LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
milan_metal
Posts: 20
Joined: 27-12-2009, 12:41

LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by milan_metal »

Zdravo dobri ljudi,


Kao sto naslov kaze, radim ovaj projekat, tj radim u skoli na sekciji, vec sam u jednoj temi vezano za ovo pisao ali je starija tema pa mozda zato nisam dobio odgovor, nemam namjeru da spamujem i smaram samo mi treba pomoć.
Pa da krenem, uzeli smo sve komponente koje trebaju, pola smo polemili vec i sl ali imam problem :/
Nije mi jasno kako napajati ovo.Na shemi ima na par mjesta pise +5V, tih napona ima previse ne mogu na sva ta mjesta dovesti to, kako izvesti to zapravo, ja nisam bas strucnjak neki oko ovoga pa zato trazim vasu pomoc. Projekat mora biti gotov do 11. aprila pa vas molim za pomoc, hitan je slucaj. Pa ako neko ko je vec radio ovo i zeli da pomogne, neka mi kaze par rijeci o ovome, koliki napon treba biti,struja, gdje prikljuciti, ukoliko treba na sva ova mjesta po 5v kako izvest to i sl.
Svi komentari su dobro dosli, oni dobronamjerni, nadma se da sma bio jasan ;)
Sliku šeme sam postavio ovde : http://slike.milf-cs.info/images/1301413881.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; cisto da se lakse prisjetite o cemu je rijec.

Rijec je o ovom projektu - http://www.elektronika.ba/112/led-displ ... ntrolerom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Hvala vam unapred.
Shenda

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by Shenda »

To je bar jednostavno dobri čovječe... :roll:

Napon treba biti tačno 5V i da, treba ga priključiti na svaki naznačeni priključak! Zapravo, priključak treba biti samo jedan, eventualno dva-tri, već kako ti paše kod dizajniranja pločice, a to što je "na svakoj drugoj žici" izveden priključak i napisano +5V na šemi, to je zbog preglednosti šeme... mogao je autor sve te tačke i povezati, sve su na istom potencijalu! :wink:

Struja... čudi me da ne piše negdje koliko struje sklop troši... ali nije problem to proračunati! Izbroj ledice i pomnoži sa strujom jedne ledice, i tome dodaj struju koju troši mikro i... pa dodaj još 100mA rezerve i to je najviše struje što sklop može povući. Pa sad, baš sve ledice i neće svjetliti odjednom... :roll:
Uglavnom, napravi standardni stabilizirani ispravljač sa 7805 kojeg češ montirati na prikladan hladnjak i nema brineš... :wink:

Eto...
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by Cipi-Cips »

Sve ove tocke di ti pise +5V, spoji zajedno i dovedi jedan napon od 5V na tu tocku, radi preglednosti sheme se tako olaksavaju
Shenda

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by Shenda »

Malo sam te gricnul Cipi... :roll: :lol:
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by Cipi-Cips »

nek ti bude ovaj put :)
User avatar
milan_metal
Posts: 20
Joined: 27-12-2009, 12:41

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by milan_metal »

Svaka cast momci puno hvala, imao sam ja to u glavi na trenutak da su sve te tacke spojene paralelno sa istim naponom ali je brzo napustilo glavu :D
Hvala vam jos jednom, ako neko ima jos tacniji podatak po pitanju struje dobro ce doci, ako ne, i ovo je ok. :D

I jos jedno kratko pitanjce ako vas ne mrzi da odgovarate, da li bi ovo sve radilo kada bi izbacio ovaj gore skroz lijevi dio sheme, sa ovim programatorom kao , posto skola ima razvojni ssitem, pa bi programirali kontroler i ubacili ga na plocu,ne bi bilo potrebe msm za onim ali opet da pitam.

Eto pa se cujemo, hvala.
Lijep pozdrav.
:)
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by Cipi-Cips »

Trebalo bi da radi, jer vidis na shemi ti ionako pise da se ono koristi samo onda kad se programira
User avatar
milan_metal
Posts: 20
Joined: 27-12-2009, 12:41

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by milan_metal »

Pa da, zato pitam jer sam u dvoumici , detaljno sam prelistao ja tu shemu pokusavajuc skontat detalje.
U svakom slucjau zahvaljujem opet olaksali ste mi zivot.
:)

Zivjeli! :)
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: LED displej sa atmel kontrolerom - u izradi(potrebna pomoc)

Post by Cipi-Cips »

zivio
Post Reply