Timer za osvjetljenje PCB-a

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Timer za osvjetljenje PCB-a

Post by Kukinjos »

Piz.. ko ne napravi svoj timer za razvijanje pločica, sukladno tome sam i ja osjetio tu potrebu. U pravilu sam se jako iznervirao neuspješnim ESR metrom, pa me puklo da nešto ipak mora proradit kako ja hoću.
Timer sam zamislio s 7-segmentnim displejem, jer se bolje vidi u odnosu na LCD, osim toga i nije neki hit pisat puste menije za običan timer. Malo sam se igrao sa različitim displejima i načinima kako ih upogonit. Usput sam htio napravit što jednostavniju hardversku shemu s TH elementima, iako mi je sad krivo jer to zahtijeva bušenje rupa, a probleme odradit u softveru. Kako malo više "naginjem" Atmelu, napravio sam ga na bazi ATmega 8 kontrolera. Karakteristike su mu:

- maksimalno vrijeme 99 min. i 59. sek., minimalno 1sek.
- mogućnost podešavanja bilo kojeg vremena u gore navedenom rasponu
- pamćenje zadnjeg postavljenog vremena u EEPROM
- 4 tipke: plus, minus, set i start/stop
- zujalica za označavanje završetka rada
- LED koji signalizira status
- relejni izlaz
- rad na 9V~ ili 12V=

Pločica je jednostrana, nacrtana u Eaglu, a program napisan u Bascom AVR. Interesantan je prikaz na displeju, koji sam napravio multipleksom segmenata , a ne kako je do sad bilo uobičajeno, multipleksom cijele znamenke. Naravno da sve radi s interruptom. Preporuka je koristit efikasnije displeje s malom radnom strujom, ili stavit jači stabilizator 7805 u TO220 kućištu i smanjit otpore R7 - R10 na 75 oma. Relej se može montirat sa zadnje strane pločice, kako ne bi smetao. Pločica se još može doradit, ali mi se više nije dalo zafrkavat, jer mi je žurno trebao jedan elektroničarski fix zvani uspješan projekt :).

Soft je napisan za obje vrste displeja, za zajedničku anodu ili zajedničku katodu, samo treba iskomentirat nepotrebni dio u rutini "Prikaz". Koristio sam 16MHz kristal zato jer mi je bio prvi na stolu, ali nije problematično koristit bilo koji drugi, treba samo promijenit postavke za timer0. Ako se netko odluči radit, rado ću bit od pomoći. U prilogu je source, i hex za zajedničku katodu i zajedničku anodu, te shema i ploča za Eagle i datoteke u PDF-u.

Moram priznat da sam od nekih članova pokupio neke ideje :) , npr. kad završi brojanje ispiše se "donE". Još se može dodat i dio za predgrijavanje, naravno ako bude zainteresiranih.

Uputa za rad:

Prilikom uključenja, timer je postavljen u stop stanje i prikazuje zadnje postavljeno vrijeme. Pritiskom na tipku start / stop, pokreće se timer i uključuje relej, ujedno se pali LED i blinka točkica između minuta i sekunda. Slijedećim pritiskom na istu tipku, zaustavljamo timer, a ako opet pritisnemo tipku, nastavljemo brojanje od vremena gdje je timer bio zaustavljen. Duljim pritiskom na tipku start / stop (cca. 2 sek.), resetiramo timer na postavljenu vrijednost i isključujemo ga. Ovo radi bez obzira u kojem se prethodnom stanju nalazio timer.
Podešavanje vremena možemo raditi samo u zaustavljenom stanju pritiskom na tipku "SET". Tada problinka prvi broj od desetica minuta, označavajuči da ga možemo mijenjati tipkama "PLUS" ili "MINUS". Kad smo zadovoljni podešenim, na slijedeću znamenku prelazimo tipkom "SET". Postavljanje možemo završiti pritiskom tipke "SET" dok ne dođemo do krajnje desne znamenke ili pritiskom "START / STOP" tipke u bilo kojem trenutku, čime ujedno završavamo postavljanje i automatski pokrećemo timer.

Image Image
PCB Timer.rar
(313.79 KiB) Downloaded 607 times
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Timer za osvjetljenje PCB-a

Post by Kukinjos »

I još dvije.. tri slikice izrade pločice:

Image Image
Image
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Timer za osvjetljenje PCB-a

Post by Maki »

Svaka čast !
Izgleda profi 8)
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Timer za osvjetljenje PCB-a

Post by Feko »

Kukinjos wrote:... U pravilu sam se jako iznervirao neuspješnim ESR metrom, pa me puklo da nešto ipak mora proradit kako ja hoću....
Ja sam kriv, jel :?: :azdaja:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Timer za osvjetljenje PCB-a

Post by Kukinjos »

@Feko, naravno da si ti kriv :azdaja: . Ajde budi još malo kriv, pa me nagovori na još koji projekt. Vidiš kako to ide, jedan bezuspješni, pa odma moram kompenzirat s jednim što radi :lol: .
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
LegoMan4
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 09-05-2012, 21:47
Location: split

Re: Timer za osvjetljenje PCB-a

Post by LegoMan4 »

kako si posrebrenio plocicu?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Timer za osvjetljenje PCB-a

Post by Feko »

Post Reply