Prijemnik za pandure

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

HJasko wrote:Sto se tice vojnih uredjaja tipa RUP (radio uredjaj prenosni) oni obicno rade od nekih 30 pa do nekih 60 MHz (zavisi od tipa,poput RUP-12,3A,3B,33 i neki drugi) i rade FM,frekvencija se izracunava na osnovu forumle i skace po 25 KHz izmedju kanala..
30-79,5MHz , ima 1000 koraka po 50kHz, prije su se mogli slusat bezicni telefoni, danas vise nista, za avione i policiju potpuno su beskorisni
MladaNada wrote:Avione mozes ometati jedino ako imas PVO.
ti si VelikaNada za AlQaidu
virtualx wrote:a mogu li se kako ometati avioni preko radija,nebi li se koji srusio na obliznju livadu pa da idem kupiti dijelove
:)
ovo je vec za informativni razgovor u stanici milicije, molim da se drzite normalnih stvari
-krivo podesena Veronika moze vrlo lako ometat avion
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

mozda nisam uspio uhvatiti murijake zbog male sirine kanala i oni ne emituju uvijek ,pa rijetko je potrafiti kad rade.
i sa ovim analognim trimerom tesko se moze ustimati tamo gdje treba.
treba imati dosta preciznu ruku,npr kad sam ja hvatao hrt1 je toliko usko da moras imati zivaca okretati trimer .

evo ja i moj kolegta smo pokusali prosiriti opseg od icoma ic 02-a ,ali na netu smo nasli samo da se moze prosiriti do nekih 150MHz

na 162 je murija koliko znam
na 166MHz je bodyguard neki

-------
ej jeli lakse hvatati ispod 88MHz
ima li ispod icega
nije valjda da je od 22-88Mhz prazno
koliko znam tu nema radio difuzije
Firkragg

Post by Firkragg »

49Mhz je omiljena 'fr*e' zona...
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

ato stojke je opet rasklopio kineski radio(jel onaj mali) drug stari me lupa sa 100 eura i pomaze one (samo im vi kucajte ime kako li ce trax da se iznenadi posecenoscu sajta) a od seme nista jer moguce da od toliko ljudi koji se bave elektronikom na ovom sajtu niko nemoze da nam pomogne 'ma daj' :shock: :shock: :shock: 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

DRUG STARI: kad vec spominjes onaj freq. metar sto smo napravili. On meni pokazuje frekvenciju za 1MHz manju nego sto ustvari jeste. Nikako mi nije jasno gdje zakaze :!:
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Nema nista od pravljenja "Motorole" bez frekvencmetra , bas zato sto oni ne emituju stalno...Eee, kad nemamo nijednog pandura na forumu , vjerovatno su "prepametni" za elektroniku :(
Sta mislite o radio-detektoru , ima li sanse da to radi?Mislim da bi bilo tesko ustimati frekvenciju , ali bi u svakom slucaju bilo lakse neku pljunuti 50 evra za dijelove.
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

larga wrote: drug stari me lupa sa 100 eura i pomaze one (samo im vi kucajte ime kako li ce trax da se iznenadi posecenoscu sajta) a od seme nista jer moguce da od toliko ljudi koji se bave elektronikom na ovom sajtu niko nemoze da nam pomogne 'ma daj'
a koga ja to pomazem ?

ako mislis slozit taj prijemnik sa 2 tranzistora, 5 otpora i 7 kondica, imas shema detektorskih prijemnika koliko hoces, pa ces ljepo slusat njihovu komunikaciju kad te zaustave, jer na vecu udaljenost ti nece primat.

sljedeci "jednostavan" prijemnik je sa motorolinim integrircem MC13136, jednostavnijeg vjerovatno nema,ima jako malo externih dijelova i veliku ulaznu osjetljivost, na izlaz mozete spojiti slusalice.
Evo Vam i matematike;

1.MC13136------------10eura
postarina------------10eura (prosjek)
bankina provizija---20eura
2.Kristali po narudzbi, za 5 kanala----5x18eura=90eura
postarina------------10eura (prosjek)
bankina provizija---20eura
3.ostali elementi--------5eura
-------------------------------------------
UKUPNO prijemnik za 5 kanala =165 eura!!

kao sto vidite carina nije nigdje obracunata,nemojte racunati da ce vam netko iz inozemstva poslati besplatno, pa makar to vrijedilo i 2 eura.

