magnetska levitacija na bateriju od mobitela..

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

magnetska levitacija na bateriju od mobitela..

Post by marsovac »

Vidim ovo je mjesto di se mogu pohvalit gotovim projektima, pa reko ja divno..

Ja sam pred kraj prošle godine napravio na modul za levitiranje magneta, jer me zanimalo jel ta moja teorija ima smisla.. i nadasve ima :D

Ovako je to izgledalo kad mi je prvi put proradilo:
Image

Naime, išo sam pravit to od drloga iz kutije i tako :lol:

Kontroler radi na jedan komparator od LM339 čipa.. dakle 3 sam ostavio neiskorištena jer sam nekak imo osjećaj da su mi mogli zatrebat..

Princip levitacije je u tom da je neodimijev magnet, odnosno nekoliko njih, ispod zavojnice, koja je elektromagnet.. i zavojnica se treba isključit kad taj magnet dođe previsoko, iliti preblizu, tako da ne da da se prilijepi, ali kada teži past, treba se ponovo uključit, da ne padne, tako održava taj magnet u zraku..

-Za mjerenje položaja magneta koristio sam halovu sondu, koju sam prilijepio ispod te zavojnice, tako da iz tog..vrha ispod kojeg magnet levitira, ide zapravo 6 žica (halova sonda 4, i dvije su zavojnica..)

Nemam shemu jer nisam radio po shemi nego iz glave.. al mogo bi ju jednom nacrtat i objavit ovdje..

Regulaciju visine sam izveo s onim jednim potenciometrom, koji zapravo mijenja ulazni offset u komparator..

ovaj tranzistor je neki FET iz matične ploče.. i to totalno preuveličan, pošto sam očekivo da će mi trebat struja od par ampera... on kontrolira struju u zavojnicu..

Napajanje sam koristio u originalu, kao i za sve što pravim, 5V stabilizirano..

Veličinu vidite sa priložene slike, a kad magnet levitira sa pol cm udaljenosti od zavojnice, troši samo oko 100mA na tih 5V..

Pojavio mi se jedan jedini problem. koji je zapravo i neprimjetan, no ipak..
Znalo se desit da kad mi zavojnica nije horizontalna nego nagnuta za vrijeme levitacije, da magnet počne titrat.. zaljulja se, zatitra gore-dolje i otpadne, ili udara od zavojnicu.. dešavalo se također i nekih čudnih pojava.. tipa da se magnet pritom zavrti u vertikalnoj ravnini i otfrkne i slično.. .. uglavnom bilo mi je potrebno simulirat neko vertikalno trenje, pa sam smišljo šta bi bilo logično , i stavio ja između halove sonde i komaparora jedan obični hi-pass filter.. zapravo dobijem efekt kao protu-histereze.. točnije, položaju magneta se zbroji i njegova brzina, pa ako magnet brzo ide u neku stranu, cijeli sklop brže reagira..

Nakon svega takvih problema više nije bilo, taj magnet tu izgleda doslovno koda visi na koncu, a cijeli sklop nije napravljen za pametne svrhe, pa sam ga na konektor spojio na neku malu bateriju od mobitela 4.8V 500mAh da može radit par sati pa da se mogu pravit pametan :lol:

Sasvim je stabilan, više nego što sam očekivo da bi moglo ispast, pa mi čak neki ljudi ne vjeruju da to lebdi nego misle da visi na nekom koncu.. i ne uvjere se sve dok ne provuku papir oko magneta.. :roll:

Uglavnom.. uploado bi i kratki video magneta kako se vrti polako bez trenja, al mogu ga samo na mail poslat jer neznam di uploadat, pa ak neko želi nek mi javi na mail :lol:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Ajd uploadaj to na "jubito" - kako rece bivsi ministar narodne nam milicije. :D
Odnosno, youtube. I da, postavi i glavu - da iz nje iskopamo shemu. :lol:
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

reci mi, na koji dio referiraš kao na "glavu".. ono sa pločicom?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

marsovac wrote:reci mi, na koji dio referiraš kao na "glavu".. ono sa pločicom?
Pa da iz glave izvadimo shemu ! :D
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

hehe glavu potenciometra :D Inace magnet ti se zavrti zbog lorencove sile. Daj shemu hocu i ja da pravim i uslikaj zavojnicu!
Video mozes podici na youtube ili uploadati na rapidshare(dot)com!
Trax ima za SMF forum mod da kad neko stavi link od youtube ili nekog drugog video sajta on embeduje odmah u post i mozes pustiti na istoj stranici! Ako nema za phpbb da odradimo neku konverziju?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ovo sam odavno zeleo da napravim, ali me interesovanje nekako proslo. sad si me ponovo podsetio inace svidja mi se projekat samo ubaci to u neku kuriju i stavi na neko postolje...
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Ja sam to držao u ruci neki dan i baš je fora :D :D :D
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

A ovako izgleda tlocrt, shema , i dimenzije toga.. ujedno dokazujem koliko mi je kvalitetan fotić..

