ADiSova CNC-masina [Mnogo slika]

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
ADiS87
Posts: 5
Joined: 12-04-2007, 12:22
Location: Svedska
Contact:

ADiSova CNC-masina [Mnogo slika]

Post by ADiS87 »

Haj posto je inace sve na mojoj stranici na svedski pa da ne prevodim bolje je da me vi pitate pa cu vam ja odgovoriti :)

A za sada slike ce vam pono reci posto hi ima i mozda previse :lol:

Film ima na kraju :)

Image

Image


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

Image Velika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika

ImageVelika


Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika

Image
Velika


Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

Image Velika

FILM - Ca 20Mb
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

ljepo izgleda ali sto nisi stavio nek planove po kojima si radio i sheme i ostalo
inace pohvalno :D
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
User avatar
ADiS87
Posts: 5
Joined: 12-04-2007, 12:22
Location: Svedska
Contact:

Post by ADiS87 »

Eto vidis, jedno pitanje odma! :D

Nekake seme konkretne nisam imao nego sve sam sam hi pravio. Onaj steppmotor-controller (GS-D200) ima datapodatak na internetu pa kad se to procita kako funkcionise sve je kasnije lahko, bar meni :D

Vidi se na jednoj slici kako sam nacrto semu za struju sa programom Ultiboard, sto je mnogo dobar program. Cak taj program izbacuje G-kodeve (x,y i z kordinacije) gdje su rupe sve na kartici. Te g-kodeve ondar ubacim i masinu i ceram pragram i masina mi izbuse sve rupe na kartici :D To je nesta samo za lijene ali funkcionise pravo!

Sorry ako grijesim gdje kad pisem, nisam najbolji jer sam u svedskoj 14godina

Image
Onaj gorni paralelni kontakt je sada zamijenjen i odma su svi signali zaletovani na pralalelnoj pci kartici, ljepse ispalo...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Mene zanima jesi li sam radio mehaniku, i koliko Eura si potrosio za motore (sa reduktorima?), koliko za one ST-ove drajvere, koliko za ostale mehanicke dijelove (vodilice, lezajeve, vretena). Takodjer bih te molio da u krupnom planu uslikas spojnice motora i vretena. Koji softver koristis za pogon CNC stroja? Hvala i pozdrav.
User avatar
ale
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 20-03-2006, 19:58
Location: srb-kragujevac

Post by ale »

ovo je bas super

koliko si vremena potrosio

Varifran kommer du?
Vad sysslar du med?
User avatar
ADiS87
Posts: 5
Joined: 12-04-2007, 12:22
Location: Svedska
Contact:

Post by ADiS87 »

Smjesko, sada sam se malo razocaro, ja napiso citavo ljubavno pirsmo a izgleda da nije upalo ovdi, bas cudo ali cu ponovo napisati... :)

Da pocnet iz pocetka kako je to pocelo. Bio sam cesto i radio kod jedne velike firme u svedskoj koja se zove Syntronic, ale sigorno poznaje tu firmu. Posto sam dobar posto sa radnim voditeljom lahko mi je bilo za materialne stvari :) Tako nakon nekog vremena oni htjeli da bace jednu pick-n-place masinu, znaci masina sto postavlja smd komponente na kartice. Tako ja se javio voditeljici i reko da ja bi je htijo uzeti i doso bi sam ponju, bila je ogromna! Pokusacu pronaci koje slike, mora da ima gdje. Tako da sam ja tu masinu rasklopio i pokupio ono sto mi je strebalo. Znaci naso sam te ST-drivere i jos koji malo stvarcica. Ostalo sam prodo jednim covjeku sto ima take masine pa koristio ko rezevne djelove. Tako da sam zaradio 1000Eu.

Svu mehaniku sam sklopio sam. Nije to neki fazon nego kosto svedi kazu ako nemas palac u sred sake nisi glup :D Sve ostalo, vodilice, lezajeve i te sitne stvari sam dobio od firme mog starog jer je on cnc-operator pa toga ima. Kad je u pitanju momtora, u danasnjem stanju nisu nimalo skupi. Jedan pravi bi-polarni stepp-motor mozes dobiti izmedzu 35-60Eu, znaci oko 42-60V i 2-6A, znaci ne lose stvari. Moji motori su oko 3.5A i imaju pravo snagu, to lomi sve! Ti ST-driveri kostaju ovdi kod nas 130Eu komad i pravi su. Ali sada sam poco sam da pravim nove drivere za motore. Sada trebati takozvani spindel, motor sto ce frezati, taj motor nije nesta da na to bacas pare ali vrlo je vasno da nema nikakog lufta kad pritisnes na osovinu od motora! Vrlo je opasno. Kasnije ti treba fresovi, oni su pravo skupi a i trose se. Posto ja to dobijam preko starog nekosta me nista. Jedan kvalitetni fres za aluminium a i mezo da mdf kosta izmedzu 90-300Eu zavisi velicine i fabrikata.

