Razvodna kutija u stanu

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Smayke
Posts: 4
Joined: 25-12-2013, 10:32

Razvodna kutija u stanu

Post by Smayke »

Pozz

U stanu imam one stare topljive osigurace koji bas i nerade najbolji, znaci meni nestane struje i kad stavim novi osigrac radi ali kad provjerim onaj stari na multimetru on je ispravan ali na njemu su jasno tragovi varnicenja. Tako da nezelim vise zajebancije sa tim starim stvarima pa sam mislio postavit automatske osigurace ko i sav normalan svijet. Kutiju za osigurace imam a imam i 7 osiguraca razne ampreaze a nije problem kupit ako zatrebadne.
E sad ako bi mi neko mogo rec da li bi veliki problem bio zamjenut osigurace. Po nekoj logici to je jednostavno i to bi ovako izgledalo :
https://www.dropbox.com/s/fi03o39vdol0388/%C5%A0ema.JPG
Pa ako neko moze samo da provjeri ovu semu i da mi kaze ako sta nevalja.

Hvala unaprijed!
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by Ford »

Pozdrav!
I nije baš jednostavno zamjeniti osigurače ( ako nisi stručnjak za to područje - električar ).
Moraš znati i kakve ćeš dati osigurače na pojedine utičnice i za razne potrošače struje... brzi, spori osigurači itd.
Inače, shema je u redu nacrtana.
Smayke
Posts: 4
Joined: 25-12-2013, 10:32

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by Smayke »

Hvala!
A sto se tice izbora osiguraca znam da ce negdje ic 16A ngdje manje te da imaju klase osiguraca A B i C
i to ce mi pomoci neko strucan.
Ali sad opet mi je problem posto sam tek neko dan cuo za tu FID sklopku. Svi govore da se i ona treba stavljat ali kako bih nju uklopio po toj šemi.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by pedja089 »

Moj savet ti je da se batalis tog posla da ne bi stradao...
Pogotovo ako se to sve mora raditi pod naponom :!:
Smayke
Posts: 4
Joined: 25-12-2013, 10:32

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by Smayke »

Nemora se hvala bogu radit pod naponom. Moze se napon iskljucit. Posto zivim u zgradi dole u ulazu imaju brojila i osiguraci za svaki stan posebno tako da samo izvijem svoj osigurac i nema napona.

Da li sa FID-om šema ide ovako:
https://www.dropbox.com/s/8kk4uaztlw69m ... %20FID.jpg

Da li se moze korisitt dvopolni FID.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by nano »

Fid je dvopolan za monofznu mrezu i cetveropoln za trofznu mrezu.Ne postoji jednopolan fid ,jer fid radi tako da mjeri struju koja ide prema potrosacima kroz fazu i onu koja se vraca kroz nulu i ukoliko je razlika tolika na koju je fid podesena ona iskljucuje strujni krug.
Sema ti je dobra,ali uzemljenje ti mora biti dobro.Ako mu otpor nije dovoljno mali,bolje je izvrsiti nulovanje zastitnog vodica prije fidovke.
Osigurace biras prema presjeku kablova koje stitis( osiguraci sluze za zastitu kablova od preopterecenja)
10 A max za kablove 1,5mm2 i 16 A za 2, 5mm2
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Smayke
Posts: 4
Joined: 25-12-2013, 10:32

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by Smayke »

Monofazna mi je mreza znaci dvopolan FID. Osigurace mogu postaviti na bazi postojecih ako je bio od 16A topljivi stavljam 16A automatski nebi to trebalo bit problem a to nulovanje cu jos potrazit na int.
Hvala u svakom slucaju :D
User avatar
Unitrend
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 13-09-2013, 16:18

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by Unitrend »

Mislim da prvo moraš zvati Elektru da ti dođu izvući Pancer,jer rad pod naponom nije baš pametan...Ali ako baš nisi siguran u to šta radiš radije pozovi nekog stručnog za to. Eto čisto moj savijet.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Razvodna kutija u stanu

Post by Zez »

Prije zamjene, isključi napon i provjeri vijke u dnu kućišta. Lako je moguće da se pokoji razlabavio s vremenom.
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply