pomoc oko transformatora

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
priest
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 12-03-2006, 23:48
Location: banja luka

pomoc oko transformatora

Post by priest »

znam da je pitanje glupo,ali nisam siguran u odgovor pa moram da ga postavim...problem je sledeci:

imam neki transformator iz nekog starog televizora,e sad ne znam da li je ispravan...merio sam otpor na primaru ima 40-ak oma,da li je to normalno???
inace na sekundaru ima dva izlaza od po 16V i struju 1.3A,baas mi treba,hitno a ne znam da li je ispravan da ga ugradjujem...znaci da li je normalno da ima samo 40-ak oma na primaru,zar ne bi trebao otpor primara da bude veci???
User avatar
ninja
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 444
Joined: 25-09-2006, 22:37
Location: Osijek,Hrvatska

Post by ninja »

probaj ak imas variac sa manjim naponom na sekundaru pa polako povecavat i mjerit i gledat sta se dogada...
Firkragg

Post by Firkragg »

Primar je u redu. Stavi osigurac 2A pa probaj.
Iako bas nema veze s visokim naponom...
User avatar
priest
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 12-03-2006, 23:48
Location: banja luka

Post by priest »

u pravu si da nema veze sa visokim naponom,ali sam nehotice ubacio temu tu...ako je problem molio bi traxa prebaci temu na odg. forum,hvala na pomoci uspio sam da ugradim trafo...

imao bi jos jedno pitanje,ali vise nije u vezi transformatora:)
naime,taj sam trafo iskoristio za lemilicu posto imam lemilicu na 12V,pa sam napravio regulisani stablizator sa lm317 kolom,ali problem je u tome sto se kolo grije nenormalno,na njemu je ogroman hladnjak koji bi ohladio neko manje pojacalo,inace struja koju vuce lemilica je nekih 1,5A,ali cini mi se da sam negdje procitao da ovo kolo podrzava struju do 2A,ostalo je sve u redu i regulacija radi dobro,samo se kolo grije...sta mislite kako bih resio problem i da li je neko radio nesto slicno da podelimo iskustva???
unapred hvala


-priest
Firkragg

Post by Firkragg »

imao bi jos jedno pitanje,ali vise nije u vezi transformatora:)
naime,taj sam trafo iskoristio za lemilicu posto imam lemilicu na 12V,pa sam napravio regulisani stablizator sa lm317 kolom,ali problem je u tome sto se kolo grije nenormalno,na njemu je ogroman hladnjak koji bi ohladio neko manje pojacalo,inace struja koju vuce lemilica je nekih 1,5A,ali cini mi se da sam negdje procitao da ovo kolo podrzava struju do 2A,ostalo je sve u redu i regulacija radi dobro,samo se kolo grije...sta mislite kako bih resio problem i da li je neko radio nesto slicno da podelimo iskustva???
Smisao postojanja LM317 regulatora je da se grije.
Problem mozes rijesiti jedino ogromnim hladilom.

To je, ocito, lose rijesenje za lemilicu.
Imas vec na forumu shemu dimmera za induktivna trosila, koji mozes spojiti na primar transformatora i s njime regulirati snagu.

Rijesenje je i neki chopper regulator, modificirano ATX napajanje i sl.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Mozes lemiti na kolu :D :D :D Uzmi staro PC napajanje i izvuci 12V za lemilicu!
Post Reply