umjesto kristala bi se mozda mogao upotrijebiti VCO oscilator(treba probat)koji bi omogucio skeniranje do npr 160-170MHz u koracima po 25kHz, njegova cijena ukljucujuci LCD2x16 ne prelazi 20eura i kad bi jos bilo moguce kod nas kupiti MC13136, cijeli skener bi kostao oko 40 Eura. Na ovakvo koncepiranom prijemniku bi se moglo poraditi, pa ako ima zainteresiranih neka se jave, ali ne sa prevelikim mudrijanjem nego nek svatko koga zanima kupi dijelove, pa idemo slozit nesto.
---------------------------------------------------------------------------------
Prijemnik (skener preko racunala)za podrucje 50-860MHz, matematika;
1.TV tjuner UV916------25eura--ima kod nas
2.SA615-----------------15eura--ima kod nas
3.Lmx2302---------------4eura
4.PIC16f870-------------9eura
5.postarina i uplata-----23eura
6.Max232----------------1euro--ima.k.n.
7.kristal po narudzbi----18eura
9.postarina i uplata-----30eura
10.ostali dijelovi-------- 15eura
-------------------------------------------------------------------------
UKUPNO 140 eura!!

ovo bi se mozda dalo odradit sa pic16f84 i nekim PLL cipom kojeg je moguce dobiti kod nas, npr TSA5511, ali bi NETKO morao odradit kompletni software i opet cijena nebi mogla biti ispod 80 eura.

imajte u vidu da je dio policije presao na digitalnu komunikaciju koju ce biti obicnim smrtnicima nemoguce prisluskivat(TETRA), u buducnosti ce i ostatak policije zamjenit uredjaje, pa ce vam ti prijemnici koje planirate slozit, biti beskorisni

pozdrav
PUL$@R
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 22-01-2005, 20:50

Post by PUL$@R »

ko mozhe nek nabavi vhf rucnu, ja barem imam toga podosta (redjio amater lol) iako su superdosadni dok ih slusate :shock:


kako drug kaze preskupo i za tetru isto tocno...usotalom ako netko zeli neka radi :D :shock:
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

slazem se

i ja sam kupio rucne 157-167MHz po 15eura i skener 100kHz-1.2GHz za 150Eura, neznam kad sam zadnji put slusao policiju, kao sto velis SUPERDOSADNO, ali ako ljudi imaju volju pomoci cu im, ali ne tako da cu ja sve raditi
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

@drug stari nece nista da pokaze frekvenciometar na 4 i 5 nozicu onog integrala :?
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

pin 5 je ulaz oscilatora, a minus frek.metra pokusaj spojit na pin 14, to je minus prijemnika. Imas Pdf, pa malo pogledaj shemu. :wink:
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

ISPRAVKA I IZVINJENJE
Pogresno sam napisao 'POMAZE' umesto 'POMINJE'
a amerikanci i uopste nato nadzire sve tekstove u kojima se pominju
teroristicke organizacije ili imena ljudi za koje se zna da saradjuju sa njima 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

@larga stavi spisak svih terorista ja neznam ni jednog a ako si u mogucnosti postavi i organizacije :D :D :D :D :D :D
User avatar
delboy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 29-06-2006, 18:12
Location: Hrvatska-Rijeka
Contact:

Post by delboy »

meni prima policiju kad uzmem staru crno-bijelu televiziju orion prenosivu i kad stavim na pocetak vhf3 cuje se djelomicno a na vhf1 cujem normalni radio. kako to?
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Post by Lukand »

Znate kako sam ja prisluškivao policiju dobio sam na dar prije 10 godina od prijatelja jedan mali sklop za bežični mikrofon i uz njega prijemnik. Htio sam da imam veći domet pa sam tom prijemniku koji je ručno rađen metnuo bateriju od 12 V umjesto 9 V i antenu kao žicu duljine oko 1,5 m umjesto 20 cm što je bila i točno se sjećam da sam slušao policiju ali to je bilo na kratko jer valjda se ta policijska stanica udaljila pa domet je bio slab uz to moram napomenut da sam slušao hrvatsku policiju i ne znam na kojim je to ferkvencijama bilo,

nedavno mi je jedan pričao kako su njegovom bratiću došli doma murjaci i pretražili kuću jer ima je falila jedna stanica pa su baš njegovu kuću locrali i našli su mu je
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pozdrav

ja sam prosle godine kupio jedan malo jednosrtavniji skener za 3 eura.
ima 3 opsega,uglavnom od 20-200mhz.
prima sve,od radiodifuznog 88-108mhz pa do radioamatera i policije i avijacije i televizije (ton).

