Kontroliranje intezitetom svjetla lasera - molim pomoc

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Kontroliranje intezitetom svjetla lasera - molim pomoc

Post by Black Angel »

Drustvo molim pomoc.
Zagrizao sam za jedan projekt ali sam se uvalio preko glave tj. neznam kako da to tehnicki odradim.
Dakle ovo je problematika:
Sa jedne strane imamo jednostavni laserski predajnik koji oscilira na recimo 1kHz.
Optika od lasera je tako fokusirana da negdje na pola zrake je njezina najveca gustoca.
E sad
Meni treba uredaj koji ce kao prvo, moci prepoznati da se radi bas o tom laseru tj. moci ce ocitati da oscilira na 1kHz (jer postoji vise lasera koji osciliraju na drugoj frekvenciji), nakon sto to ocita aktivirati ce drugi dio sklopa koji ce sukladno o jacini tog signala koji emitira laser kontrolirati neki treci signal koji putuje prema audio pojacalu.
http://i52.tinypic.com/2lt0cv7.jpg
Dakle koliko sam skuzio iz prakse igrajuci se high power laserima, zraka je najjaca tamo gdje je najgusca.
Zamislite da su ove ploce koje sijeku zraku zapravo maleni solarni paneli.
Ispravite me ako grijesim ili ako je obratno, no sto je panel dalje od najgusce tocke zrake, to je proizvedeni signal tj. struja slabija, zar ne ?
Znaci pomicanjem panela dalje ili blize laseru se mjenja i jacina signala i sa tom promjenom bi trebao kontrolirati snagu nekog sasvim treceg signala tj. zvuka.
Nesto kao digitalni potenciometar bi mi trebalo, ali da se umjesto prekidaca razina signala kontrolira bas ovim drugim signalom :roll:
I jos samo sklop koji bi sukladno o frekvenciji aktivirao tj. kanalizirao taj signal do odredenog potenciometra.
Moduliranje lasera je najmanji problem, ali ocitavanje je vec veliki problem :lol:
Mikrokontroleri naravno dolaze u obzir ali ce me trebat detaljno uputiti u izgled programa.

Svaka pomoc, ideja, preporuka ili bilo sto je dobrodoslo.... :wink:
Korg X5D <3
Post Reply