Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

Evo, napokon je dovršen moj projekt "SEMI". Trebalo mi je 1 mjesec i 6 dana. Izrada nije bila jednostavna, trebalo je mnogo truda, živciranja, a bila je i potrebna manja pomoć koju sam dobio ovdje na forumu (HVALA !! ;) ). Ovo je tek prva verzija, i robot nije toliko inteligentan... no u idućim verzijama, on će to lagano postajati. Robot ima tri jezgre ( PIC16F628 ) svaka 4MHz...

Više o cijelom projektu možete vidjeti ovdje: http://www.elektronika.korisnik.com/moji-projekti/

Ovo je tek prva verzija u kojoj nisam utrošio JAKO puno novaca, ali u izradi iduće verzije ću stvarno mnogo potrošiti, kako bi mogao ostvariti cijeli plan u potpunosti.

Sheme nemam... Zato što se cijela ideja rodila u mojoj glavi, pa je tako i shema smještana u mojoj glavi :)
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by Feko »

Aaaaa gdje je video kako se robot krece i zaobilazi prepreke :?: :?: :?:
User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

;) napiso sam tam na stranici... "danas sam još malo izglanco robota da sve bude super... snimio sam ga, onda ću danas montažirrat video" .. pa ga sutra uploadat iz škole ... zato kaj doma nemam dsl :cry:
Shenda

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by Shenda »

tesla2 wrote:... pa je tako i shema smještana u mojoj glavi :)
Kol'ku ti glavu imaš... :roll:
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by Drago_Zg »

Svašta smo počeli drobiti u rubriku Gotovi projekti. Tu nema ni glave ni repa a od projekta ni "p"
Nečija razmišljanja što je napravio u svojoj glavi i gdje je spremio shemu i još k tome šetnja u nepoznato, da se nešto vidi na nekoj adresi, "više o projektu", u najmanju ruku je neprimjereno.
[URL=https://datesnow.life]Real-life Females[/URL]
User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

NEGO ŠTA JE TO NEGO PROJEKT ?????????????????????????
DRAGO, DAJ NE PIŠITE NEŠTO ŠTO JE GLUPO :azdaja:
TO JE MOJE I JA TO SMATRAM PROJEKTOM. I ZA MENE JE UVREDA BILA
KAD STE NAPISALI DA TO NIJE NI P OD PROJEKTA...


MALO POŠTOVANJA MOLIM ;) :azdaja:
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by Drago_Zg »

Pitanje se nameće: Gdje ti vidiš tu elektronički ili kako ti kažeš projekat robotike. Ja vidim samo
tekst koji izražava nečije maštanje i putokaz na druge stranice. Zašto onda pišeš na ovim stranicama?
Jednom se treba jasno reći da tu nikakovog projekata nema. Da li će biti, to ćemo vidjeti kad ga pokažeš.
Na ovaj način se samo spamuje. Izgleda da si zalutao u temama. Ovdje lijepo piše, da su ovo "Gotovi projekti".
Kad nešto pišeš velikim slovima to odražava gnjev i vikanje autora. Zato živce na hozintregere. Moraš pokazati bar malo kućnog odgoja, ako već nisi pokazao projekat.

"napiso sam tam na stranici... "danas sam još malo izglanco robota da sve bude super... snimio sam ga, onda ću danas montažirrat video" .. pa ga sutra uploadat iz škole ... zato kaj doma nemam ds"

Dobro namjerno ti kažem, da ovakva rečenica koja oslikava tvoju pismenost, jasno i nedvosmisleno
ometa komunikaciju, pa sugovornici uz uporabu i rječnika stranih riječi, ne mogu razaznati značenje rečenice. Preporuka je da pišeš kratke, jasne i konzistentne rečenice.
Vrlo je važno da se projekat predstavi razumljivim riječnikom, slikom, shemama i softwareom, kako bi mogao se sagledati i komentirati projekat.
Veselim se predstavljanju projekta!
[URL=https://datesnow.life]Real-life Females[/URL]
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by trax »

Ja projekt vidim na onom linku sto je gore objavljen.
Ako autor zeli da postavi shemu i/ili hex fajl za mikrokontroler (ako takvog ima u projektu) to je do njega.
User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

Drago, za vas poštujem... ali mrzim kad neki ljudi koji su stariji i naravno da stim imaju i više iskustva, ali mrzim kad blate nas koji još nismo toliko puni iskustva.

Ja sam projekt postavio na svoju stranicu, pa onda nema smisla da sad radim samo copy & paste ovdje na forum... Što se tiče moje pismenosti,ovo je slobodna zemlja i ja ću pisati kako ja hoću ( naravno, u školi i na sličnim mjestima ću koristiti pravopis ), ali samtram da nema velike potrebe da sada pišem isključivo književno..

