Visokonaponski trafo

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Visokonaponski trafo

Post by milan95pn »

Pravim el.pastir,problem mi je visokonaponski trafo.Ne dolazi u obzir bobina,vec samo trafo.Molim vas samo da mi kazete kakav bi trafo tacno trebao da bude,to jest koje napone bi trafo trebao da ima na primaru i sekundaru trafoa da bih porucio od neke firme koja se bavi trafoima.I naravno koja struja je potrebna na trafou za elektricni udar,a da je potpuno bezbedna za zivotinje i coveka,pri naponu od 10kV.Nadam se da neko zna odgovore ova pitanja.
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: Visokonaponski trafo

Post by damir1 »

milan95pn wrote:Pravim el.pastir,problem mi je visokonaponski trafo.Ne dolazi u obzir bobina,vec samo trafo.Molim vas samo da mi kazete kakav bi trafo tacno trebao da bude,to jest koje napone bi trafo trebao da ima na primaru i sekundaru trafoa da bih porucio od neke firme koja se bavi trafoima.I naravno koja struja je potrebna na trafou za elektricni udar,a da je potpuno bezbedna za zivotinje i coveka,pri naponu od 10kV.Nadam se da neko zna odgovore ova pitanja.
a kako znaš da ti je baš trafo problem koju elektroniku koristiš u tom pastiru?
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Visokonaponski trafo

Post by milan95pn »

User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Visokonaponski trafo

Post by bob4 »

milane :azdaja: engleski :azdaja:

"auto ignition coil"
https://www.google.hr/search?q=auto+ign ... 24&bih=659
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: Visokonaponski trafo

Post by damir1 »

bob4 wrote:milane :azdaja: engleski :azdaja:

"auto ignition coil"
https://www.google.hr/search?q=auto+ign ... 24&bih=659
Ta shema je prigagođena za auto bobinu neki rade sa tim pastire i oni rade dobro samo neznam za koliko su duljinu žice, imaš shemu iz elektora sa jednim ne555 i bobinom ja sam izradio više takvih uređaja i za manje površine je to dobar pastir, neki u Hrvatskoj rade pastire sa istom shemom(iz elektora) samo što sami motaju transformatore umjesto bobine i na sekundaru još stave kondenzatore da pojačaju el. udar. Pravi pastiri rade na drugačiji način oni ti 12 volti pretvaraju na nekoliko stotina volti a onda taj napon ispucavaju kroz primar visokonaponskog transformatora imaš dosta shema na internetu ali neznam koliko su pouzdane a več si dobio odgovor od jednog člana mislim da je mojalova.
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Visokonaponski trafo

Post by milan95pn »

Ma znam je "auto ignation coil" bobina ali mislim da bobina radi na istom principu kao trafo,mozda gresim.Ajde dajte neku semu prilagodjenu trafo-u.
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: Visokonaponski trafo

Post by volter »

A zašto izbjegavaš bobinu, manje više svi koji su pravili el. pastir su pravili sa bobinom i ne žale se?
milan95pn
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 04-08-2011, 11:33

Re: Visokonaponski trafo

Post by milan95pn »

Zato sto mi je potrebno 10-ak komada da izradim i zato bobina se ne isplati,pa ako hocete da mi pomognete,kazite mi da li moze uopste ona sema koju sam izbacio da radi sa vn trafoom,ako ne onda mi predlozite neku dobru semu koja bi radila sa vn trafoom i kazite mi koje bi trebale da budu karakteristike trafoa,to mi je najvaznije.
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: Visokonaponski trafo

Post by damir1 »

milan95pn wrote:Zato sto mi je potrebno 10-ak komada da izradim i zato bobina se ne isplati,pa ako hocete da mi pomognete,kazite mi da li moze uopste ona sema koju sam izbacio da radi sa vn trafoom,ako ne onda mi predlozite neku dobru semu koja bi radila sa vn trafoom i kazite mi koje bi trebale da budu karakteristike trafoa,to mi je najvaznije.
Bez muke nema nauke, googlaj malo možda naiđeš na neku shemu koja će radit mjesec dana a onda sve što napraviš nazad na servis, zar nisi shvatio da nema sheme i da se to ne daje lako ljudi na tome zarađuju novac a ti bi bio smao konkurencija više. jednostavno kupi jedan na oglasniku pa ga prekopiraj.
mojalovaa
Napredujem
Napredujem
Posts: 135
Joined: 29-03-2013, 19:28

Re: Visokonaponski trafo

Post by mojalovaa »

milan95pn wrote:Zato sto mi je potrebno 10-ak komada da izradim i zato bobina se ne isplati,pa ako hocete da mi pomognete,kazite mi da li moze uopste ona sema koju sam izbacio da radi sa vn trafoom,ako ne onda mi predlozite neku dobru semu koja bi radila sa vn trafoom i kazite mi koje bi trebale da budu karakteristike trafoa,to mi je najvaznije.
I bobina je transformator ali ima I jezgru , i zasticena je od proboja visokog napona sa uljem , jer je svitak utopljen u ulje.
Svaka bobina ce da ti probije jer radi u prazno , odnosno nema tereta na sebi.

Sto se tice VN trafica , ljepo sam ti rekao da nema sanse da namotas trafic a da ti radi 2 godine ispravno , mene su ti eksperimenti kostali 2000 kn i nijedan nije proradio kako treba na duze vremena.

Ne znam odakle si ali javi mi se na privatnu poruku pa ce mo vidjeti sta te zapravo muci .

Posto vidim da radis 10 komada , pretpostavljam da je za prodaju , te sheme sa interneta zaboravi , probao sam ih sigurno 10 razlicitih i na kraju sam napravio svoju elektroniku , shemu , pcb i rade mi neki vec duze od 5 godina bez problema.

Svakako sretno sa projektom , jer ce ti tu trebati vise od srece , a to je znanje , i usput transformator moras proracunati da znas koju ce ti dati energiju u Julima , a ne kako si bio napisao u KW , ( kilowat je mjera za potrosnju ).
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Visokonaponski trafo

Post by tandrkalo »

Koliko ja znam to je isto.
P(W) = E(J) / t(s)
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: Visokonaponski trafo

Post by volter »

U vatima se izrazava snaga, a u vatsatima i/ili Džulima se izrazava energija.
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Visokonaponski trafo

Post by puknuti »

imam ja jedan trafo , na njemu se još drži i pripadajuča elektronika
http://s9.postimg.cc/r3e388ysf/DSC00016.jpg
http://s9.postimg.cc/ke7js8dgf/DSC00018.jpg
Post Reply