Izrada CNC-a

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Ma ovo s brisačem od stojadina je bila šala...
Ili...
Nije li reduktor na njemu mehanički? Kućište sa zupčanicima koje se skine?
Nebitno... ako to i odlučim raditi, to svakako neće biti motor od brisača stojadina.
Navojne šipke koje pogone moj stroj su občne, promjera 20 mm. Najkritičnija je onda za os X, jer je najdulja, ali i ona se vrti oko 1000 o/min bez vibracija. Ova za os Y ide s punim gasom bušilice (mislim da 2700 o/min). Šteta bi to bilo ne iskoristiti... kad već mehanika podnosi te brzine. Naravno, ne mislim okretati 2700 rpm, ali oko 900 na sve tri osi bi bilo jako dobro došlo. To bi otprilike bilo desetak puta brže nego što je sad.
Ako se odlučim na servo motore i ako se oni okreću prebrzo, riješit ću to lancem i lančanikom od bicikla. Dakako, najsretnije bi rješenje bilo da novom elektronikom ove motore potjeram brže. Ona Kineskinja od koje sam kupio cijeli kit nudi neke druge drivere (tri odvojena za motore + jedna sabirnica koja se paralelnim kablom spaja s računalom), ali kaže da bi motori s tim driverima vrtili 300-400 rpm. S opterećenjem znači oko 200. To je otprilike duplo brže od ovog sadašnjeg puževog koraka... znači dva puževa koraka. Još uvijek užas.
Netko u Zagrebu prodaje na njuškalu iste ovakve drivere kakvoga imam i ja i kaže da mu se motorići NEMA 24 s nazivnim okretnim momentom 270 oz/in vrte preko 1000 rpm. Moja mehanika zaista ide lagano, gotovo bez ikakvoga otpora. Iz toga slijedi da bi rezultat bio bolji s manjim i slabijim motorima, što je zaključak van svake pameti...
Još jednom zahvaljujem svima koji se uključuju i nastoje pomoći. Svaka nova ideja je dobro došla.
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: Izrada CNC-a

Post by Asmir_Hadzic »

pozz

Maliodpalube, koji je korak na vretenima ?


Nemoj obracati paznju koliko mozes dobiti sa busilicom kad okreces u jednom smjeru, jer pokusaj ici maximalnom brzinom u jednu stranu pa u sekundi promjeniti smjer da ide nazad...ima da se trese cjela masina...zmisli sta ce biti onda...

Da nebi ispalo da hvalim samo gecko, pogledaj ti sve sto ti se nudi ali ako imas vec motore onda ti samo treba driver dobar,

Jedna stvar sto volim kod gecka je da nema podesavaja mikro koraka, znaci 1/4 1/8 1/16
Gecko sam krece sa mikrokorakom i kad ubrza sam je na punom koraku, znaci ide maximalnim korakom...

kad vec imas steppere, gecko ce iskoristiti ono sto mogu raditi...

Gecko g540 pokrece motore do 3.5 A sa punom snagom

The motor’s rated phase current must be between 0 Amps and 3.5 Amps. Using a motor with a higher current rating will cause a proportional loss in torque, meaning a 5A motor will get 3.5/5 (70%) of its maximum torque.

evo video sa g540

http://www.youtube.com/watch?v=_rBTJyOaeWY" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=Th77sWIWneA" onclick="window.open(this.href);return false;
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Izrada CNC-a

Post by abc »

Ja sam prije napravio od metalnih profila konstrukciju hoda oko 40cm x 40cm sa M10 obicnin navojem bili su steperi koje sam pogonio sa 2,5A i mogu ti reci da sa half stepom to je toliko vibriralo(nisam imao bolji drajver) da je navoje pojelo vrlo vrlo brzo, ako su bili metalni matica i navoj, ako je matica mesingana malo bolja situacija. Glavni nedostatak svega je bila sporost, jednostavno nisam mogao pri vecim brzinama dobiti potrebni moment i kako nema povratne veze kad motor preskoci imas gresku u pozicioniranju.

Motoru od brisaca stojadina ne mozes skinuti reduktor odnosno moras prepravljati sve jer je to sastavni dio motora.

