plazma kugla

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
tepih
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 257
Joined: 17-05-2008, 22:47
Location: Na forumu,pred monitorom
Contact:

Post by tepih »

vrlo zanimljivo mora se priznat :lol:
..::==)BOŽE, AKO PONOVNO BUDEŠ STVARAO SVIJET, PAMET U GLAVU!!!!(==::...
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ma ne mora 1mm, nadji 0.8-2mm svejedno!
DC trafoi imaju one potenciometre za podesavanje fokusa i jos neceg, a AC samo sekundar u obliku diska!
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Sada ja imam jedno pitanje :D . Koliko ampera je potrebno da se cijeli taj proces "pokrene" i koliko mu je potrebno da radi normalno?
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

nisam siguran. uopce nisam gledao ni mjerio.
nije puno jer radi i na slabi regulator koj u sebi ima prastari trafo 65VA
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Ja ću sad krenit pravit plazma kuglu pa se javim, ak stignem, još i večeras...
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Evo, završio sam. Ovih dana ću napisati kakvih problema imam pa ćemo to riješiti :P :wink: . Imam školu pa se nesmijem baš puno zezati :D
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Prvo moram nabaviti neko napajanje, onda mogu kreniti u ozbiljniju izradu. Dosad sam to napajao na napajanje od kompa i mjerio sam da mi vuče oko 1.4A na 12V. To napajanje je slabo tako da ništa od plazme dok nešta ne nabavim pošteno. Hvala svima :wink:
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

uzmi dva punjaca za akumolatore i spoji u seriju.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

evo i ja sam sad napravio reklo bi se plazma kuglu..
Točnije, i zapravo, imam tu 3 komada AT napajanja od kompova, ispravna, i bio je u sobi crknuti tv,. pa sam iz njega iščupo(doslovno :lol: ) HV trafo i kaskadu, onda odlemio jedno od drugog..

E, sad.. al ja sam to izveo na drugačiji način nego ljudi ovdje(inače mi se nebi dalo i nebi to radio)
Ja uzmem PC napajanje, rastavim ga, i izvučem žice za sve izlaze(sekundare) iz glavnog transformatora, tako da imam odma oscilator, modulator, hiloherce, i snagu, i nije mi potreban vanjski hladnjak..
Onda normalno namotam par namotaja oko HV trafa, spojim na napon/razliku napona koji mi paše, i kao takvog ga koristim.. (pritom imam neki stari HDD uključen u napajanje da ga drži upaljenim i stabilnim..)

E, sad.. mene je začudilo što taj HV trafo na izlazu ima impedanciju od 50oma... očekivo sam nešto više, nekih 500oma.. još usput mi se ne sviđa to što su svi namoti s jedne strane trafa, jer to znači da ih je malo...
Imo sam jednom davno od nekog starog tv-a trafo koji je imo s jedne strane HV namot, a s druge strane svi ostali.. i na tom onda nije bila ni kaskada nego samo dioda.. takav bi mi jedan sad bio dobar.. jer ovo mi daje nekih 5-10kV, a trafo se za vrijeme rada zagrije na 40 stupnjeva..

Imam osjećaj da bi iz onog trafa kojeg sad više zbilja neznam di je, dobivo finih 50kV da se jednako pregrijava.. ili se varam..

Kolku ko ovdje impedanciju mjeri na HV trafu =izlaznom namotaju??
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Kolku ko ovdje impedanciju mjeri na HV trafu =izlaznom namotaju??
Koji je to izlazni namotaj, gdje se nalazi? :oops: :D
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

to ti je sekundar. :lol:
jedna zica ide na ekran,a drugu nađes ohm metrom,
zna ti biti spojena na jezgru...
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Mjerno područje sam stavio na 20M ohma i svuda je beskonačan otpor. Dali je to moguće? :shock:
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

da,beskonačno, to je zato što svi redom mjerite krivu stvar XD
Radi se o tom da je u starim televizorima(moj slučaj npr.) HV trafo i HV kaskada odvojeno..
Dakle trafo bude ono čudo sa namotajima i feritnom jezgrom, dok kaskada uvijek bude neka plastična kutija ulivena u smolu...

Impedancija sekundara se mjeri između GND-a (odnosno nul-izlaza iz trafa), i AC visokonaponskog izlaza... ..naravno da se uzme samo trafo, znači da nema spojen nijedan kondenzator ili dioda u seriju sa onim što mjeriš.. jer kondenzatori i diode tu pokazuju beskonačno oma.. da..
I zbilja, kolko to treba bit da bi radilo normalno da mi se trafo ne pregrijava.. imam još jedan ispravan stari TV al nebi ga uništavo ako je ovo što imam dovoljno jako.. ja samo volim pretjerivat, jer mi ovo već daje plazmu duljine 3cm u zraku.. no ipak, prelazio sam ja 10cm, ovo nije fer XD
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ma nije to nista, moj trafo se grijao da ga nisam mogao dodirnuti nakon 20 sekundi rada :lol:
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

Što se tiče struje potrebne da se to "pokrene", to je stvar uglavnom gubitaka... u trafu.. i onog s čim se sad osjećam opsjednut, tj. izlaznom impedancijom.. točnije, bitan je broj izlaznih namotaja.

Ono što ti napajaš kad to "pokreneš" to napajanje, su gubici dakle, dio u tranzistorima/elektronici za to, dio u grijanju svih željeznih šarafa koje iz nekog glupog razloga meću na HV trafoe, i još jedan dio u odzračivanju i ostalim glupostima..
Kad sam prije par godina pravio oscilatore za to, (al nikako nisam imo AC trafo, nego oliveni s diodama..), onda mi je na 12V mjerio 1.5A za 20kV, pa sve do 5A za 80kV
(Kilovolte sam određivo kao 1kV/mm duljine iskre koju može bacit, premda i ta metoda nije tako suviše točna no ajd..)

Za ovu plazma kuglu, očekujem oko amper na 12V da bi radila kak treba.. naravno sve ovisno o elektronici i principu rada..

Ako uspiješ izvest, zapravo mislim da bi bilo najbolje da u trafo daje snažne i kratke impulse na frekvenciji parsto herca, tako bi najlakše dobivo visok napon uz malu prosječnu potrošnju....
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

iskreno rečeno, milije mi je napajanje nego trafo, već imam tu iza sebe 5 praznih kutija od napajanja, i 10 komada crknutih 2sc4242 i slično iz istih... kao crknuti suvenir, nebi htio da mi još jedno rikne, još samo 3 su mi ostala, čuvam ih :lol:
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Kako uspijes spaliti PC napajanje???
Meni se samo ugasi kad povuce previse struje.
Napisao sam prije da je meni ZVS vukao oko 10A pri 40V :lol:
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

kad izvučem iz sekundara njegovog trafa žice, pa si namještam da HV trafo troši što više struje može, pa bude 3 namotaja oko jezgre sa 24VAC ulazom... e to je pregrijavanje tranzistora i bum..

Isto se desi kad štednu žarulju prespojiš tak da kratpospojiš grijače od fluo-cijevi, i onda se sjučajno desi da se fluo cijev slomi.. samo osigurači izbijaju..
User avatar
tepih
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 257
Joined: 17-05-2008, 22:47
Location: Na forumu,pred monitorom
Contact:

Post by tepih »

..::==)BOŽE, AKO PONOVNO BUDEŠ STVARAO SVIJET, PAMET U GLAVU!!!!(==::...
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

vidio sam to kod kineza ima za kupit nekih 50kn.
mogao bi kupiti pa izvaditi hv trafo i staviti nutra neki jaki flyback.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
Post Reply