USB Switch

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
nardev
Posts: 15
Joined: 10-11-2010, 21:53

USB Switch

Post by nardev »

imam 4 zice i trebam da jednim tasterom da preklopim sa jednog ulaza/izlaza na drugi

ima li neko IC kolo zgodno ili tako nesto da to sto jednostavnije uradim?
Attachments
Slika govori 1000 rijeci.
Slika govori 1000 rijeci.
switch.jpg (19.82 KiB) Viewed 3069 times
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: pls kako ovo???

Post by nano »

da ,slika govori 1000 rijeci ali ova tvoja bas i ne,
sta preklapas? napon?struja?kojom brzinom?
najlakse je sa dva releja sa po dva izmjenicna kontakta,tako imas
4 radna kontakta ,4 normalono otvorena i 4 normalno zatvorena ,releje odaberes prema naponu kojim bi upravljao,kontakti moraju izdrzati struju koja ce prolaziti kroz njih i to je to...
a imas i CD4066 IC ako su ti dovoljne njegove karakteristike:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... D4066.html" onclick="window.open(this.href);return false;
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
nardev
Posts: 15
Joined: 10-11-2010, 21:53

Re: pls kako ovo???

Post by nardev »

zapravo radi se o USB kablu

i vjerujem da bi es moglo sve to odraditi samo da se dvije zice switchaju

ali svejedno me zanima sto jednostavniji nacin da switcham 4 zice jednim prekidacem

p.s. uredjaj koji imam je neovisan o racunaru, ali salje podatke racunaru koje kasnije software prihvati i prilagodi ebz problema...samo sto nekada moram dodati vise racunara


eto to je to...
nardev
Posts: 15
Joined: 10-11-2010, 21:53

Re: USB Switch

Post by nardev »

anyone???
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: USB Switch

Post by InTheStillOfTheNight »

Istina da slika govori 1000 riječi. Mene ova podsjeća na kolosjek željezničkog kolodvora Nove Gradiške. Ove 4 crne točke su vjerojatno vagoni, no ne vidim točno radili se o teretnim, putničkim ili kakvim već...

Dakle, ako sam ja tebe dobro skužio, a vidim ni ti sebe baš ne kužiš najbolje ti trebaš prebacivati USB kabele?

To ti baš i nije kao ugurati bušilicu u utičnicu. Zapravo ti ne trebaš prebacivati 4 žice, nego 2.
Ako sam dobro skužio ti bi želio prebacivati nekakav USB DEVICE, pa ako se radi isključivo o komunikaciju tada bi trebao prebacivati samo 2 žice koje se zovu D+ i D-...

No ti imaš malo većih problema nego što misliš. USB sabirnica je nešto kompliciranija od bušilice i ne može se samo tako prebaciti. Postoji nešto što se zove inicijalizacija USB-a, descriptori, HOST, DEVICE...

Dakle ako ti je PC HOST, kada god spojiš USB počinje inicijalizacija između HOST-a i tvog uređaja u kojem tvoj uređaj šalje prema PC-u descriptore USB sabirnice, te otvara dosta kompleksnu komunikaciju između PC-a i uređaja. Ovisno o USB descriptorima koji su poslani na PC ovisi i sama komunikacija pa možda si čuo za nešto što se na USB-u zove HID, CDC?

Nadalje HOST tj tvoj PC odašilje SOF (Start Of Frame) paket svake 1 mS prema Deviceu, a i u samom protokolu je implementirana retransmisija neispravnih paketa kao i mnogo toga što protokol održava takvim kakav je, a jako je brz za 2 komunikacijske žice preko dvosmjerne serijske komunikacije.

Nije to baš veš mašina da je onako odoka prebaciš kao kolosjek. Potrebno je odvojiti device, te čekati da PC skuži da je nestao Device i oslobodi USB port, tek tada ti možeš inicijalizirati drugi USB device.
To vijeme čekanja je recimo između 1-2 sekunde.