Ja imam neke njemacke polovne step drajvere bez napajanja ali relativno slabe oko 2A max unipolarne, koje nisam ni isprobao da li su ispravni ni koliko to brzo moze pogoniti stepere.
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Ova usporedba s bušilicom nije najstretnija, to mi je jasno. Govorio sam samo o vibriranju navojne šipke... a što se tiče nagle promjene smjera, za očekivati je da to ne bi utjecalo na vibriranje šipke, već cijeloga stroja. Kao što obični mali printer s malim motorićem može klimati cijeli stol na kojemu se nalazi, ako je ovaj na slabim nogama. Takvih se vibracija na svome stroju ne bojim, jer u njemu je zasigurno preko 1000 kg iverala.
Taj GECKO sam našao na ebayu i s poštarinom bi koštao cca 260$. Kako da znam je li to rješenje moga problema? Jer...
Možda je najbolje da vam u cijelosti prenesem posljednji mail koji mi je ta Mary iz firme Longs Motor poslala:

Hello, my dear,
I am sorry for replying you later because of weekend.
1. I send you the motor tuning, it is on the unburden situation. Under unburden situation, "step per " are not related with the screw leads. If you fix it on your CNC kit, "step per " need to be caculated by the formula.
2. For the video link of youtube, because this website has been forbidden by Chinese gorverment. So i can not open it. But my another buyers download one video from youtube, then he sent a link to me. I have sent this video to you, you can also have a check . I think your links should be the same with this video from my another buyer. From the video, i see the motor rotate very fast. You will see this motor is drived by one pc stepper motor driver and one pc breakout board. According to our company' products, i have to be honest say that using our company stepper motor driver DM860A, the fastest speed of 34HST9805-37B2 is 300-400RPM. It can not up to 1000-2000RPM. The main reason is that the enamel insulated wire of the motor are very thick, so the hording torque is very large. The thick enemel insulated wires, the higher hording torque.
For the video motor, the motor has a larger speed , the reason is that the phase inductance is larger. The larger phase inductance, the faster the motor move. So i can adjust that the motor in the video will have a much higher phase inductance.
3.Here i recommend you to use DM860A to drive the stepper motor 34HST9805-37B2 , the fastest speed is 300-400RPM.
If you still want to get 1000-2000RPM, here i recommend you to use brushless DC motor. The normal speed of this motor is 3000RPM. So if you want to get 1000-2000RPM, it is not problems, This is the link about brushless DC motor (57BLF03), http://www.longs-motor.com/ProductsView ... 195&pid=81" onclick="window.open(this.href);return false;
Hope to receive your reply.
Mary

E, sad... ako je ograničenje već u motoru (debljina izolacije ili pak phase inductance), onda mi neće pomoći nikakav GECKO, pa ću baciti 260$+carina i PDV... valjda...
No, u istom mailu mi je napisala da "step per" nije u vezi s pogonskom navojnom šipkom, iz čega se može zaključiti da žena nema pojma. A opet... u toj je firmi zadužena upravo za ovakve kontakte s kupcima. Što je zapravo phase inductance i je li taj parametar ograničenje broja okretaja? Za ove moje motore vrijednost je 15 mH, što god to značilo.

Inače, korak na vretenima je 2.5 mm, što je za motore s 200 koraka po okretaju 80 "step per".
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

abc wrote:Ja imam neke njemacke polovne step drajvere bez napajanja ali relativno slabe oko 2A max unipolarne, koje nisam ni isprobao da li su ispravni ni koliko to brzo moze pogoniti stepere.
Ovi moji motori su nazivna 2A. Jesi li negdje blizu da mi posudiš te drivere, pa ako stvar uspije, napravit ćemo trgovinu...
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: Izrada CNC-a

Post by Asmir_Hadzic »

nema ona pojma sta ti prica, ona samo ima template koji salje... to su kineska posla...

velika brzina ce ti pojesti te tvoje sarafe :D moras ih podmazati obavezno...

Meni je tokar radio sarafe 22mm 5 mm korak je bio bar koliko se sjecam...
cnc12.jpg
cnc12.jpg (19.44 KiB) Viewed 8021 times


Kad vec imas steppere onda samo kupi driver za njiha, to ti je najmanja investicija...


