PC Power Suply Protector

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

PC Power Suply Protector

Post by [eDo] »

Pozdrav svima koliko vas ima.
Naime ovaj uredjaj je sklopljen od muke jer su crkla dosta PC napajanja i bezicnih telefona a sve to zbog nestabilnog napona pogotovo u zimskim periodima kada su TA peci ukljucene i pritom zivite u zgradi :-(
Kada nestane struje u kratkom vremenskom intervalu tj padne sa 220V na 150V Toliko izmereno kod mene :ohno: doshao sam na ideju da mi je potreban neki uredjaj koji ce kada se to desi da mi ugasi kompjutere i svu opremu koja je osetljiva na te varijacije i nece ponovo da ih ukljuci bez mene :) Sada bi svi rekli pa debilu sto ne kupish UPS ali kada bi mu pokazao sta je ostalo od njega posle par takvih varijacija ozbiljno bi ste se zapitali shta se deshava sa naponom bar u mojoj zgradi :azdaja:

Tako da sam sklopio uredjaj koji evo 8 meseci sluzi svrsi. Naime radi se o veoma jednostavnom ali i vishe nego prakticnom sklopu koji nema neke posebne elektronike sastoji se od jednog prekidaca,tastera,releja,dve tinjalice (NISU NEOPHODNE) utikaca produznog kabla.Evo je sema rucno crtana pa skenirana nadam se da ce ljudi znati i da ce se lako snaci u mojim skrabotinama:

Image

Sema je veoma jednostavna kao shto sam vec rekao sastoji se od uticnice na koji direktno vezujemo tinjalicu i ona nam oznacava prisustvo napona u samom uredjaju, zatim ide kill switch koji sluzi da ukoliko pocne da grmi sami mozete da ugasite svu opremu tako shto cete prekinuti i Fazu i Nulu, zatim se na fazu vezuje redno taster koji ide ka pinu ( 10 ) releja koji je inace srce celog sistema a nulu vezujemo isto na relej samo na pinu br ( 2 ). Zatim vidimo da je taster koji prekida Fazu vezan paralelno sa pinovima ( 11 ) i ( 9 ), to je zato sto kada taster pretisnemo on pusta napon i relej preklapa a pinovi ( 11 ) i ( 9 ) drze relej ukopcan.Sa kill switch-a uzimamo fazu i nulu i dovodimo ih na pinove ( 1 ) i ( 3 ) a sa pinova ( 4 ) i ( 6 ) uzimamo osigurani napon i vezujemo tinjalicu i suko uticnice. Kada nestane struje ili ima velikih varijacija u naponu uredjaj ce se iskljuciti i tako vam spasiti jedno napajanje i jedan bezicni telefon i jedan switch :) i cekace da ponovo pretisnete taster kako bi sve ponovo radilo. Da ne davim vise napisao sam roman oko ovog a u sushtini je veoma jednostavno al nema veze to ce spreciti dalja pitanja...

Srce sistema zashtite:

Relej:

Grand
MK3P-I
CONTACT.
250VAC28VDS 10A PRS.
250VAC7A.GEN.

Ulazni napon na kontaktima 10 i 2 (220V)
Koriste se samo kontakti koji prespajaju dok je relej pod naponom:
* (11 i 9) - su kratkospojnik za taster
* (1 i 4) - su kratkospojnik za fazu
* (3 i 6) - su kratkospojnik za nulu

OPREZ!!! Ceo sklop je pod stalnim naponom od 220V!
Relej se upotrebljava u hidroforima i pumpama za vodu,
Ukoliko se ne pronadje bash ovaj relej moguce je upotrebiti
i drugi koji se napaja dodatnim trafoom.
Postoje razlike izmedju proizvodjaca tako da vise obratite
paznju shta je na samom releju odshtampano!

Udavio sam al nema veze evo zavrsen uredjaj i isti ugradjen u kutiju od PC napajanja slede slike:

Image

Image

Image

Image

Unutrasnjost:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Prednja i zadnja strana:

Image

Image
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PC Power Suply Protector

Post by pedja089 »

Korisna stvar, i vrlo jednostavno... Odlicna ideja sa relejem, kod mene tesko da bi to proslo bez kontrolera :ohno:
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: PC Power Suply Protector

Post by [eDo] »

Jeste prosto al stvarno sluzi svrsi.Na ideju sam doshao jer cale je gledao neke osigurace i ja sam razgledao tu po radnji shta ima i video ovog gmucu od releja i video da ima 3 reda za vezivanje i trazio sam od coveka papir da mi da i sklop je sam doshao iz glave. cak ga je i taj covek shto radi u radnji prekopirao istog trenutka i rekao mi da sam genije da se toga ne bi setio nikad. Spas je shto je relej predvidjen za 220V inace moj kum je isto hteo ovakav protector samo je on nabavio isti relej sa 3 kontakta ali na 24V na kalemu princip je potpuno isti samo se stavlja trafo i jedna dioda ili grec - spoj ali se javljao problem da napon padne a da se relej ne ugasi valjda zato shto trafo zadrzi struju ili slicno ali smo to resili tako shto smo trafo od 20V koji smo koristili zamenili sa drugim (slabijim) od 15V tako da je posle toga radio savrseno (Valjda je relej brze praznio slabiji trafo) i osetljiviji je bio u odnosu na predhodnu varijantu. Ceo sklop koshta 15 - 20 evra shto i nije preterano skupo a sluzi svrsi. Moze se samo dodati automatski osigurac 16A i to je sve shto bih ja tu dirao...

