Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

pozdrav. evo poceo sam raditi na 3 kanalnom lightshowu ali sam naisao na jednu rupicu koja je izbusena na plocici a prema shemi nigdje nevodi, tocnije kod transformatora vidjet ce te da na plocici sa jedne strane imaju 3 rupice (izlaz iz trafoa) a sa druge strane 2 rupice (ulaz trafoa)

evo sheme i slike plocice http://viewer.zoho.com/docs/bfdmcd" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by gurko »

Jednostavno, na semi se koristi pobudni trafo (onaj prvi manji, nemogu se sjetiti jel' on obicno bio crveni ili plavi ... :azdaja: :D ) i on ima tri izlaza na sekundaru. Na semi je koristena samo jedna strana sekundara tako da je druga strana, za ovaj projekat, nepotrebna. Na plocici je ostavljeno mjesto i za tu trecu nozicu koja se ne koristi! To je sve!!!!
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

e hvala ti puno. znaci to je pobudni trafo koji pretvara 220 na 12 volti? da se uvjerim jos jedan put :wink:
User avatar
saggit
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 18-03-2010, 11:23
Location: Beograd

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by saggit »

pavetechno wrote:e hvala ti puno. znaci to je pobudni trafo koji pretvara 220 na 12 volti? da se uvjerim jos jedan put :wink:
Samo se jednom uveri, da je to trafo sa 220 na 12V. Drugi put, nećeš imati priliku :lol:
http://s1097.photobucket.com/albums/g34 ... 0005-1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by gurko »

:D :D :D Bad boy!!!!! :azdaja: :azdaja:

Nemoj da bi ovaj trafo kacio na 220!!!! Pa vidis sta ti pise u pasusu iznad seme "Trafo treba da bude ... " ... sta mislis kada bi prikacio 50 - 100 oma na 220v!!!!!! :ohno:

Znaci to NIJE trafo 220/12. To je pobudni trafo iz starih tranzistorskih prijemnika koji pobudjuju izlazne tranzistore koje preko izlaznog trafoa (koji tebi ne treba ovdje) daje izlaz na zvucnik!

I jos nesto. Obavezno bih fazu od 220v doveo na osigurac, a nula da ide prama trafou i sl! Cisto da mi svi ti elementi ne budu pod 220, za svaki slucaj!
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

cek sad san zbunjen :|
na koliko volti radi onda taj trafo?
koja je njegova uloga u ovoj shemi?
kako cu prodavacu objasnit da mi treba taj trafo :?:
Shenda

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by Shenda »

Teško! :roll:

Mislim, teško češ objasniti, jer ni sam ne znaš kako izgleda i čemu služi... a teško i da takav trafo(ić) možeš negdje kupiti... :(

Ti trafoi(ći) su se nekada koristili u tanzistorskim radio prijemnicima kao "transformatori impedanse", relativno visoku impedansu izlaznih (obično Ge) tranzistora su spuštali na 4-8 ohma... Moram priznati da "tranzistor" sa tim trafoima nisam duuugo sreo...

U tom tvom light-show-u (koji je uzgred-budi-rečeno drek!!!), taj trafo ima dvije uloge... prva je da nisku impedansu izlaza pojačala prilagodi ulazu sklopa kako bi uopće mogao raditi... druga je da koliko-toliko odvoji izlaz pojačala od ostatka sklopa, koji može doći pod napon od 220V! Međutim, ti trafoi su predviđeni da rade na par V u uređajima koji su radili na baterije, pa nemaju odgovarajuču izolaciju!

Važna napomena!!!
Na izlaz pojačala vežu se samo i jedino zvučnici!!!

To što imaš namjeru praviti nikada i nitko ne bi mene natjerao da vežem na izlaz mog (mojih) pojačala! Ta sprava može spržiti i pojačalo i zvučnike, a ako na budeš pažljiv i tebe!

Ako se već želiš igrati, nađi šemu koja na ulazu ima mikrofon i malo pojačalo koje onda pogoni light-show... u slučaju proboja 220V pojačalo i zvučnici su sigurni! To ne znači da je takva spravica potpuno sigurna, i dalje moraš u svakom trenutku biti svjestan da je dio pod naponom mreže! A napon mreže ubija...
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by mirzza »

Ovaj light show je po meni predobar, ja sam ga ispitao, i postavio na internet.

Imao sma tri light showa, doso mi je covjek i trazio jedan da mu uradim ( jer mi je jeftinije da tako nesto uradi za kafic). Ukljucio sam mu sve tri i daleko se najbolje pokazao ovaj. Kod njega radi evo 3-4 godine i danas dan kad prodjem vidim da mu radi i dalje. Muziku je pustao sa racunara i nikad nista se nije desilo nit racunaru nit bilo cemu sto je @Shenda naveo.

Stoga napravit dobro kuciste, napravim dobru izolaciju i nema potrebe da se brinete za stradanje bilo cega.

Slazem se sa @Shendom da ga ne treba pravit, barem sada dok malo ne usvoji znanje koje mu je potrebno za ovako nesto.
Shenda

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by Shenda »

mirzza wrote:Ovaj light show je po meni predobar, ja sam ga ispitao, i postavio na internet.
Ispitao? Šta se desi kad je tiristor u kratkom spoju? :roll:
mirzza wrote:... Muziku je pustao sa racunara i nikad nista se nije desilo nit racunaru nit bilo cemu sto je @Shenda naveo..
Za sada... :roll:
mirzza wrote:Slazem se sa @Shendom da ga ne treba pravit, barem sada dok malo ne usvoji znanje koje mu je potrebno za ovako nesto.
Pa vidi se po pitanjima kolika je to količina znanja! :(
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

Nisam neki veliki znalac zato pitam vas. :roll:

ja sam odabra ovaj light show jer san mislia da bi na light showu sa mikrofonom bilo nekakvih kasnjenja.
vidim da je taj sa mikrofonom i jednostavnije napravit pa me zanima ima li kakve razlike u redu izmedu ta dva lighshowa? (osim sta jedan ima audio ulaz a drugi mikrofon)
znaci oce li doc do kakvog kasnjenja i slicno?
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by sindja1204 »

Brzina zvuka je 341m/s. sto bi znacilo da ako ti je light show udaljen 341m od izvora zvuka (zvucnika) imao bi kasnjenje od jedne sekunde. Koliko je to kasnjenje u granicama jedne prostorije i koliko je ono primetno mozes i sam da zakljucis.
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

tako je, to sta govoris skoro pa se kasnjenje i ne primjeti.

a mozete mi rec dali na ovaj trokanalni light show (http://www.inet.hr/~obacan/snani.htm" onclick="window.open(this.href);return false;) mogu spojit neke slabije zarulje? izradio bi ovaj jer mi se cini da je dosta jednostavniji.
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by sindja1204 »

Mozes da spojis i sijalice manje snage. Maksimalna snaga je 600W po kanalu s tim da na triake obavezno stavis hladnjake.
http://www.elektronika.ba/463/powerful- ... -3-x-600w/" onclick="window.open(this.href);return false;
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

a na sto spajam ova uzemljenja na shemi ? na kuciste uredaja?
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1626
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by WhiteHead »

Nipošto.. :!:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

nego na uzemljenje na uticnici?
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1626
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by WhiteHead »

Uzemljenje s utičnice na kućište uređaja, a tu "masu" ostavi da visi...
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
pavetechno
Posts: 10
Joined: 04-12-2010, 21:48

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by pavetechno »

znaci masu da ostavim, uredu.
imam jedan problem. jeli mi moze iko, tko je dobre volje, izvuc vodove iz sheme. molim vas jer ja stvarno neznan kako da to napravim u eaglu. trebali bi mi vodovi da stanu na plocicu 100x100. imam plocicu i sve samo neznam kako cu vodove napravit :(
User avatar
saggit
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 18-03-2010, 11:23
Location: Beograd

Re: Shema lightshowa - nepotrebna rupica na plocici??

Post by saggit »

Zagrej stolicu i počni sa učenjem. Ništa nije komplikovano.
U sekciji: Download: Informacije, možeš da skineš uputstvo.
http://www.elektronika.rs.ba/data/download/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://s1097.photobucket.com/albums/g34 ... 0005-1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply