Arduino lemna stanica

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
DenyX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 10-01-2014, 19:41

Arduino lemna stanica

Post by DenyX »

Pozdrav

Eto nakon dugo traženja neke dobre lemne stanice bazirane na Arduino platformi pronašao sam jedan zanimljiv projekt kojeg sam izradio.

Image

Za početak, lemna stanica je izvedena pomoću Hakko 907 ručke, temperatura je podesiva u rasponu od 100C do 500C te ima opciju automatskog gašenja nakon 45 minuta.

U originalnom projektu ova lemna stanica je izvedena pomoću Arduino Nano, ali ja sam je izveo pomoću Arduino Uno jer mi je prilikom izrade sklopa izgorio Arduino Nano a pri ruci mi bio Arduino Uno. :D

Tiskana pločica - djelo mojih ruku :D

Image

Image

Zalemljena pločica

Image

Gotova pločica

Image

Napajanje koje sam koristio je naručeno s Ebay-a za 6 dolara / 24V 4A

Image

Izrađena prednja stranica kućišta

Image

Sve komponente i dijelovi smješteni u kućištu

Image

Eh....moglo je i urednije ali..... :lol:

Image

Image

Mjerenje temperature to jest uspoređivanje željene temperature sa stvarnom temperaturom

Image

Image

Image

Gotov proizvod

Image


Naime lemna stanica posjeduje "autotune" ili ti auto kalibraciju - koja radi na način da zagrije ručku na 150C te održava tu temperaturu neko vrijeme a usput i stvara sebi PID vrijednosti (KP_VAL, KI_VAL, KD_VAL) ne znam dali će drugima raditi ali meni nije (autoru originalnoga projekta je radila - ja i on smo dobili nakon kalibracije skroz drugačije vrijednosti) jednostavno kada sam pokrenuo auto kalibraciju meni je vrijednost podešene temperature odstupala od trenutne temperature oko 70C, pa sam to riješio tako da sam u početku nagađao a kasnije te vrijednosti uspoređivao te ih prilagođavao te tako postigao odstupanje od željene - trenutne temperature +-1C :D

Također pripazite prilikom kupnje Hakko 907 ručke jer postoji problem da većina ovih s Ebaya ima otpor PTC oko 2-7 Ohma što nije uredu (takva je stigla i meni pa sam morao kupiti drugi grijač s PTC-om te ga zamijeniti) jer za ovu lemnu stanicu je predviđeni otpor PTCa oko 50-58 Ohma na sobnoj temperaturi pa onda ova ručka s 2-7 Ohma neće raditi....

Nakon toga želim skrenuti pažnju da NE SPAJATE ARDUINO prije nego što pomoću trimera ne podesite izlazni napon 12V na pločici jer u protivnome vaš Arduino može izgorjeti !!

Sve u svemu kao što ste mogli vidjeti odstupanje stvarne temperature od prikazane temperature je oko +-1C a to je za moje potrebe skroz uredu to jest odlično.

Svi dijelovi osim kućišta su naručeni s Ebaya tako da me je cjelokupna izrada koštala oko 20-25eura

Koga zanima malo više o tome tu je stranica originalnoga projekta s pripadajućim materijalom za izradu
(to je izvedba za Arduino Nano)
https://hackaday.io/project/3417-hakko- ... ng-station
ako će nekome trebati izvedba za Arduino Uno neka mi se javi pa mu pošaljem

Video - moja izvedba:
https://youtu.be/EMV9TeHakSY

Sve kritike,pohvale i pitanja su dobrodošla :)
Teorija je kad se sve zna, a nište ne funkcionira. Praksa je kad sve funkcionira, a nitko ne zna zašto.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Arduino lemna stanica

Post by niho »

Lijepo urađeno, šta reći do bravo.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Arduino lemna stanica

Post by jazz »

Sve pet, ali da ja to sebi radim pločica bi bila upola manja, i kutija minimalna da jedva sve stane u nju.
User avatar
DenyX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 10-01-2014, 19:41

Re: Arduino lemna stanica

Post by DenyX »

niho wrote:Lijepo urađeno, šta reći do bravo.
Hvala :D
Teorija je kad se sve zna, a nište ne funkcionira. Praksa je kad sve funkcionira, a nitko ne zna zašto.
User avatar
DenyX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 10-01-2014, 19:41

Re: Arduino lemna stanica

Post by DenyX »

jazz wrote:Sve pet, ali da ja to sebi radim pločica bi bila upola manja, i kutija minimalna da jedva sve stane u nju.
Eh sad ne znam kako bih uspio pločicu prepoloviti na pola (jedino ako bih radio s SMD komponentama ) jer po meni je to maksimalna iskoristivost iako bih mogla biti manja za 1cm max...A što se tiče kućišta moglo je definitivno biti manje ali bilo mi je viška jer je to kućište bilo namijenjeno za izradu pirografa koji nije stao u to kućište pa sam onda iskoristio ovo kućište :D
Teorija je kad se sve zna, a nište ne funkcionira. Praksa je kad sve funkcionira, a nitko ne zna zašto.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Arduino lemna stanica

Post by pedja089 »

Te drske sa manjim otprom 2-3oma su ustvari sa termoparom, a ne sa PTC.
Hakko drske imaju PTC, gordak drske imaju termo par. I ja sam pre neki mesec uzeo hakko drsku jer mi je delovala kvalitetnije puno od gordakove, kad ono PTC u njoj...
Lepo ti to ispalo, samo stvarno mogla je manja kutija :)
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Arduino lemna stanica

Post by jazz »

Onako usput, možda netko zna gdje se može nabavit samo ručka/drška gordak 936a
goxon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 26-01-2015, 05:43
Location: Banja Luka, Paprikovac

Re: Arduino lemna stanica

Post by goxon »

ja sam gledao na h@kaday tu stanicu, narucio neke dijelove al mi displej nije proradio, pa sam odustao. mada me jos vuce da to zavrsim. imam oba arduina tako da mozes poslati svoju varijantu na pp
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Arduino lemna stanica

Post by LIAM »

Projekt odlican i koristan. Spomenuo si pirograf dali bi mogao staviti na forum to sto si radio
User avatar
DenyX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 10-01-2014, 19:41

Re: Arduino lemna stanica

Post by DenyX »

goxon wrote:ja sam gledao na h@kaday tu stanicu, narucio neke dijelove al mi displej nije proradio, pa sam odustao. mada me jos vuce da to zavrsim. imam oba arduina tako da mozes poslati svoju varijantu na pp
Može, eto čim danas uhvatim malo vremena pošaljem ti sve na PP :D
Teorija je kad se sve zna, a nište ne funkcionira. Praksa je kad sve funkcionira, a nitko ne zna zašto.
User avatar
DenyX
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 10-01-2014, 19:41

Re: Arduino lemna stanica

Post by DenyX »

LIAM wrote:Projekt odlican i koristan. Spomenuo si pirograf dali bi mogao staviti na forum to sto si radio
Može, svakako sam i njega planirao staviti ali nisam imao vremena, ako uhvatim malo vremena danas ili sutra ću staviti kompletan projekt izrade pirografa s potpunom dokumentacijom za izradu :D
Teorija je kad se sve zna, a nište ne funkcionira. Praksa je kad sve funkcionira, a nitko ne zna zašto.
aleech
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 23-06-2009, 15:52

Re: Arduino lemna stanica

Post by aleech »

Gdje ima u Sarajevu da se kupi ovakva kutija za projekte?
Post Reply