portebna sema termostata

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
milneg
Posts: 3
Joined: 08-11-2011, 12:47

portebna sema termostata

Post by milneg »

Dali ima neko semu termostata temperature, linearnu a ne of on.
Znaci treba mi termostat na kome cu postaviti tempetaturu 20 stepeni.
Kada temperatura prostorije dostigne 20 step. napon za grejac od 3000w treba da je o volti.
Ako temperatura spadne na 19.5 step napon treba da je 110v
Ako je temperatura padne na 19 step napon treba da dude220v
Bilo bi dobro da ta karakteristika bude u celom opsegu linearna.
Znaci termostat treba da komanduje nekim trijakom ili tiristorom kako opada temperatura treba da raste napon o obrnuto.
Ako neko ima ideju i moze da mi napravi tako neki skolp.spreman sam platriti pouzecem.
Verujem da se to moze uraditi sa pic mikrokontrolerom ja neznam.
elzangarro
Posts: 9
Joined: 07-09-2011, 22:57

Re: portebna sema termostata

Post by elzangarro »

Zašto bi neko grijac od 3000 wati pustao da radi na 110 volti ??? Jos posebno ako jeu pitanju zagrijavanje prostorije . Tih pola stepena covek nemoze osetiti . Ako mislis ovo da radis zbog potrosnje struje , ono da ustedis , grijesis zato sto ces smanjenjem napona povecati amperazu . Ako si imalo ucio fiziku seti se omovog zakkona i bice ti jasno .
Ako bas zelis ovu glupavu ideju da sprovedes u djelo elektronika bas i nije jednostavna ali moze se uradit .
Hoces tako precizno okidanje, nema problema ... moja cijena je 100 eura , ako zelis javi se na doo.videokomerc@hotmail.com
micromatic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 58
Joined: 23-02-2005, 14:13
Location: Hrvatska - Cakovec
Contact:

Re: portebna sema termostata

Post by micromatic »

elzangarro wrote:Zašto bi neko grijac od 3000 wati pustao da radi na 110 volti ??? Jos posebno ako jeu pitanju zagrijavanje prostorije . Tih pola stepena covek nemoze osetiti . Ako mislis ovo da radis zbog potrosnje struje , ono da ustedis , grijesis zato sto ces smanjenjem napona povecati amperazu . Ako si imalo ucio fiziku seti se omovog zakkona i bice ti jasno .
Ako bas zelis ovu glupavu ideju da sprovedes u djelo elektronika bas i nije jednostavna ali moze se uradit .
Hoces tako precizno okidanje, nema problema ... moja cijena je 100 eura , ako zelis javi se na doo.videokomerc@hotmail.com
Moraš i ti malo ponoviti gradivo iz fizike :azdaja: :azdaja:
__________________
http://www.micromatic.hr
__________________
vranjin
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 90
Joined: 28-08-2010, 09:37

Re: portebna sema termostata

Post by vranjin »

Nece smanjenjem napona povecati struju. Verovatno hoce da manje osciljuje temperatura. poz
milneg
Posts: 3
Joined: 08-11-2011, 12:47

Re: portebna sema termostata

Post by milneg »

Hvala ovima koji me upuciju na zakone fizike.
Vi izgleda nemate pojma o cemu se radi a delite savete. Ovo se odnosi na prva dva odgovora na temu.
Da treba mi termostat za regulaciju temperature prostorije koji ce ukljucivati i ukljucivati grecac kontinualno kako opada ili raste temperatura u prosoriji.
Poznato je da kvarcna grejalica greje pomocu IC zraka da nepisem o tome.
Poznato je da kvarcna pec greje dok je ukljucena cim se iskljuci oseca se hladnoca.
Ovakav nacin rada sa kontinualnim radom grejaca uvek odrzava temperaturu a grejac dise radi vise ili manje u zavisnosti od temp.prostorijr koju greje.
Hvala i onom sto mi nuti izradu termostata za 100e neki pametan covek.
Nabavijo sam termostat proizvodi ga jena firma i kosta komplet 2500din.
montiran je termostat i izvrsno funkcionise.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: portebna sema termostata

Post by elektor »

micromaticov post nije bio namjenjen tebi već elzangarru :ohno:
milneg
Posts: 3
Joined: 08-11-2011, 12:47

Re: portebna sema termostata

Post by milneg »

Izvinjavam se u pravu si prevideo sam. pozdrav
Post Reply