LockBits FiseBits i FuseHighBits

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

LockBits FiseBits i FuseHighBits

Post by mstevica »

Pozdrv.
Ja se jako slabo razumem u atmele pa me iteresuje gde mocu naci tutorijale za podesavanje LockBits FiseBits i FuseHighBits kada programiram atmele.Pronasao sam neki projeka sa atmega16 ali mi nije jasno kao da podesim LockBits FiseBits i FuseHighBits.Imam neki projekat i sa attiny2313 a ni tu mi nije jasno kako se podasava LockBits FiseBits i FuseHighBits.
A evo i slike kako to izgeda kod mene u softveru za programotor za atmega16 i attiny2313
Attachments
slika nova 1.jpg
slika nova 1.jpg (103.17 KiB) Viewed 2521 times
slika nova.jpg
slika nova.jpg (99.07 KiB) Viewed 2521 times
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: LockBits FiseBits i FuseHighBits

Post by InTheStillOfTheNight »

Dakle lock bits ne trebaš podešavati, to ti samo zaključava program da ga ne možeš isčitati programatorom. Ali FUSE ipak moraš znati što radi tvoj program...

Ja ti onako iz glave mogu reći koji odprilike čemu služi, ali opet sve osvisi o programeru koji je pisao program i napravio HEX file

CKDIV8 je FUSE koji ti sigurno dijeli ulaznu frekvenciju sa 8. Dakle ako je vani oscilator 8 Mhz tvoj program će raditi na 1 Mhz... Ovo večina programera isključuje, a to opet ovisi o liku koji je programirao program za MCU

CKOUT ti je FUSE s kojim možeš izbaciti clock sa MCU-a na nekom pinu, gotovo 100% treba biti iskljucen

CKSEL i SUT FUSE ti je malo zajevan. On odlučuje odakle se vuče clock za rad MCU-a. AVR ima nekoliko konfiguracija na interni oscilator, kao i mogućnost vanjskog oscilatora. Prvo trebas vidjeti jel na shemi imas kristal. Ako imas onda trazi u datasheetu kako podesiti CKSEL i SUT za vanjski kristal neke frekvencije. Ako nema kristala onda AVR radi na internom oscilatoru, ali opet moraš znati za koji interni oscilator je programer pisao program. 1 Mhz, 2 Mhz 4 Mhz... ili ne znam već koji sve ima. sa CKSEL i SUT bitovima moraš pogoditi točnu frekvenciju za koju je programer pisao program. Ako fulas -CKSEL i SUT mozes se gadno zajebati jer postoji mogucnost da to konfiguriras kao EXTERNAL CLOCK, i tada vise neces moci pristupiti FUSE postavkama sve dok ne dovodes TTL signal neke frekvencije recimo 1 Mhz na X1 liniju AVR-a.

DWEN - Debug WIRE enable... Nedo bog da ovo ukljucis jer neces vise nista moci- Ovo ti sluzi za debugiranje MCU-a. Ako to ukljucis preko ISP programatora MCU će biti u DEBUG modu, a to vise ne mozes iskljuciti jeftinim programatorom.

EESAVE- nesto od EEproma, sigurno je iskljuceno

WDTON- watch dog timer, vjerojatno iskljucen, gotovo 100% iskljucen

BODLEVEL - nekakve zastite od napona, vjerojatno iskljuceno...

RSTDISBL - ne ukljucuj ni u snovima... Ako ovo ukljucis, mozes uzeti taj MCU i baciti ga u smece. Ovo ti reset liniju prebaci na PORT, te vise ne mozes pristupiti ISP programatorom nego samo paralelnim kojeg vjerojatno nemas...

SELFPROGEN - Self programing enable je vjerojatno iskljucen...

Ovo je odprilike objašnjeno samo za gornju sliku sa ATtiny MCU...
Ako je već netko napisao program onda je sigurno i napisao kako podesiti FUSE, pa možda bolje da podesiš onako kako je napisao programer HEX-a?
InTheStillOfTheNight
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: LockBits FiseBits i FuseHighBits

Post by Kizo »

Za fuseve ne treba neki posebni tutorijal, samo baci oko na:
http://www.engbedded.com/fusecalc/
Ja tu stranicu dosta koristim i prilično vremena uštedi pošto koristim avrdude, samo napravim copy/paste argumenata pri dnu.

U principu ne diraj SPIEN, RSTDISBL i debug wire, te da nadopunim Noćnog, za ATmegu16 ubi JTAG kako bi PortC funkcionirao ispravno.
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: LockBits FiseBits i FuseHighBits

Post by mstevica »

ok pokusacu pa se javljam ako zapne
Post Reply