http://vimeo.com/11365287" onclick="window.open(this.href);return false;
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Podmazao sam vretena. Budući da je to počelo kao eksperiment koji može uspjeti a i ne mora, sve je načinjeno u nekakvim najjeftinijim varijantama. U startu mi je bilo jasno da su ta vretena mekana, ali radio sam s devizom da ću ih lako zamijeniti nekim boljim i skupljim. No, ovom će brzinom trebati jako puno okretaja da se "pojedu" tako da počnu preskakati navoje. Ma... to je najmanji problem. Za par-sto kuna stavim nova ista takva i idemo dalje...
Što se brzine tiče, ja bih da je cca 900 rpm. To bi bilo skoro deset puta brže nego sad. Najsretniji bih bio kad bih od nekoga mogao "posuditi" GECKO ili neki drugi driver i isprobati u jednom danu. Ovako na "slijepo" preko ebaya se više baš i ne usudim kupovati.
Ne znam bih li s navojnim šipkama većega koraka nešto postigao. Naime, problem je u tome što motor gubi okretni moment. Ako je taj gubitak nakakav linearan, onda je ostalo mehanika. Za veću brzimu trebam veću snagu, bez obzira na prijenos. Probao sam se igrati s lančanicima od bicikla i nije uspjelo. Ovih mojih trenutno očajnih 22 cm/min je malo ispod granice preskakanja koraka. To "malo" je nekakva rezerva.
Nego... da pitam... svi ste vi ovdje elektroničari, ali nisam našao da je netko sam radio drivere. U čemu je kvaka? Ne isplati se ili...
Nikad se nisam bavio elektronikom, ali uz vašu pomoć bih se upustio u lemljenje. Dakako, ako komponente nisu preskupe. Zašto neka elektronika za steper motore košta 50$, neka 250$, a neka 800$?
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Evo dva kratka vido clipa:

http://www.youtube.com/watch?v=qqxmAXYDPH0" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=mEZFEdSo1fs" onclick="window.open(this.href);return false;

Ovaj drugi pokazuje tu fenomenalnu brzinu od 22 cm/min. Pažljivo gledajte, miče se os Y...
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: Izrada CNC-a

Post by Asmir_Hadzic »

ja bi ti dao svog Gecka da probas, ali taj je u Bosni a ja sam sad u usa...
A masini je sad sezona i radi svaki dan.

ja kad sa krenuo sa prvom masinom pitali me neki ovdje na forumu jel to sanduk ili krevet...

Ja sam imao elektroniku za prvu masinu koja je dosla sa motorima i radila super....

ali zbog nemara napunila se prasine i svega i pustila bijeli dim...(ventilator stao)

pa sam onda kupio istu kao i ti za nekih 100$ i poslao je dole u bosnu, i onda su pocele muke...
probaj ovo, probaj ono... sva podesavanje mjenaj i na kraju vidim da je elektonika smece...

Za gecko sam se dvoumio dosta jer je dosta para, i ima jeftinijih i svasta...

Al prevagnulo je kad sa pogledao malo na cnczone.com

Jedna kutija, sve upakovano, nema kabova tamo vamo...kad sve spojis kako treba RADI, nema ono gdje cu ovaj kabal a gdje onaj...

Ja sam sa kineskom elektronikom pogrjesio raspored zica za motor... odma se zapusila...

Nemoj gubiti volju sad jer si puno vec napravio
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Pa i Bosna je u Sunčevom sustavu!
Danas putujem na Pag i sljedeća tri tjedna sam na godišnjem, što znači da imam beskrajno puno vremena. Ako je taj tvoj GECKO u dometu cca 200 km, ponest ću motore sa sobom i jedno jutro otići na izlet...
Naravno, ako se radi o nekom Bosanskom Brodu ili Sarajevu, onda će ipak biti jeftinije odmah kupiti driver, pa kud' puklo da puklo...
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Izrada CNC-a

Post by abc »

maliodpalube wrote:
abc wrote:Ja imam neke njemacke polovne step drajvere bez napajanja ali relativno slabe oko 2A max unipolarne, koje nisam ni isprobao da li su ispravni ni koliko to brzo moze pogoniti stepere.
Ovi moji motori su nazivna 2A. Jesi li negdje blizu da mi posudiš te drivere, pa ako stvar uspije, napravit ćemo trgovinu...

Ja sam sa krajnjeg istoka HR, pretpostavljam jako daleko:)

Kako si na godisnjem ne znam da li pratis temu, kolika snaga DC motora bi trebala da pokrece tu tvoju tvorevinu?
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Još se dogovaramo hoćemo li krenuti na more ili ne... Pada kiša i hladno je, pa se nikome ne ide.

