Komentar na "Tartufe"

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Komentar na "Tartufe"

Post by mbruck »

Hmmmmm ...... Ošo post gdje ne treba..

Nego, InTheStillOfTheNight, gdje da mi postavljamo pitanja za C, pošto si obećao da si voljan pomoć? Naravno, ukoliko na ista ne nadjemo razumljiv odgovor na netu.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Komentar na "Tartufe"

Post by InTheStillOfTheNight »

A možeš postaviti i u ovoj temu, pošto je sam komentar na tartufe globalna rasprava općenito...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Komentar na "Tartufe"

Post by InTheStillOfTheNight »

Po meni tu postoji jedna bitna razlika zašto i dalje mislim da je C daleko kompliciraniji. Može li itko pogledati u biblioteku bascoma i njenu LCD naredbu? Što je skriveno iza toga?
O da, možemo kada zabodemo nos u HEX i assembler i tu je taj problem. C je open source svega i kad netko samo pogleda bilo koju biblioteku onda vidi da za obični ispis na LCD-u postoji ohoho programa u C i H datoteci.

Ljudi se ježe onoga što ne poznaju, a sam bascom to namjerno skriva. I ajd i ako se ne uplašimo open source-a liba možemo misliti da ga je dovoljno samo ubaciti u program, a ni to nije točno. 99% libova neće raditi iz razloga jer ne postoji default konfiguracija nečega u hardware-u. Libovi LCD-a moraju se podesiti prema hardware-u isto kao i u BASIC-u.

Od toga niti BASCOM ne može pobjeći, ali vam to vrlo jednostavno prezentira sa konfiguracijom 6 PIN-ova na 4 bitnoj sabirnici LCD-a.

C je nešto okrutniji, pa često morate zabiti nos u samu biblioteku i pronaći kako je to napravljeno u C-u. C libovi često su pisani univerzalno, pa je većina konfiguracije u H file-u definirana kao MACRO naredba...

To će svaki C programer naći odmah, no gledano sa strane Bascom programera prvo se mora dobro uplašiti liba jer mu nije sasvim jasno kako nekoliko linija BASCOM-a za konfiguraciju zamjenjuje 400 linija programa napisanih u C-u.

To je ono čega se užasavaju oni koji poznaju jedino BASCOM jer njihov svaki lib je skriven i ne zamaraju se sa onim što nosi C programiranje. U C-u naprosto morate ući u svaki LIB i neki vrag podesiti, a ako to znamo onda moramo znati i napisati svaki LIB. U Bascomu takva ideja nikome ne bi pala na pamet...
InTheStillOfTheNight
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Komentar na "Tartufe"

Post by gurko »

@InTheStillOfTheNight: nisam bas siguran da sam skontao poentu ovog tvog posta, ali iz iskustva ... kad god mogu koristiti gotove libove, ja ih koristim. Sto izmisljati toplu vodu! Logika stvari. Glupo je praviti prvo cigle pa onda kucu! :ohno:

Generalno kada se posmatra programiranje za uC, cini mi se da je C prava solucija. Jednostavno zato sto je u sredini. Sa C-om preko gotovih libova mozes imati skoro isto sto i gotove naredbe u basicu (bilo kojem za uC), a isto tako mozes imati pristup niskog nivoa tj. na nivou asemblera.
Asembler iz basica i neka simulacija basica iz asemblera je teoretski moguca, prakticno ... cisto sumnjam.

Sve u svemu, oni koji koji programiraju u basicu (bilo kojem, bascom, pic basic i sl.) preijedlog da podju sa laganim C-om uz maksimalno koristenje libova. Iznenadice te se koliko to nije toliki bauk koliko se cini! Vremenom, sa raznim zahtijevima, imacete alat u rukama koji cete malo po malo uciti, ali sto je najbitnije bice mocan da vam da rjesenja na sve zahtijeve! :wink:
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Komentar na "Tartufe"

Post by zigzag9 »

gurko wrote:@InTheStillOfTheNight: nisam bas siguran da sam skontao poentu ovog tvog posta, ali iz iskustva ... kad god mogu koristiti gotove libove, ja ih koristim. Sto izmisljati toplu vodu! Logika stvari. Glupo je praviti prvo cigle pa onda kucu! :ohno:
Ovo stoji, međutim kod izrade različitih projekata, često se dogodi da trebamo prilagoditi gotovi library iz ovog ili onog razloga, a onda je neminovno da trebamo dobro poznavati i ono što se nalazi "ispod haube". Ljudi dosta puta po forumima odustanu od projekta jer im se stvori nepremostiv problem ako stvar odmah po defaultu ne radi, a rješenje leži u doslovno u nekoj sitnici.

gurko wrote: Sve u svemu, oni koji koji programiraju u basicu (bilo kojem, bascom, pic basic i sl.) preijedlog da podju sa laganim C-om uz maksimalno koristenje libova. Iznenadice te se koliko to nije toliki bauk koliko se cini! Vremenom, sa raznim zahtijevima, imacete alat u rukama koji cete malo po malo uciti, ali sto je najbitnije bice mocan da vam da rjesenja na sve zahtijeve! :wink:
Rekoh već, što se tiče AVR: Arduino Duemilanove imate na eBayu za nekih 10-ak eura.
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Komentar na "Tartufe"

Post by gurko »

zigzag9 wrote:
gurko wrote:@InTheStillOfTheNight: nisam bas siguran da sam skontao poentu ovog tvog posta, ali iz iskustva ... kad god mogu koristiti gotove libove, ja ih koristim. Sto izmisljati toplu vodu! Logika stvari. Glupo je praviti prvo cigle pa onda kucu! :ohno:
Ovo stoji, međutim kod izrade različitih projekata, često se dogodi da trebamo prilagoditi gotovi library iz ovog ili onog razloga, a onda je neminovno da trebamo dobro poznavati i ono što se nalazi "ispod haube". Ljudi dosta puta po forumima odustanu od projekta jer im se stvori nepremostiv problem ako stvar odmah po defaultu ne radi, a rješenje leži u doslovno u nekoj sitnici.
Slazem se s ovim. Ali nemoj zaboraviti da za takve slucajeve i postoje forumi kao sto je ovaj. A to i jeste draz da se "zaviri pod haubu"!! :wink:
zigzag9 wrote:
gurko wrote: Sve u svemu, oni koji koji programiraju u basicu (bilo kojem, bascom, pic basic i sl.) preijedlog da podju sa laganim C-om uz maksimalno koristenje libova. Iznenadice te se koliko to nije toliki bauk koliko se cini! Vremenom, sa raznim zahtijevima, imacete alat u rukama koji cete malo po malo uciti, ali sto je najbitnije bice mocan da vam da rjesenja na sve zahtijeve! :wink:
Rekoh već, što se tiče AVR: Arduino Duemilanove imate na eBayu za nekih 10-ak eura.
Koliki ti je procenat od Atmela??? :shock: :lol:
Post Reply