Trofazni generator

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
duuka97
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 07-08-2010, 23:19

Trofazni generator

Post by duuka97 »

Pozdrav,

Prvi put pisem u HV sekciji,mozda gresim,mozda ne ali radi se o generatoru i trofaznom naponu.Nabavio sam neki star altenator rasklopio ga, i kad sam hteo da rastvorim rotor na dva dela nije htelo kasnije sam saznao da to moze samo presa odustao sam od toga i resio sam da odem kod strugara da mi sa rotora skine 4mm i sa statora 1.5 mm tu bi stavio neodijumske magnete (http://www.magneti.co.rs" onclick="window.open(this.href);return false;).Pitam da li ce ovo klepalo raditi odnosno dali cu dobiti trofazni napon.Hocu cistu trofaznu struju bez prepravljaca na jednosmernu.Gledao sam na youtube izrada vjetrogeneratora, samo sto ja ne stavljam novi rotor nego hocu da tom skinem 4mm i da umetnem magnet debljine 5mm.Jos jedno pitanje, kako da poredjam magnete da li treba da su na vrhovima rotora(siljcima) naizmenicno postavljeni sever-jug-sever-jug i sve tako...hvala unapred
Naucio sam da pravim PCB :)
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Trofazni generator

Post by WhiteHead »

alternatori su sami po sebi generatori izmjeničnog napona i ovi iz auta su baš trofazni, izbaci samo one ispravljačke diode...
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
duuka97
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 07-08-2010, 23:19

Re: Trofazni generator

Post by duuka97 »

necu tako da pravim ne prizna mi se za takmicenje.Mene sad zanima da li ce strug moci da skine od rotora i statora po malo posto su isprekidani malo
Naucio sam da pravim PCB :)
kikici1
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 14-03-2010, 09:27

Re: Trofazni generator

Post by kikici1 »

Može strug da skida i daleko isprekidanije stvari, vozi samo bez problema.
duuka97
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 07-08-2010, 23:19

Re: Trofazni generator

Post by duuka97 »

kako da poredjam magnete
Naucio sam da pravim PCB :)
bob_marley
Posts: 5
Joined: 30-09-2010, 15:43

Re: Trofazni generator

Post by bob_marley »

redaj ih bas tako kao sto si rekao, sjever-jug-sjever-jug...
Post Reply