Znaci za jednu pravo finu masinu mozes racunati medzu 1000-1500Eu. To sve zavisi sta ti vec imas kod sebe vec i gdje ti kupujes stvari.

ale

Vidi vidi, netko ko zna i moj drugi jezik! ;)
Ja ti zivim u Gävle, malo iznad Stockholm... I evo zavrsavam prvu godinu kao inzinjer elektronike u visokoj skoli. Bas je smijesno da mi ucimo sve sto ja vec znam pa me ucitelji ponekad i pitaju :lol:
Kad sam iso u gimnazim vidili su ucitelji moje znanje u vezi elektronike pa ponekad odem i drzim caseve za ucitelje u vezi masina i te stvari.

EDIT: Program koji koristim zove se TurboCNC
User avatar
ale
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 20-03-2006, 19:58
Location: srb-kragujevac

Post by ale »

da znam tu firmu Syntronic
ti si malo dajle od MALMO

imam problem sa pisanjem na svedski posto nemam tastaturu na taj jezik

ostavi mi tvoj e-mail
mozda se vidimo kad dolazim u malmo

Jag önskar dig mycket framgång med radu
User avatar
ADiS87
Posts: 5
Joined: 12-04-2007, 12:22
Location: Svedska
Contact:

Post by ADiS87 »

Ma ja, sat vremena od malmö, blizu je to... :)

moja adresa je adis1987@gmail.com eto i za druge ako me je ko zavolijo :lol: :lol:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

@ADiS, hvala za informacije. Inace, da se ne dogadja da treba ponovno pisati isto pismo, ja ga napisem u Notepadu i onda sa Copy-Paste (Ctrl C - Ctrl V) premjestim u forum. Isto radim kad pisem na e-mail.
Mozes li napisati tocnu oznaku na motoru i reduktoru, ili uslikati? Hvala :-)
User avatar
ADiS87
Posts: 5
Joined: 12-04-2007, 12:22
Location: Svedska
Contact:

Post by ADiS87 »

Neznam ti ja sta ti je reduktor :D a za motore pronacu ime, nije mi pri ruci sada :)
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Znaci ovako:

3 x 130 Eura za drivere
3x 60 eura za motore
uzmimo isto da ce i reduktori kostati 3 x 60 eura
kuglicna navojna vretena minimum 3 x 250 Eura
Vodilice kuglicne 6 x 150 Eura minimum

Trafo 30 Eura
Ostala elektronika 50 Eura
Lezajevi i ostale sitnice 150Eura

Metal za ram i ploce 100 Eura

Jos neke sitnice za elektrode i boju

Po mojoj racunici to je blize 2500 Eura nego 1500Eura

Ispravi me ako gresim za navojna vretena i vodilice, ako mozda znas za cjene novih napisi.

Reduktor ti je ono izmedju motora i navojnog vretena.

Inace cnc stvarno dobro izgleda, svaka cast Adis.
*mile*
Posts: 5
Joined: 28-02-2007, 00:25
Location: Nis

Post by *mile* »

Evo da ja nesto napisem na ovu temu.

reduktori za takvu masinu uopste nisu potrebni, a i kad bi ih stavio morao bi da obratis paznju na prazni hod koji se javlja pri promeni smera...

Kuglicna navojna vretena sa odgovarajucim maticama bi kostala negde oko 300-400evra(za sve tri ose)(fi-16mm).