Što se snage motora tiče, horizontalne osi (X i Y) se vrte zaista lagano. Okomita (Z) os ide malo teže, jer treba savladati gravitaciju. Zato sam na toj okomitoj izmjerio okretni moment. Naravno, nisam imao tako fini moment ključ, a nisam imao ni dinamometar, pa sam zdravo-seljački napravio polugu duljine 1 m. Jednu stranu te poluge sam pričvrstio za okomitu osovinu (navojno vreteno), a drugu oslonio na horizontalnu željeznu šipku, da iz cijele konstrukcije isključim težinu same poluge. Za taj drugi kraj poluge zavezao sam konac i preko jedne luster kuke (da opet dobijem smjer prema dolje) na drugi kraj konca objesio najlonsku vrećicu. U tu sam vrećicu dodavao teret (obične željezne matice), sve dok se poluga nije pokrenula, dakle dok nisam savladao okretni moment navojnog vretena na stroju. Potom sam vrećicu s maticama izvagao na ženinoj vagi za kolače. Žena je rekla da mi profesor Baltazar nije ni do koljena.
Sve u svemu, tih je matica u vrećici bilo 15 dkg, odnosno 0.15 kg. Podatak je prilično precizan jer sam mjerenje ponovio nekoliko puta i zaista se u vrećici uvijek našao isti broj matica (male matice od 10 mm). Sve u svemu: 0.15 kg * 9.81 = 1.47 Nm. Ako u cijelu priču uključimo i tromost same poluge, trenje poluge o željeznu šipku, trenje konca o luster kuku (a sve to treba savladati), stvarni okretni moment koji je potreban za moju Z os je i manji od izračunatih 1.47 Nm. Ostale osi nisam ni mjerio, jer se već "pod prstima" može osjetiti da se okreću daleko lakše od ove okomite. Naime, robusna konstrukcija koju ta okomita šipka mora podići je, zajedno s frezerom, zasigurno teška petnaestak kilograma, dok dvije horizontalne osi putuju po ležajevima i ne pružaju ni najmanji otpor.
Budući da je nazivni okretni moment motora 878 oz/in, što je preračunato nekih 6.2 Nm, mislio sam da je to više nego dovoljno za moj stroj. No, nisam znao da taj okretni moment motora tako drastično pada s porastom broja okretaja. Tako se tih početnih 6.2 Nm pretvore u apsolutnu nulu već na 160-170 RPM. Apsolutnu nulu kažem zbog toga što nakon tih 170 RPM motor više ne može okrenuti ni vlastitu osovinu, bez ikakvog opterećenja na njoj. Samo zuji "na prazno", a osovina miruje.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Izrada CNC-a

Post by abc »

Imam polovni DC servo motor od 5,0A i 1,25Nm , 2300o/min.
Mislim da je oko 230W.Napona napajanja oko 50V.

Znaci kada uvedes redukciju i smanjis na 700 obrtaja ili koliko ti vec treba to je oko 3x redukcija odnosno obrtni moment se povecava 3x sto je oko 3,75Nm max. Treba uzeti da je to maksimum motora i takodje da kod obrade necega imas veci otpor nego u praznom hodu.

Mozda je to problem da si uzeo preslabe steper motore.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Izrada CNC-a

Post by abc »

Malo gledao onaj tvoj prvi post, sa kojim naponom napajas drajvere, takodje koliko je jako napajanje, ako je mali napon i slaba struja desava se da motori vrlo slabo okrecu. Max ti je 36V ja bih isao na taj napon i barem 8A napajanje ili cak i malo jace.

Ja ti mogu poslati jedan drajver gratis samo plati postarinu da se ne izlazem i tom trosku :D , kupio sam ih za 30kn komad imam ih dosta ali nisu nikada isprobani da li rade, ovi trebaju do 48V napajanje.
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Ovo napajanje ide do 24 V max i 350 W. Misliš da bih s većim naponom dobio brže okretanje motora?
Što se ovog tvoga drivera tiče, vrlo rado prihvaćamo poklone. Je li taj tvoj driver za jedan motor ili kao ovaj moj... sva tri motora i lpt izlaz prema PC?
Naravno, meni kao totalnom početniku morat ćeš sve nacrtati (skoro pa doslovce)...
Unaprijed zahvljujem.
PS
Ostavi neki PP s brojevima za uplatu...

I još nešto. Našao sam onaj GECKO na ebayu i poslao čovjeku ovo:

Hello!

