ispitivanje generatora 220/380

Sve ostalo sto nema svoju kategoriju

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
joza er5
Posts: 4
Joined: 22-12-2011, 20:38
Location: Međimurje

ispitivanje generatora 220/380

Post by joza er5 »

Da li postoji kakva shema za postupak ispitivanja rotora i statora od tog generatora.Zamijenili smo onaj dio tzv,kocku koja radi pobudu ali ne radi.Koji je postupak za davanje tzv.pobude generatora?
Hvala
Joža
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: ispitivanje generatora 220/380

Post by niho »

Generator je jako sirok pojam, ima li kakvih podataka, fotografije..
Kad kazes kocka mene to asocira na kocku secera :)
joza er5
Posts: 4
Joined: 22-12-2011, 20:38
Location: Međimurje

Re: ispitivanje generatora 220/380

Post by joza er5 »

isprika... znači ugradio sam novi regulator,pobudu ili kako se već zove...radi se agregatu snage cca 3 kw
znači probao sam mu dati pobudu preko kolektora pomoću punjača akumulatora bez rezultata možda bi trebalo preko akumulatora?
Hvala
Attachments
to je takav otprilike
to je takav otprilike
2GF3.jpg (57.61 KiB) Viewed 5631 times
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: ispitivanje generatora 220/380

Post by niho »

Da li je taj agregat uopste ikada radio (ili je to prvi start). Ako ga pokreces prvi put ima par stvari koje ce ti trebati za pocetak. Na tim "malim " agregatima je obican asinhtroni motor postavljen kao agregat tj pokrece ga sus motor. Bilo je vec ranije price o njima i diskusija na ovom forumu. Kao prvo da bi se "namagnetisao" ili ti probudio potrebno ga je opteretiti obicnim omskim otporom znaci obicne sijalice ili sl. Mora se pokrenuti nadsinhronom brzinom oko 3050°/min za jednopolni ili oko 1550°/min za dvopolne masine. Provjeri i da se slucajno nije otpojio kondenzator u transportu ili sl. Nema bas puno mudrosti. Posebno obrati paznju na brzinu nece puniti ako nema dovoljnu brzinu .
Last edited by niho on 24-12-2011, 11:07, edited 1 time in total.
joza er5
Posts: 4
Joined: 22-12-2011, 20:38
Location: Međimurje

Re: ispitivanje generatora 220/380

Post by joza er5 »

Riješen problem,Veliko hvala na pomoći :D
Morao sam ga prije rastaviti :azdaja: :cry:
Kad sam ga komplet rastavio imao sam vidjeti razlog zašto ne proizvodi struju
Oštečen rotor i stator prilikom preopterečenja,kvar bio u slabom kučištu koje drži rotor znači onaj zadnji dio ležaj se okretao u tome i pomalo je strugao stator

Uglavnom hvala na pomoći

Lp

Joza
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: ispitivanje generatora 220/380

Post by niho »

Bitno da je kvar dijagnosticiran i otklonjen :) Rekoh da nisu neka velika mudrost. Mehanicki kvarovi su sve cesci uzrok zato sto se ustede rade na kvaliteti i masi (narocito kucista) te je stepen sigurnosti jako nizak za ovu vrstu. Na elektronici se ipak puno manje stedi jer razlika u cijeni komponeneata nije tako drasticna.
Post Reply