FET je K3296 al može stvarno bilokoji koji može trpit kojih 2 ampera max...

Image
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

Ovo je slika magneta koji levitira... smanjio sam sliku u corelu.. da nemoram orginal od 4mpix stavljat...

Image
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ok je to, samo ja sam vidjao hall senzore samo sa 3 prikljucka...
odakle si taj iskopao?
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

Ono s 3 pričljučka nije samo senzor nego i čip.. on ima šmit triger (histerezu) , čak štoviše, kod većine takvih se moraju okrenit potpuno magnetski polovi da bi se promijenilo stanje..

Imaš tog s 4 žice u svakom cd-romu koji ima brushless motor, i u svakoj disketnoj bude 3-4 takve sonde.. u brushless motorima ih bude po 3..

Izgledaju ko SMD tranzistori oni obični, al imaju po 4 žice, i obično budu okrenuti pod nekim svojim kutem, dok je sve ostalo na pločici međusobno paralelno..

Pinout je onakav kaki sam nacrto.. :)
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

princip rada te hallove sonde je da ja razlika u naponima izlaza mislim proporcionalna s jačinom magnetskog polja..
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

znam sta je "ono" sa tri nozice, zato i pitam gde si iskopao taj.
a od hall senzora sa 3 nozice imas i unipolarne i bipolarne.
edit: e jesam baksuz evo sad rasturih jedan ventilator i u njemu opet taj sa 3 nozice :evil:
a nigd ene mogu naci motor cd roma :?
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

Svai motor od ventilatora ima one sa 3 nožice...
oni s 4 nožice imaš u 99% disketnih jedinica, pa ti se to preporuča uzet.. znaš, motor od disketne, e...
disketned jedinice su poprilično zastarjele stvari pa ih ima i na otpadu pod sekundarne sirovine XD

Ja sam disketne nabavljo na auto-pijacu tu u osijeku, pa su koštale 10kn/komad.. sad imam 3-4 disketne u šupi koje trunu.. :/
Pa mislim garant disketnu negde imaš viška xD
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

e ovako. izvadio sam par komada hall senzora iz flopija. i samo mi je jedan radio malo duze, ostali sekundu ili dve. i grejali su se. onda sam se setio da se hall senzor napaja strujom, a ne naponom. ali to sam skontao tek kad sam sredio sve smd senzore. na karju sam uspeo iskopati jedan sa neke ploce. i ubacio u seriju sa njim otpor od 1K i sad super radi.
evo slika zavonice i plocice sa senzorom

Image Image
i evo kako to izgleda skupa
Image
e jos da napravim kontroler i to je to
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

da, moj je iz nekog razloga radio direktno spojen na 5 volti :?
Onda se dalje nisam zamaro s tim što vuče 20-30mA xD
Nis imo sreće, baksuz, štaćeš :P
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ma bitno da sam spakovao to i da lepo radi. iskopao sam tranzistor sa maticne ali nigde ne mogu naci lm 339 u smd :?
mozda ne bi bilo lose dodati i metalnu jezgru, onda bi verovatno mogao nositi i tezi magnet.
mada za pocetak pokusacu ovako, ako uspem iskopati lm339
User avatar
marsovac
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-02-2008, 00:21
Location: Osijek, Hrvatska

Post by marsovac »

lm339 nije potreban. nije bitno da bude baš taj, nisam ja to biro nego je bio prvi odreda..

taj je inače koristio u nekom laptopu za ragulaciju napona.. u sklopu napajanja laptopa je bio, uglavnom nisam ga nizašta iskoristio pa je stajo med drlogom xD
.. al ti uzmi koji god komparator..
Ovaj komparator je neiskorišten totalno, osim ako želiš pravit levitirajuću platformu koja levitira s 4 senzora...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

znam, ali hocu u smd da uradim posto sam u krizi sa plocicama :)
imam lm339 u dip ali mi veliki.
a na tri maticne, gomili cd romova i ko zna na cemu jos nigde smd komparatora :evil:
Post Reply