Masina lepo izgleda...pohvale od mene... Turbo CNC je odlican program(brz) ,i odlicno radi na slabim masinama(P1 233mhz), mada se nece buniti i ako dobije i neku jacu masinu...pozdrav
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

abc wrote:Znaci ovako:

3 x 130 Eura za drivere
3x 60 eura za motore
uzmimo isto da ce i reduktori kostati 3 x 60 eura
kuglicna navojna vretena minimum 3 x 250 Eura
Vodilice kuglicne 6 x 150 Eura minimum

Trafo 30 Eura
Ostala elektronika 50 Eura
Lezajevi i ostale sitnice 150Eura

Metal za ram i ploce 100 Eura

Jos neke sitnice za elektrode i boju

Po mojoj racunici to je blize 2500 Eura nego 1500Eura

Ispravi me ako gresim za navojna vretena i vodilice, ako mozda znas za cjene novih napisi.

Reduktor ti je ono izmedju motora i navojnog vretena.

Inace cnc stvarno dobro izgleda, svaka cast Adis.
Pa jeftinije dodje kupiti polovnu!
Nasao sam na internetu, kod nas, polovnu profi CNC masinu za 1250 evra(2500 maraka)!
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

MladaNada wrote:
abc wrote:Znaci ovako:

3 x 130 Eura za drivere
3x 60 eura za motore
uzmimo isto da ce i reduktori kostati 3 x 60 eura
kuglicna navojna vretena minimum 3 x 250 Eura
Vodilice kuglicne 6 x 150 Eura minimum

Trafo 30 Eura
Ostala elektronika 50 Eura
Lezajevi i ostale sitnice 150Eura

Metal za ram i ploce 100 Eura

Jos neke sitnice za elektrode i boju

Po mojoj racunici to je blize 2500 Eura nego 1500Eura

Ispravi me ako gresim za navojna vretena i vodilice, ako mozda znas za cjene novih napisi.

Reduktor ti je ono izmedju motora i navojnog vretena.

Inace cnc stvarno dobro izgleda, svaka cast Adis.
Pa jeftinije dodje kupiti polovnu!
Nasao sam na internetu, kod nas, polovnu profi CNC masinu za 1250 evra(2500 maraka)!
Daj link.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

*mile* wrote:Evo da ja nesto napisem na ovu temu.

reduktori za takvu masinu uopste nisu potrebni, a i kad bi ih stavio morao bi da obratis paznju na prazni hod koji se javlja pri promeni smera...

Kuglicna navojna vretena sa odgovarajucim maticama bi kostala negde oko 300-400evra(za sve tri ose)(fi-16mm).

Masina lepo izgleda...pohvale od mene... Turbo CNC je odlican program(brz) ,i odlicno radi na slabim masinama(P1 233mhz), mada se nece buniti i ako dobije i neku jacu masinu...pozdrav
Koju toleranciju imaju ta vretena za 100Eura ?
Ima ih raznih a ova sa slike kako autor kaze su skinuta sa profi cnc za pozicioniranje smd komponeneata i trebalo bi ta budu od onih preciznijih , moje misljenje. Inace SKF ima raznih od 0,2mm praznog hoda pa do 0,002mm a od toga zvisi i cjena vretena.

Zadnji puta na ebay-u kada sam ja gledao (prije 6 mjeseci)takva dodju oko 200eura sa "maticom" sa obradjenim rukavcima i ne bas previse precizna.
*mile*
Posts: 5
Joined: 28-02-2007, 00:25
Location: Nis

Post by *mile* »

Misleo sam na vretena i matice firme ISEL (imaju predstavnistva u Sloveniji i Srbiji, Za Bosnu i Hrvatsku nisam siguran), Jedna Matica(fi 16mm) je zadnji put bila oko 70evra. Znaci tri matice 210 evra. E sad, vretena mozes da kupis recimo duzine 2m (mislim da je cena bila oko 100evra) pa da ga skratis na delove kako ti odgovara, ali bi onda morao da nosis kod nekog strugara da obradi krajeve za lagere. Ima da se kupe i gotova vretena sa obradjenim krajevima ali je onda cena veca.

A sto se preciznosti tice mislim da je 0.01mm, i nisam cuo da se neko zalio na kvalitet... pozdrav.
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Mnogu poevtino doagja ako drajverite gi napravis sam a da ne gi kupuvas. Jas edno vreme pocnav da pravam CNC masina ali radi pari ja bataliv.
Automatics
Posts: 2
Joined: 16-02-2008, 16:56

CNC kao !

Post by Automatics »

Ma gde je to dobro to je igracka pogledaj na www.multimatic.ch kako izgleda prava Hobby CNC Masine livena od Aluminiuma
Post Reply