Kako onda trax (admin) može vidjeti projekt a vi ne :? :? :?
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by MORGAN »

Pusti Dragu i stavi film, zanima me ako to čudovište radi.... (da mogu dati svoju ocjenu.... :D )
malisa
Posts: 9
Joined: 14-09-2009, 17:57

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by malisa »

joj drago stvarno kakis decko je to napravio i treba reci svaka cast samo naprijed
User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

Evo, napokon je postavljen video: http://www.elektronika.korisnik.com/moji-projekti/ :D
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by trax »

Joj ja bi dobio morsku bolest da se vozim na ovom robotu :)
Napravi da ne staje ovako naglo, mozda bi bilo bolje da ide malo sporije i da ne staje dok provjerava ima li prepreka.
User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

@trax ---> Robot ne staje dok provjerava ima li prepreka ! To sam ga ja tako isprogramirao da prvo pokrene lijevi pa desni motror pa opet lijevi pa desni -- to je ćisto zbog uštede baterije ;)

Ali postoji i druga verzija programa... gdje robot ide stalno bes ovog "geganja", ali dok ide tako onda se baterija troši brže, a i robot ide prebrzo. ;) ...
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by trax »

Pa stavi mu neke Ni-MH baterije sa vise kapaciteta i koje mozes dopunjavati...
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by MORGAN »

Ufff... trebao si napravit da kotači zajedno kreću u pogon....ovako vožnja je luda... :D
User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

Evo, danas sam kupio NI-MH bateriju 9V (punjivu) i to je to.. sad ću još samo ubaciti onaj program (oba kotača istovremeno) u mikrokontroler i to je to ;) .

-- Btw. Danas mi je profesor ponudio da idem na smotru, (Županijsku) (mogu na županijsku jer je jedino moj projekt bio na klupskom natjecanju naše škole :) .. ) .

Sve je to cool.. super, ali mene brine što moram do 26.veljače nadograditi robota, da bi mogao sudjelovati na županijskom .. jer tema je "Prijenos sipkog materijala". Ima li kakvih prijedloga, što da dodam da bi robot mogao biti podržan pod tom temom ?

Razmišljao sam o nekoj "korpi" koja bi uzela pijesak.. i onda bi ga robot prevozio na neko mjesto, a usput bi izbjegavao prepreke i govorio što radi ,te bi na kraju taj pijesak spustio na određeno mjesto..
Što mislite ??
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by MORGAN »

Kiperica... :ohno:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by pedja089 »

Ovo se licno meni ne svidja kako radi. Mislim da to kretanje moze mnogo bolje. To sa motorima se vrlo lako resi sa pwm-om. Definitivno bi trebao pokusati sa tim. Ono sto mi isto kopa oci, su tockovi. Tockovi bi trebali da budu paralelni, a ne ovako iskrivljeni. Kao npr kod automobila. Ako ispravis tockove smanjices potrosnju, jer ce motori biti manje optereceni. Izbegavanje prepreka, ne znaci bezanje od njih :wink: Razmisli o upotrebi akumulatora kao 6V 1,2Ah. Definitivno iscupaj ovaj sedmoseg displej, i ubaci neki graficki, sto veci to bolje :D Ovo sa zabavom korisnika je takodje mnoglo bolje, tj onako kako si i napisao. Da robot luduje, a ne da stoji... Mobilni mi se isto mnogo ne svidja, osim kamere. Mozda ne bi bilo lose da robot slika prepreke dok se vozi. Nadam se da me neces pogresno shvatiti...
User avatar
tesla2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 462
Joined: 12-08-2009, 17:34
Location: Pokraj Zagreba
Contact:

Re: Polu-inteligentni robot -- VER.1.0

Post by tesla2 »

ne, ne, pedja ;) ... ni u bilo kojem slučaju te neću krivo shvatiti ;) .. zapravo ja sam ti zahvalan što si mi rekao kritike... Kotače neču dirati. A što se tiće izbjegavanja prepreka, na tome moram poraditi ako želim na smotru :) ... Hmmm.. zanimljiva ideja za mobilni .. svakako ću razmisliti o tome. :D
Mobitel će slikati prepreke koje robot "zaobilazi", također mobitel će služiti kao modul za govor :D , a što se tiće ove nadogradnje koja je potrebna za natjecanje, o tome još nisam dovoljno razmislio.

Jedino nisam shvatio zašto maknuti ovaj 7-segmentni i postavim grafički ?...

Jel ima jo još kakvu zanimljivu ideju ili kritiku za robota ?
Post Reply