transportna traka sa brojacem

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

transportna traka sa brojacem

Post by niho »

Evo kako sam, doduse davno, obecao postavljam jedan od projekata koji je bio na drzavnom takmicenju u Velikoj Kladusi. Ovaj projekat smo zamislili kao brojač proizvoda sa transporterom i detektorom. Naime, kada se na početak trake postavi nekakav objekat on će presjeći snop, nama nevidljivog, infracrvenog svjetla koji će prouzrokovati povećanje stanja brojača i uključivanje pokretne trake. Ovaj skop se sastoji iz tri zasebne cjeline grupisane na rješavanje zajedničkog zadatka, što čini koncept mehatroničkog uređaja potpunim. Energetski dio čini transformator sa ispravljačem ta odvojenim stabilizatorima za upravljački i pogonski dio. Upravljačku jedinicu čini sklop sa mikrokontrolerom PIC16F84A i decimalni dekoder – drajver za LED displej SN 7447. Senzorski sklop čine IR LE dioda i foto tranzistor. Sistem za uključivanje pogona trake realizovan je kao monostabil sa NE 555 i relejnim izlazom a traku pokreće modifikovani mali RC serijski motor sa reduktorom. Šema je prilagođena tako da se jednostavno može dodati još jedna cifra ali i tasteri i buzzer za podešavanje graničnih vrijednosti ( da odbroji zadan broj elemenata te uključi alarm i zaustavi traku. Ovdje mozete pogledati video kako radi uredjaj a potrebni fajlovi Sheme i plocice radjene u Eagle-u te bas i hex fajl se nalaze u
traka.zip
prateci fajlovi
(97.89 KiB) Downloaded 481 times
josua
Posts: 1
Joined: 22-08-2011, 15:05

Re: transportna traka sa brojacem

Post by josua »

Postovani, jako mi se dopada kako ste rijesili ovu traku, ima li mogucnosti da mi posaljete radionicki crtez svega ovog ili da mi prodate gotovu traku. Unaprijed zahvalan
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: transportna traka sa brojacem

Post by niho »

Ne znam odakle ste ali se mozemo dogovoriti i za jedno i za drugo. Naravno naknade su minimalne posto su ovo radovi koje sklapaju i prave ucenici a sredstva koja dobijamo idu u nabavku novih komponenti i dalju edukaciju. Posaljite E-mail na PM pa da se dogovorimo oko svega. Pozdrav, Niho.
User avatar
TheMaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 233
Joined: 27-12-2008, 17:09
Location: Istra!

Re: transportna traka sa brojacem

Post by TheMaster »

cool. :wink:
Post Reply