidis sta pise kako se zovu,a koriste se u elektronskim uredjajima ,gdje je potrebno spojiti nesto s necim i gdje treba vise zice za to spojiti
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: Flash kabel

Post by Jeshua555 »

Da to su ti konektori. Oni se spajaju sa ovim flach kabelima?
Da malo bolje objasnim. Na jednoj pločici imam napajanje, a na drugoj 4 sedam segmentna pokaznika koji su izrađeni od ledica. Tako da mi treba više vodića od + pola i - pola. Treba mi 16 vodića ukupno. S tim da kroz svaki vodić teče oko 0,2 A struje. Koje mi konektore preporučate za to?
Last edited by Jeshua555 on 26-12-2011, 14:51, edited 1 time in total.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Flash kabel

Post by niho »

Ma i ja pokusavam odgonetnuti sta je pjesnik htio da kaze, kontam ovo kao iglice koje vire iz plocice da je to onaj pinheader ili pinstrip, naravno ima muski a ima i zenski a sto se tice ovo flash vjerovatno je mislio na flat kabal. Ako nije onda neka stavi slike pa da znamo sta se trazi :)
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: Flash kabel

Post by Jeshua555 »

Mislio sam na ovo:
http://uk.farnell.com/3m/159106-5012/he ... dp/1892433
Samo što bi moj konektor trebao biti okomit, a ne vodoravan.
Kako se na kraju zovu ti konektori?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Flash kabel

Post by niho »

To je vec konkretnije znaci treba ti vertikalni 16 pinski konektor muski za ovako nesto a kabal sa pripadajucim zenskim 16pinskim konektorom bi bio nesto ovako. istina ovakve kablove i konektore mozes naci na maticnim plocama starih racunara pa polako razlemi ...
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: Flash kabel

Post by Jeshua555 »

Znači taj jedan pin mogu opteretiti sa nekih 150 mA struje? Baš na prvi pogled ne vjerujem da će ta jedna žilica izdržati 200mA. Ali ako vi kažete da može, vjerovat ću Vam.
Ja sam početnik u elektronici. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Flash kabel

Post by niho »

Naravno da moze, imas i formulu za izračunavanje odnosa povrsine provodnika i dozvoljene struje pa proguglaj!
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: Flash kabel

Post by Jeshua555 »

Puno hvala svakom na pomoči. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Post Reply