Pojacalo 200W

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Pojacalo 200W

Post by NestrE »

Pozz svima zanima me dali ovo pojacalo daje ovo 200W kao sto je napisano i dali se isplati sastavit

http://tehnikservice.net/2007/11/27/200 ... amplifier/" onclick="window.open(this.href);return false;
Shenda

Re: Pojacalo 200W

Post by Shenda »

To je verzija sheme pojačala koju je prije 20 - 25 godina objavio Elektor... i koja ekscesno navodno može dati do 200W, uz THD do 10%... Naglasak je na "navodno"! :wink:

Pogledaj moj odgovor u ovoj temi ->

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =1&t=10259" onclick="window.open(this.href);return false;

Pregledaj i EPE, par brojeva u drugoj polovini prošle godine, objavili su interesentno pojačalo 200W, za koje tvrde da ima najniži THD koji su radili. Radi se zapravo o reprintu serije članaka iz australskog Silicon chipa, a već to je preporuka! :wink:
User avatar
NestrE
Napredujem
Napredujem
Posts: 182
Joined: 26-09-2010, 12:46
Location: Sarajevo

Re: Pojacalo 200W

Post by NestrE »

Razumio sefe :wink:

Cim je to pod "navodno" jasno je sve i Hvala !
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Pojacalo 200W

Post by kizbaja »

ovo sam nekidan dobio od frenda na mail
neznam dal je ko probo radit al po tekstu izgleda mocno sto se tice izoblicenja
probaj
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pojacalo 200W

Post by boraomega »

kizbaja wrote:ovo sam nekidan dobio od frenda na mail
neznam dal je ko probo radit al po tekstu izgleda mocno sto se tice izoblicenja
probaj
A mozes da probas i original od "toga" sto je kizbaja dao tj. SIGMA na http://bas.elitesecurity.org/sigma.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mozda je kuriozitet da svet mnogo vise zna za Rod Elliot-ov P101 nego za Sigmu, a ja sam Sigmu uradio godinama pre no se njegov P101 pojavio na njegovom sajtu. Verovatno sam ja sam kriv jer nisam dovoljno "glasan" i napadan. Sigma je nastala '93-'94 u Wellingtonu na Novom Zelandu gde sam tada radio kao sef tima Research & Development Department-u firme MicrowaveSystemsLtd. Nisam se godinama cuo sa vlasnikom firme Mr. Don Grover-om jer je prototip Sigme zavrsio kod njega u kucnom sistemu, ali verujem da je moguce da ga i danas ima! Tada je Sigma amp bio takav BUM da su prvih meseci neki Wellingtonski audiofili redovno pravili sedeljke kod Grovera i donosili sve i svasta na poredjenje. To je strasno dobar amp jedino je sr#@nje danas sto se tesko dolazi do originalnih izlaznih FET-ova a i skupi su.
Postoji tema na osijeckom ACCO forumu o gradnji Sigme: http://www.accosijek.com/forum/index.php?topic=1121.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Pojacalo 200W

Post by Smjesko »

@kume Boro, možda su Rod i Don u rodu, a možda je ovaj prvi bio na ćevapima kod ovog drugog, pa po dobrom starom običaju anglosaksonske ekipe i uz pomoć njihove propagandne mašinerije se i u tvom slučaju ponovila priča slična onoj o Tesli i Marconiju i izumu radija. :D
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pojacalo 200W

Post by boraomega »

Rod i Don nisu u rodu ali to sa Sigmom nije islo ni malo glatko. Zapoceo sam ja cak i sudski proces uz pomoc Dona (ne protiv Elliota vec jednog njihovog casopisa) ali sam morao odustati jer je to za mene bilo finansijski neodrzivo. Napisacu ti jednom ako te bude zanimalo. Genericki, to je u osnovi Hitachijeva topologija i svakako nije moje delo, ali sam ja to delimicno usavrsio i pomalo resio na svoj nacin.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Dzony988
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 05-11-2008, 04:55

Re: Pojacalo 200W

Post by Dzony988 »

Neko moje licno misljenje je da je veoma bitna nemena pojacala, na kojim ce rezimima rada biti korisceno, da li ce sluziti za neke omanje zurkice gde gruva tehno ili za kucni "Hi-Fi". Prema tome zapravo i trazis adekvatno pojacalo. Na ogromnim snagama za zurke i nije nesto bitno voditi racuna o nekom Hi-Fi jer ni zvucnici za takve namene nisu ni priblizno Hi-Fi-u. Kao sto je G.Bora rekao, na predlozenom sajtu imas jedno brdo pojacala koja su proverena i izradjena i vise stotina komada pa mozes da izaberes pojacalo koje ce da zadovolji tvoje potrebe.

Sto se prilozene seme tice, iskerno nisam ulazio u dubiozu, ali je bilo dovoljno ono sto sam video da tranzistori u TO220 kucistu definitno nisu za AB klasu i ne pogotovu za 200W na 4 oma, kao izlazni strujni pojacavaci ma kolko da ih imas jer nisu dovoljno sposobni da prensu disipaciju, to kuciste se koristi za D klasu gde je efikasnost iznad 85%.

Moja licna preoruka je Legend Stage master. To je pojacavac koji ce na finim zvucnicima izuzetno lepo da se cuje a kada pravis neku zurkicu mozes da poguras i malo ozbiljnije zvucnike. Vodi racuna o impedansi da nije ispod 8 oma a sto se tice izlaznih tranzistora, poseti sajt Vishay, nadji IRFP240 i naruci semplove, docice ti na kucnu adresu besplatno onoliko koliko narucis, ali nemoj da predje 20 komada :). Svi su upareni i dobrog su kvaliteta, do sada je kod mene sve kako valja :)

Tako da tranzistore vec imas za Legend :)

Pozdrav
Zokie
Posts: 6
Joined: 18-04-2009, 21:26

Re: Pojacalo 200W

Post by Zokie »

NestrE wrote:Pozz svima zanima me dali ovo pojacalo daje ovo 200W kao sto je napisano i dali se isplati sastavit

http://tehnikservice.net/2007/11/27/200" onclick="window.open(this.href);return false; ... amplifier/
Ako iz ove naprave izvuces i 50W,PEVAJ. A samogradnja se uvek isplati ako znas gde da nadjes delove po normalnoj ceni
Post Reply