Brzina na sabirnici je velika, i postoje pravila crtanja USB sabirice u kojemu su najbitnija ona kako D+ i D- žice na pločici moraju biti paralelne te oko njih GND kako bi se smanjila vanjska smetnja i greške na sabirnici. Sa nekim home prekidačima je besmisleno ovakvo nešto raditi.

Postoje specijalni čipovi za tu svrhu: Evo jedan koji sam prvi našao: (USB SWITCH)
http://search.digikey.com/scripts/DkSea ... 1L10XCT-ND

Malo sam se izgubio u svom pisanju jer sam zaključio da niti ti nisi siguran što trebaš, niti je siguran
itko na ovom forumu, pa evo ako ovo trebaš to je to, a ako trebaš nešto drugo to je onda nešto drugo.
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: USB Switch

Post by InTheStillOfTheNight »

nisam ni skuzio da si u naslovu napisao tocno ime čipa koji ti treba... nemogu raditi edit, pa da napišem vrijeme za prebacivanje usb-a malo preciznije.

Često koristim USB sabirnicu te USB BOOTLOADER na mikrokontrolerima pa znam kada se izbacujem iz aplikativnog programa da moram napraviti USB detach, te čekati barem 200mS i onda skočiti na adresu bootloadera koji ponovno radi inicijalizaciju USB-a.

Dakle minimalno vrijeme koje ja dajem HOSTU je oko 200mS da se on snađe što se događa te oslobodi USB port da se može nakon 200mS ponovno spojiti BOOTLOADER kao HID na PC...
InTheStillOfTheNight
nardev
Posts: 15
Joined: 10-11-2010, 21:53

Re: USB Switch

Post by nardev »

ja sam ovo rijesio na najprimitivniji moguci nacin.

prekidac i 2 x relej za po dvije "linije"

relej je oko 5-6V tako da samo samo prespojio ovo sto dolazi sa USB portova na prekidac->releje

ali volio bih da ima neko elegantnije rjesenje


p.s. da, uglavnom ima taj delay dok mounta uredjaj na drugi racunar ali cudno mi je sto nekada nema nikakvog delaya apsolutno, vec automatski prebaci cim pomaknem prekidac...

mozda bi se dalo nekako nastimati da racunar gleda na taj port kao da je ta uredjaj stalno tu cak i kada zapravo nije

ali to vise nije stvar elektronike
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: USB Switch

Post by InTheStillOfTheNight »

to se ne moze napraviti niti programski. Svaki novi CONNECT USB-a na HOST mora proći ponovnu inicijalizaciju...
A ak ti to radi preko relaya onda si sretnik jer sei prekršio niz pravila USB sabirnice, a PC se ipak dobro snalazi. Taj DELAY spajanja isto je nemoguće izbjeći jer je PC operacijski sustav i ponekad mu treba više vremena da krene inicijalizaciju sa DEVICEOM...

Zapravo mi nije sasvim jasno kako se HOST uopće snađe jer RELAY dosta brzo prebaci linije. To vrijeme prebacivanja trebalo bi biti kraće od mojih 200 mS....
InTheStillOfTheNight
nardev
Posts: 15
Joined: 10-11-2010, 21:53

Re: USB Switch

Post by nardev »

InTheStillOfTheNight, ako hoces konkretno, radi se o bluetooth receiveru za mis i tastaturu.
Posto imam dva racunara, mrsko mi je bilo cupat ga iz jednog i prebacivati u drugi.

Kad ga presaltam, ovaj skonta da je ostao bez uredjaja a drugi skonta da ima uredjaj na njemu. Posto maltene ne padne napon uopste, mis i tastatura se zapravo ne diskonektuju od receivera. Receiver je inace stand alone i nije obicni bluetooth

tako da radi bez problema

a sto se tice oeprativnog sistema


siguran sam da se bar na linux-u moze nastimati da on gleda i posmatra porta kao da je stalno tu uredjaj

i da ako prima podatke da ih prosljedjuje X-u i da mice misem tj. ispisuje sto tastatura salje a ako nema podataka da se ponasa kao da niko ne dira mis ili tastaturu


ali nemam sad kad s tim da se bavim

ali prilicno sam siguran da moze!
Post Reply