home made frekvenciski pretvarač =/~

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Cale
Posts: 22
Joined: 03-11-2010, 08:53

home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Cale »

ekipa pozdrav

Evo ja sam malo pretraživao forum ali nigdje nisam naišao da je neko pokušao raditi sam ovu zgodnu stvarčicu da je napajana baterijama dakle da radi sa DC/AC

Pa ima li ko na forumu da podjeli svoja iskustva samnom, netko tko se upustio u izradu toga
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

home made frekvenciJski pretvarač =/~

Post by Smjesko »

Čemu bi služio taj frekvenciJski pretvarač? Koja je ulazna frekvencija, a koja izlazna :?:
Cale
Posts: 22
Joined: 03-11-2010, 08:53

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Cale »

služio bi za reguliranje brzine vrtnje 3~AC 380V do 50 KW
ajmo reć da bi bilo od 10Hz-100Hz
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by WhiteHead »

Napajati baterijama frekventni regulator do 50 kW. :?: ....da nisi tu nešto.....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Cale
Posts: 22
Joined: 03-11-2010, 08:53

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Cale »

Pa to je već napravljeno i izvedivo, zar ne

evo da malo više pojasnim motor će služit za pokretanje manjeg automobila
izvor napajanja će bit više baterija, ciljam na DC napon nekih 400V

dali je to netko već radio ako je bilo bi mi drago da podjeli svoja iskustva samnom
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by WhiteHead »

Dali je neko na forumu radio, neznam.
Al princip bi bio neki mikrokontroler koji bi vozio tri grupe fet-ova. U programu mikrokontrolera bi se vršilo formiranje sinusoida međusobno zakrenutih za 120 stepeni, mijenjala frekvencija i napon.
E sad ovako ne izgleda puno komplikovano, al kad bi se počelo s realizacijom.......
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Feko »

ma bolje preradi da ti auto ide na HHHHHHHOOOOOOOO :lol:....pa voziš sa jednom litrom vode 2400 kilometara :wink:

edit:
http://www.youtube.com/watch?v=mteepfHoaFU" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Smjesko »

Ovaj čovjek je susjed jednom našem članu ovdje na forumu.

@Cale, stupi u kontakt s ljudima iz Dok-ing-a, pa ako procijene da si ozbiljan, imaš znanja i volje - možda te uzmu k sebi u tim. Ako ne uspiješ, pokušaj se zaposliti u ZET-u ili Končaru, pa možda za n godina dođeš do svog cilja.
Cale
Posts: 22
Joined: 03-11-2010, 08:53

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Cale »

ok

obavjestit ću vas za n godina dokle sam došao s ovim

pozdrav
Cale
Posts: 22
Joined: 03-11-2010, 08:53

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Cale »

evo malo pa pogledajte

http://etischer.com/awdev/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by Smjesko »

Gledano iz tehnološkog i geek kuta ovo je super autić. Druga priča je pouzdanost istoga na temperaturama u rasponu od -20 do +40 (+70 na koliko se ugrije kad stoji na suncu). Previše živa i prekompliciran = preskup za održavanje i upitne eksploatacijske pouzdanosti. Iz iskustva znam da ljudi vole jednostvne i pouzdane stvari koje se ne kvare ili jako rijetko kvare i kod kojih otklanjanje kvara zahtjeva malo vremena i troška. Ako si se ikad vozio novim zagrebačkim tramvajem i doživio da crkne u vožnji, mogao si biti svjedok frustracija koje izaziva takav kvar i kolko vremena treba da se otkloni. Zamisli da s ovim autom odeš u prirodu, nešto ti krepa a radionica daleeeekoooooooo. Na žalost, morati ćemo još dugo čekati dok autići na struju "odrastu" i postanu pouzdani, upotrebljivi i ekonomični.
kikici1
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 14-03-2010, 09:27

Re: home made frekvenciski pretvarač =/~

Post by kikici1 »

Pokušao sam ja nešto, međutim nakon nekih testiranja sam odustao i moj prijedlog je da ni ne pokušavaš osim ako nisi dr, mr. sci. možda kad bi se dokopao sheme i gotovog projekta, da, ali nešto napamet ne preporučam. Prevelike komplikacije sa harmonicima, ogromne struje pogotovo kod pogona na baterije i snaga do 50 kw. Jeza me hvata. Komponente su više nego skupe, za snagu koju navodiš trebaš 3 komada igbt modula da napraviš most za trofazni motor. imam shemu mogu ti poslati na mail, pa poguglaj malo cijene komponenti i bit će ti jasno zašto sam odustao. Da ne spominjem cijenu svakog kiksa ili krivog spajanja.
Post Reply