kako sam pravio wireless antenu(biquad on sat dish)

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

arminicos
Posts: 1
Joined: 18-02-2008, 10:27

...

Post by arminicos »

zna li iko gdje mogu u Sarajevu da kupim kabl RG6 ili RG59 ne znam da li je tko cuo za ovaj RG59....ali sigurno ste svi culi za RG6 treba mi 15 metara tog kabla i za njeg konektori....ne znam koliko bi mi bilo slabljenje po 1metru? ja planiram da kupim Grid 24dBi...koju mi wireless karticu 802.11b/g PCI preporucujete da kupim da li D-Link,Linksys,Ovislink?! a prikljucio bi se na ZONU kako sam saznao AP imaju na Trebevicu a ja sam na Bascarsiji tako da mislim da nije problem da uhvatim signal i da to sve bude OK! gledao sam kod Zone kabl ali je jako skup uzas!!! 6KM-1metar kabla sto gubi 0,25dBi na 1metar,3KM sto gubi 0,50dBi na 1 metar, i 1,5KM kabl sto gubi 1dBi na 1 metar....
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Post by r2d2 »

na duzini od 15 metara RG ima jako puno gubitaka, u svakom slucaju ce raditi ali po meni je steta ne iskoristiti sto vise, ako mozes nadji LMR200 sto se debljine tice slican je RG59 ali puno manje ima gubitaka.
pozdrav
...:::SVAKO "ZASTO", IMA SVOJE "JEBIGA":::...
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

u mene je mrc-200 ,gubitak oko 0,5dB po metru
3,5KM metar

imam 9m tog kabla i biquad antenu
signal 87% , daljina oko 600m od bazne stanice
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ako je tamo tesko nabaviti lmr 400 ili 600, probaj se ograbati od radio amatera za rg213 taje jos kako tako a rg59 je za video nadzor ili rg58 za stari koax_LAN to nevalja uopče, ekipa radi sa malo boljim satelitskim kablom (antenskim) i kazu da ide...

eh sad, problem duzih linkova i nisu uvjek odnos šum/snaga između ostalog ako koristiš kartice, windowse i neke starije apove imaš problem i ACK timing (vrijeme dok paket stigne na destinaciju prodje a ack ne stigne) jer su svi ti uredjaji radjeni za bliska odstojanja... ja sam se mucio linkom od 35 km i uvjek je slabo radio, 64kbs a signaj je bio super, kad smo stavili mikrotik sa atherosima na oba kraja link je podivljao, radilo je brze nego žica... www.pulawireless.hr sada imamo još jedan link na 45km i to na 5.20G i sve radi ok nikad nismo ni kupovali one jace kartice a kamoli pojacala, istina u zadnje se vrijeme vise i ne isplati raditi antene kad im je pala cijena, a da ne pricam sta ima po ebay-u ili raznim oglasima iz druge ruke...
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

ljudi kod mene je bio rg213(4.5m) i tanjir..40cm.mrezna karta mi je iz laptop-a mala asus wl-140.prva pristupna tacka negdje ispod buljakova potoka a drugu imam tek na ilidzi...imam pojacanje od 11dB !!! probo sam i feliksa i nije imao ni 5dB.doduse imao sam rg58 tanki...samo nemam zivaca sa onim wep wpa kljucevima (trazio sam na youtubu neka uputstva imaju ali niej to to) tako rijetko i probam..ima kablovski placaj i suti ...

:) :D
....
Post Reply