Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
DaniloR1
Posts: 23
Joined: 14-11-2019, 18:19

Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Post by DaniloR1 »

Kompletan SAVRŠEN i veoma jednostavan projekat za elektronski bezkontaktni pristup bila u pitanju EL brava ili aktivacija nekog drugog uredjaja.

""Projekat se sastoji iz već priloženog teksta, slikovitih šemama, video klipa i KODA""

Najbolje je kupiti Arduino Nano jer je najjeftiniji i najmanji, pinovi na Arduino UNO i Arduino Nanu su isti, samo spajate žice po brojevima.

Video možete pogledati na YouTube kucajući pun naziv ove Teme ili putem linka :

https://youtu.be/uA99auhE8qg

Ispod Videa na YouTube u diskripciji imate linkove od svih potrebnih delova koje možete kombinovati u zavisnosti šta vam treba.


Princip rada projekta:

1. Memorisanje novih ključeva:
Pritiskom na taster-pin br:6 pale se obe Led Diode što signalizira da je spremno unošenje novog ključa u EEPROM memoriju Arduina. Ključ može biti u obliku kartice, priveska ili nalepnice-sve zavisi šta ste sve pokupovali od mene od ključeva.

Naslonite ključ na čitač nakon čega će Zelena Led Dioda trepnuti 2 puta i oglasiti se zvučni signal što govori da je ključ uspešno dodat. Nakon dodavanja ključa automatski se izlazi iz režima programiranja tako da za sledeće programiranje opet treba kliknuti na taster. Možete dodati sigurno jedno 200 ključeva da budu umemorisani u memoriju.

Ako je ključ već dodat a krenete opet da ga memorišete- Crvena Led Dioda će trepnuti 2 puta i oglasiće se zvučni signal kako bi znali da je ključ već dodat u memoriju Arduina.

2. Otvaranje vrata to jest aktiviranje elektronske brave:
Naslonite već memorisan ključ u blizini čitača, upaliće se Zelena Led Dioda sa zvučnom signalizacijom da je ključ prepoznat nakon čega se aktivira relej koji pali EL brava, to sve traje sekundu.

Ako se nasloni ključ koji nije dodat u memoriju Arduina - oglasiće se zvučno upozorenje i Crvena Led Dioda će trepnuti 2 puta. Svaki zvučni signal je drugačiji za svaku funkciju.

Kada se brava aktivira ključem ona ostaje aktivna 3 sekunde jer se relej gasi za 3 sekunde, to vreme mogu pomeriti ali nema potrebe jer je 3 sekunde sasvim dovoljno vremena da otvorite vrata.

3. Brisanje svih unetih ključeva:
Pritisnite restart dugme na samom Arduinu ili mu samo oduzmite i dajte napon i brzo kliknite na taster koji je povezan na pina broj: 6 i držite ga par sekundi dok se ne upale obe Led Diode kao i zvučni signal- svi ključevi su sada izbrisani iz memorije.

Broj upisa i brisanje iz memorije je ograničeno na 10000 puta.

Taster na pinu br:6 ne morate ni postavljati iz razloga što samo prespojite masu i pin br:6, unesete ženjene ključeve i ko zna kada ćete i dali ćete uopšte imati potrebe da dodajete opet ključeve ili da ih brišete.

4. Projekat nema nepotreban Lcd Displej koji samo komplikuje izgradnju, kada se brava aktivira ključem i uplai Zelena Led Dioda kao i zvučni signal - to je sasvim dovoljno da znate da su vrata otključana a ne da nam i Displej ispisuje kako je otključano kao da mi ne vidimo i ne čujemo da su vrata otključana i plus rizikujemo da ga neko razbije ako ga ugradimo.

Ovaj projekat je neopisivo sigurniji od bilo koje fabrički sklopljene EL brave jer je Uljezu dostupan samo čitač sa kojim ne može ništa uraditi dok se u gotovim EL bravama koje imaju da se kupe po prodavnicama žice koje aktiviraju bravu kao i mikro kontroler nalaze odma uz sam čitač koji se nalazi spolja i koji je dostupan Uljezu tako da Uljez samo polomi plastiku čitača i spoji 2 žice za otvaranje brave dok u ovom slučaju žice od čitača može spajati i prespajati do mile volje i neće ništa postići. Znači ceo projekat ostaje u prostoriju a samo čitač ide na spoljni deo vrata ili ga samo zalepite iza stakla.

Na sliku "Korak br:3" možete izbaciti regulator sa kondezatorima i iskoristiti regulator koji je na samom Arduinu tako što ćete Plus glavnog napajanja spojiti na"VIN" pin ali tada ulazni Napon ne sme preći 14V jer regulator na Arduinu na pin "VIN" ne sme dobi više od 14V. Mnogo sigurnije i stabilnije je da povežete dodatni regulator kao na slici.

Ako niste vešti sa lemilicom-ceo projekat možete odraditi na Breadbord pločicu gde samo bockate žice kao što vidite na priloženim slikama.
User avatar
DaniloR1
Posts: 23
Joined: 14-11-2019, 18:19

Re: Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Post by DaniloR1 »

Spakovano u kućište
Spakovano u kućište
01.jpg (80.23 KiB) Viewed 7531 times
User avatar
DaniloR1
Posts: 23
Joined: 14-11-2019, 18:19

Re: Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Post by DaniloR1 »

Korak: 1
Korak: 1
Burek1.jpg (57.24 KiB) Viewed 7531 times
Korak: 2
Korak: 2
Burek2.jpg (97.26 KiB) Viewed 7531 times
Korak: 3
Korak: 3
Burek3.jpg (79.46 KiB) Viewed 7531 times
User avatar
DaniloR1
Posts: 23
Joined: 14-11-2019, 18:19

Re: Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Post by DaniloR1 »

Burek5.jpg
Burek5.jpg (90.14 KiB) Viewed 7531 times
Burek6.jpg
Burek6.jpg (97.16 KiB) Viewed 7531 times
Burek7.jpg
Burek7.jpg (77.01 KiB) Viewed 7531 times
Burek8.jpg
Burek8.jpg (85.99 KiB) Viewed 7531 times
Slike u većoj rezoluciji imate na video klipu:
https://youtu.be/uA99auhE8qg
User avatar
DaniloR1
Posts: 23
Joined: 14-11-2019, 18:19

Re: Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Post by DaniloR1 »

"KOD"
RFID_Danilo_EEPROM.rar
(2.11 KiB) Downloaded 439 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Post by pedja089 »

Svaka cast za projekat. Lepo uradjeno i ono sto mi se svidelo jako lepo opisano i kompletna dokumentacija.

Temu sam premestio ovde, jer je ovo gotov projekat sa POTPUNOM dokumentacijom.
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Arduino RFID elektronska brava - kompletan projekat

Post by EvilMax »

Eto mene posle 10-ak godina ponovo na ovom predivnom sajtu... :wink:
Smucao se tamo ovamo, ali ovaj mi je sajt ostao nekako u srcu...Svracao povremeno ali nista konkretno...
Da se sad nesto preterano ne raspekmezim, simpatican je ovaj projekat, al da jos imam password za taj rar, bilo bi jos lepse...
Ako nije mrsko ljubitelju motorica na dva tocka da mi dadne i taj podatak...
Hvala lepo...
Shit happens....
Post Reply