@Lukand
verovatno kad si odradio sve te izmjene da si mu promijenio prijemni opseg a zato si ih kratko cuo zato sto je bilo dovoljno da ga samo pomjeris i otisao si par mhz gore dole.a nevjerujem da je zbog toga sto su se udaljili posto policija uglavnom radi preko repetitora (a moguce je da si cuo da pricaju i na prijemnoj frekvenciji repetitora).
nedavno mi je jedan pričao kako su njegovom bratiću došli doma murjaci i pretražili kuću jer ima je falila jedna stanica pa su baš njegovu kuću locrali i našli su mu je
pa jel stvarno bila stanica kod njega?
a mogli su da ga nadju ako se zezo sa stanicom a koje su uglavnom programirane na policijske kanale pa gde god da "okines" na njihovoj si frekvenciji pa mogu da te lociraju.a moguce je da ga je neko otkucao.

pozdrav
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Re: Prijemnik za pandure

Post by frwgrg »

Ajao!!
Ovo je bas komplikovano.
A kakva je sema sa ove stranice http://hem.passagen.se/communication/uv916rec.html" onclick="window.open(this.href);return false; ?
Otprilike mi je sve jasno, ali neznam sta je onaj saw filter?
I jel moze da se umesto Radio Receiver-a ubaci neki kineski, vec gotov radio, da nepravim tu sad, a nebi ni uspeo.? Onda bi trebo samo napraviti onaj deo sto spaja komp i tuner, i valjda ce raditi...
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Prijemnik za pandure

Post by LIAM »

Pozdrav

Mislim da bi trebali malo usporiti i prije svega razmisliti koju vrstu komnikacije koriste (analogna ili digitalna). Iz svog iskustva a imao sam sreču raditi u firmi koja se bavila telekomunikacijama telemetrijom i GSM-om tako da sam radio u servisu i bavio se sa tim vrlo aktivno. Uglavnom od radio stanica MOTOROLA do telemetrije MOTOROLA SCADA a gsm od motorole do razno. Kako sam imao svu moguču opremu pa i programator za motoroline stanice isprogramirao sam si jednu GP300 radio stanicu a frekvenciju i sve ostalo sam imao iz povjerljivih izvora. Tako da pravljenje i kupovina vam neče donjeti ništa osim razočarenja.Zašto. Zato što RH policija vatrogasci i jednim dijelom hitna med.pomoć već koju godinu koristi digitalni sustav poznat kao TETRA. Da da digitalni i to još kodirani tako da je glavna kutija zadužena za komunikaciju coder/decoder smješten vjerojatno u nekom sefu a spojena je sa kompom koji vrši komunikaciju sa korisnicima. Svaki mobilni tetra uređaj je prijavljen na glavnu kutiju gdje mu je dodjeljen ID broj samo dio koristi za međusobno pozivanje operatera prema pojedincu i pojedinac prema pojedincu . Uglavnom ne gubite vrijeme na to jer neka piratska oprema koja ja vjerujem postoji je sigurno skupa da bi samo slušali šta govore. Ako neko želi ja ću mu prodati svoju motorolu ali kažem več odavno je gluha.
Ljepi pozdrav svima
frwgrg
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 31-01-2009, 20:43

Re: Prijemnik za pandure

Post by frwgrg »

Dobro, ali prijemnik bi mi trebo da slusam bubice, pa opet pitam sta je onaj SAW filter ??
I uzgred, jel radi ovaj prijemnik?

Code: Select all

http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CODE=article&article=55
I on je nesto na foru prvog, samo je ovaj mnogo jednostavniji i ima uzi opseg. Ali dobro, bar mi je vazno da moze da prima na oko 144 MHz, ako ne na 400 MHz.
Lule5
Posts: 4
Joined: 02-02-2020, 11:42

Re: Prijemnik za pandure

Post by Lule5 »

LIAM wrote:Pozdrav

Mislim da bi trebali malo usporiti i prije svega razmisliti koju vrstu komnikacije koriste (analogna ili digitalna). Iz svog iskustva a imao sam sreču raditi u firmi koja se bavila telekomunikacijama telemetrijom i GSM-om tako da sam radio u servisu i bavio se sa tim vrlo aktivno. Uglavnom od radio stanica MOTOROLA do telemetrije MOTOROLA SCADA a gsm od motorole do razno. Kako sam imao svu moguču opremu pa i programator za motoroline stanice isprogramirao sam si jednu GP300 radio stanicu a frekvenciju i sve ostalo sam imao iz povjerljivih izvora. Tako da pravljenje i kupovina vam neče donjeti ništa osim razočarenja.Zašto. Zato što RH policija vatrogasci i jednim dijelom hitna med.pomoć već koju godinu koristi digitalni sustav poznat kao TETRA. Da da digitalni i to još kodirani tako da je glavna kutija zadužena za komunikaciju coder/decoder smješten vjerojatno u nekom sefu a spojena je sa kompom koji vrši komunikaciju sa korisnicima. Svaki mobilni tetra uređaj je prijavljen na glavnu kutiju gdje mu je dodjeljen ID broj samo dio koristi za međusobno pozivanje operatera prema pojedincu i pojedinac prema pojedincu . Uglavnom ne gubite vrijeme na to jer neka piratska oprema koja ja vjerujem postoji je sigurno skupa da bi samo slušali šta govore. Ako neko želi ja ću mu prodati svoju motorolu ali kažem več odavno je gluha.
Ljepi pozdrav svima
Jeli možda još dostupna za prodaju?
Post Reply