I've recently made a pretty large CNC machine (270x120 cm). I ordered the following kit from China

http://cgi.ebay.com/270677990615?ru=htt ... 3D1&_rdc=1" onclick="window.open(this.href);return false;

I believed that 878 oz/in (6.2 Nm) was more that enough to run all three axes. But, upon assembly, I realised that the motors have only a moderately acceptable torque only at 100 RPM, making the velocity of the machine a sad 22 cm/min. Eve the slightest increase in velocity results in a drastically smaller torque. At 170 RPM, the torque is so small that the motor can't even move its own screw.

My question is, is this because of the Chinese technology I am using (TB6560), and what would the RPM be if I were to use your driver. I only have 3 axes, by the way (x, y, z).

Naturally, I would also be interested in an exact price of such a 3 axis driver along with shipping costs to Croatia.

Thank you in advans!


Mario Saric
Zagreb, Croatia



Njegov odgovor je više nego zbunjujući:


You need a bigger controller then what I sell

Sorry
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Izrada CNC-a

Post by abc »

Njegov odgovor je vise nego logican, "trebas veci kontroler nego sto ja prodajem".

Mogu ti poslati taj midexov drajver , pokrece jedan motor ,pogledao sam i ide do 2,5A max ali i to ce ti biti slabo(sporo). Posalji podatke na PM.

Danas sa kolegom isprobavali DC servo na stroju koji je tvornicki i mjerili silu na navojnom vretenu koju motor pokrece preko nazubljenog vretena s tim da postoji odredjena redukcija, 1m cijev i potezna vaga na kraju cjevi(poluge), dobili smo 78Nm s tim da motor povuce 15A na 120V.
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Pa... nije mi jasno zašto je njegov kontroler "premali". Ovo su mali motorići. Na youtube postoji čitav niz filmića u kojima se takvi i sliči motorići vrte vrlo brzo. To je sve što meni treba. Naime, ta brzina mi treba samo u "praznom hodu".
Abc, što mi sve treba da taj tvoj driver spojim s nekim svojim motorom i računalom? Na PP ću ti poslati adresu od prijatelja, jer sam trenutno na godišnjem, što znači neupotrebljiv.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Izrada CNC-a

Post by abc »

Imas nekoliko previda, tvoj motor ne moze ni u snu da ima preko 6Nm pre 6Ncm. Tvoj motor bi trebao da drzi 0,6kg na poluzi od jednog metra, mislim da je to nemoguce.

Drugo, sto je visi napon napajanja to su steperi brzi, povecaj napon prakticno na max koliko dopusta steper.

Mislim da ti ni gecko ne moze pomoci.

Treba pogledati neki dijagram od stepera koji ima 0.878 oz/in pa vidjeti kod recimo 200 O/min koliki ima obrtni moment.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Izrada CNC-a

Post by abc »

Imas na ovom linku tabele konverzije a takodje i tabelu obrtnih momenata zavisno od napajanja i brzine pa tako sa napajanjem od 30V i motorom od 2,8A imas na 60 o/min samo 20oz/in to ispada oko 20 x 0,007062= 0,14 Nm
maliodpalube
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 07-07-2011, 19:31

Re: Izrada CNC-a

Post by maliodpalube »

Ma imaju ti motori taj okretni moment sigurno. Kad se vrte vrlo polako, teško rukom mogu zaustaviti navojnu šipku, a debela je 20 mm, što znači da imam što primiti u šaku...
Evo ti još jednom link, na kojemu su i karakteristike motora:
http://cgi.ebay.com/3-Axis-Nema-34-step ... 2c5b2643cc" onclick="window.open(this.href);return false;
Ona nesretna Kineskinja mi sad predlaže drivere i napajanje iz ovoga paketa:
http://cgi.ebay.com/280707066456?ru=htt ... 3D1&_rdc=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Motori su isti, ali driveri i napajanje je drukčije. Kaže da bi se s tim paketom motori okretali 300-400 RPM, što je još uvijek malo. Htio bih ono što je Asmir demostrirao kad je gradio svoj prvi cnc:

http://www.youtube.com/watch?v=Soel3ZqL-UU" onclick="window.open(this.href);return false;

Ovo se stvarno vrti brzo (na počektu filmića). Ja trenutno o tome mogu samo sanjati...

Neki ispravljać koji će dati više od 24V mogu nabaviti, ali koliko volti smijem pustiti na ovaj driver i motore? Postoji li opasnost da mi nešto izgori?
Post Reply