Jednozicni i bezicni prenos energije

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by delboytz »

MORGAN wrote: No meni to nije problem, problem je u tome što je jako teško napraviti taj prijenos zrakom s malim TC-om, npr. na udaljenost od 40 metara. E tu sad nastupa globalno mišljenje Tesle, raditi toranj impulsne snage od 1 TW.... :?
Jedan je i bio napravljen, a u planu ih je bilo 5... :?
Zar ne treba prvo da se fokusiramo na manji TC kojim ćemo prenijeti npr 50kW za napajanje jedne kuće i gdje dužina tog jednožičnog ili bežičnog prenosa je npr 50m , pa ćemo onda primjenjivat globalne i veće planove. Ja mislim da je moguće prenijeti i sa manjim TC koji ima na raspolaganju npr 15MW reaktivne energije u sekundaru prema nekom potrošaču a svu tu reaktivnu energiju si dobio na račun rezonancije iz primarnog sa sekundarnim sa ulaganjem samo npr 5kW :D
Pa ćemo poslije pravit 5 velikih. Uostalom evo ti formula za taj 1TW kad si već zapeo, ali ne preko ampera :D to je bitno naglasiti nego ovako kako je Tesla računao:
P=Cs*fs*(Us)^2
gdje je Cs - kapacitet sekundara (toroid, TOP-LOAD)
fs - frekvencija sekundara i Us-napon sekundara
i kad si već spomenuo i rekao da je Us=100MV
evo primjer , neka je Cs=2nF a f=50kHz dobijemo
P=P=Cs*fs*(Us)^2=(2*10^-9)*(50000)*(100*10^6)^2=1TW znači moguće je eto jesi sad happy :D
Samo treba to skalirati na manje i probati. Neka je Us=1MV f=100kHz a Cs=150pF dobijemo P=15MW
a mi hoćemo da napajamo potrošač od 50kW koji je 300 puta slabiji :D Nije prenos Herzovim talasima nego longitudinalni napon!!! Zašto ne bi bilo moguće ?
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by MORGAN »

A jel planiraš kako bi izgledao prijemnik?
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by delboytz »

MORGAN wrote:A jel planiraš kako bi izgledao prijemnik?
Evo izgled industrijskog , mislim jačeg prijemnika i jednog manje snage.
Attachments
prijemnik_.JPG
prijemnik_.JPG (4.25 KiB) Viewed 6023 times
prijemnik.JPG
prijemnik.JPG (12.56 KiB) Viewed 6023 times
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by MORGAN »

Ev sad završavam mali TC, pa ću i to napravit pa ću da vidim kako to radi.... :?
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by delboytz »

MORGAN wrote:Ev sad završavam mali TC, pa ću i to napravit pa ću da vidim kako to radi.... :?
Daj samo reci dimenzije tog malog TC-a pa ćemo proračunat koliki potrošač možeš realno očekivat da ga pogoni taj mali TC. Reci koliki je prečnik sekundara, koliko namotaja, kolika rezonantna frekvencija i koju šemu spoja si koristio? Jel ovakva šema kao na priloženoj slici, stari tip, ili novijeg tipa??
Attachments
TC_noviji_tip.JPG
TC_noviji_tip.JPG (10.2 KiB) Viewed 6013 times
TC_stariji_tip.JPG
TC_stariji_tip.JPG (14.33 KiB) Viewed 6013 times
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by MORGAN »

Ma to je sasvim mali....iz zezanja...tj. dosade...

http://zirconium.zrs.hr/~dcihlar/?lng=h ... ts/microTC" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by delboytz »

MORGAN wrote:Ma to je sasvim mali....iz zezanja...tj. dosade...

http://zirconium.zrs.hr/~dcihlar/?lng=h" onclick="window.open(this.href);return false; ... ts/microTC
Eh nemože nam tako mali TC ništa pomoći. Treba nam mali kao kod Tesle što je ima u NewYork-u . Evo nekih podataka :
prečnik sekundara 244cm
broj namotaja sekundara 50
debljina žice sekundara No.8 ili prevedeno 3,2mm odnosno 8mm^2 što daje otpor samo 2 oma/km
broj namotaja primara 1
rezonantna frekvencija 240kHz
primarni kapacitet 0,04uF ili 40nF
primarni induktivitet oko 10uH
napajanje 50kV kojim se puni primarni kapacitet i prazni preko primarnog induktiviteta frekvencijom oko 5000 Hz uz pomoć mehaničkog rotirajućeg prekidača
Tesla je sa takvim TC-om dobio na izlazu 2-4 MV ali je moguće i 3-4 puta više.

E sad nemoramo mi imat napajanje 50kV , može i 5kV znači mi ćemo dobit 10 puta manje na izlazu, odnosno 200-400 kV što je sasvim dovoljno pri tako velikoj rezonantnoj frekvenciji, jer bi onda imali na raspolaganju oko 100 V/m longitudinalnog napona
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by MORGAN »

Odsada dosta toga budem pisao ovdje...mislim većinu...da ne spamam po forumu...
Link u potpisu...
Cokaric
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 20-02-2010, 22:46
Location: Split/Hrvatska
Contact:

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Cokaric »

delboytz wrote:Ma niko neće ni da pročita link. Svi hoće nešto gotovo. Kad bi samo pročitali , vidjeli bi gdje griješite. Npr. dosad sam viđao mnoge primjene Tesla coil i jedna od njih je bežično paljenje svjetiljki na udaljenosti npr 1 metar. Znate šta Tesla kaže na to :
„In the Houston Street laboratory, I could take in my hands a coil tuned to my body and collect 3/4 horsepower anywhere in the room without tangible connection, and I have often disillusioned my visitors in regard to such wonderful effects. Sometimes, I would produce flames shooting out from my head and run a motor in my hands, or light six or eight lamps. They could not understand these manifestations of energy and thought that it was a genuine transmission of power. I told them that these phenomena were wonderful, but that a system of transmission, based on the same principle, was absolutely worthless. It was a transmission by electromagnetic waves. The solution lay in a different direction. I am showing you this [diagram] simply as a typical form of apparatus of that period, and if you go over the literature of the present day you will find that the newest arrangements have nothing better to show“
Pa koja je to druga solucija?? To neko drugo rješenje??
http://i56.tinypic.com/2dub4zk.png" onclick="window.open(this.href);return false;

Kada je Tesla rekao da je rješenje u drugom smjeru mislim da je mislio doslovno. Naime što ako bi ovaj uređaj iskoristili kao prijemnik energije? Kada bi cili proces reversali?

SVe NajBoLje,
Cokaric
CAHNOV AKSIOM
Kad sve ostalo otkaže, pročitaj uputstvo.
Post Reply