Na mom uredjaju je trenutno prikaceno:

2 x PC case-a Jedan koji koristim a drugi download machine 24/7 (torrent/rapidshare/fileserver/printserver)
Acer TFT Monitor 22"
Stampac: Epson
Ekvilajzer: Marantz
MiniLinija: JVC
Satelitski pozicioner: SuperTek Vbox-II (Skystar2 u PC-ju)
Bezicni telefon: Panasonic
Switch: TP-Link 8 port
ADSL: Telekom adsl2
Wireless: Acesspoint TP-Link extreme range
Media: 2 x HDD rack usb (2xbricks)
Laptop: Toshiba Satellite L300-11F (brick)
Mobile: Nokia charger & SonyEricsson Charger
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: PC Power Suply Protector

Post by [eDo] »

http://www.youtube.com/watch?v=ALT3M7PGkDE" onclick="window.open(this.href);return false;
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: PC Power Suply Protector

Post by IUR »

a da si jednostavno otišel u neki informatički dučan i kupil onaj kabel koji ''sprečava udar groma''.
Trgovci takav produžni znaju pod tim nazivom, a on opće ne štiti uređaje od udara groma (to je zapravo nemoguće) nego izbaci kad je velika varijacija napona?
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: PC Power Suply Protector

Post by [eDo] »

Imao sam i UPS koji se istopio a zahvaljujuci tom produznom kablu mi je sprzen jedan bezicni telefon. Ovako sam 100% siguran. A ako znash josh neko reshenje molim te podeli to sa nama... :lol:
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
IUR
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 26-02-2010, 19:54

Re: PC Power Suply Protector

Post by IUR »

čemu izrugivanje? meni moj takav kabel radi...
no nema veze
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: PC Power Suply Protector

Post by Feko »

Odlično, u mome selu je također napon gradske mreže pušiona tako da bih ovo i mogao napraviti. Nisam još imao nekih kvarova, no i kratko sam na trenutnoj adresi :roll:
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: PC Power Suply Protector

Post by Black Angel »

Korisna stvarcica.....
Predlozit cu je prijatelju koji isto ima problema sa naponom na jednom otoku...
No meni je Dubrovniku ovakva stvar beskorisna....
Kako bi se nasalili zagorci, mi ni nemamo struju ovdje dolje :lol: :lol: :lol:
Korg X5D <3
ElectroEng
Posts: 10
Joined: 26-02-2010, 20:11

Re: PC Power Suply Protector

Post by ElectroEng »

Da li si testirao na kojoj tacno vrednosti Umin iskljucuje?
Izvor napajanja trpi odredjene varijacije napona, i nikako ne bi bilo dobro da cim napon blago padne iskljuciti uredjaje i tako iznova i iznova ...
Jos jedna mana uredjaja koja proistice iz naziva uredjaja je to sto ne stiti od prekoracenja napona, ali to se moze resiti automatskim osiguracem pa neka gasi i za visoke i male napone :)
Zamisao je dobra zato sto je jednostavna, ali za moj ukus suvise gruba. Zamisli da koristis tako nesto za zamrzivac, padne napon u toku noci a nema ko da ga ukljuci (znam da mu to nije prvobitna namena ali cisto navodim primer) ili skidas nesto vazno, a veliki fajl ...

Evo jednog uredjaja koji sasvim sigurno zadovoljava sve potrebe, mada, malo je komplikovanije napraviti

http://www.viser.edu.rs/elektronika/projekti/radovi.htm#" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: PC Power Suply Protector

Post by [eDo] »

Neznam prijatelju ali meni ovo jako dobro sluzi jer njegova je i svrha da cim nestane struje iskljuci racunare i opremu. Uredjaj je po pitanju osetljivosti sasvim solidan jer ne gasi opremu kada napon malo padne vec kad bash padne ispod 180V shto je meni i trebalo jer PC napajanje se i tad ne ugasi a ovo lepo iskopca svu opremu i ceka na taster :D
Naime ranije sad i ne toliko poshto su u zgradi u kojoj zivim sve sami majstori i sve sami znalci mada je dosta toga i uradjeno loshe i pre uselenja pa su znalci ceprkali i prepravljali instalacije tako da su uspeli da povezu podrum,lift,hidrofor i rasvetu po hodnicima na jednu fazu i onda kad se motor pumpe ili lifta upali nastane varijacija napona tj nagli pad napona. Posle kada je poceo i glavni osigurac da gori i da po stanovima ima struje u sijalicama a nema u stekerima ili obrnuto zavisno koja grana i sl onda su pozvali majstora koji je imao nedelju dana pune ruke posla, covek je morao da iskljuci kompletnu instalaciju shto vodi do podruma i do hidrofora i da sve to ponovo raspoveze jer je bio haos tako da je na kraju izvukao novi kabel koji prolazi kroz hodnike naravno uredno do hidrofora rasteretio grane tako da sad i nema toliko cestih varijacija napona. U zimskim periodima se iskljuci 10tak puta i u letnjim 5-6 puta sve zavisi jer se uglavnom ljudi greju na struju a hlade na klimu :) ja licno u stanu imam 2 ta peci i 2 klime 12tice mada klime koristim samo leti za rashladjivanje...
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
Post Reply